Konstrukcja obiektów przemysłowych musi uwzględniać bezpieczeństwo, ale i komfort pracy. Dlatego też są to budynki z dachem płaskim, który można dodatkowo zagospodarować.
Wybór jest prosty
Decydując się na budowę obiektu przemysłowego, należy pomyśleć przede wszystkim o jego konstrukcji. Wszystkie jej elementy muszą być dopasowane do profilu działalności prowadzonej w obiekcie przemysłowym. W zależności od tego czy będzie to hala produkcyjna, magazynowa czy będzie to obiekt handlowy, konstrukcja budynku musi być dostosowana do wymagań związanych z bezpieczeństwem. Niezależnie jednak od tego, warto wybrać dach płaski. To dzięki niemu budynek będzie łatwiejszy w wykonaniu, a utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa konstrukcji będzie znacznie uproszczone. Tym bardziej, że dobrze wykonany dach płaski jest wytrzymały. Warunkiem tej trwałości jest systematyczne sprawdzanie kondycji dachu i podejmowanie bieżących napraw. Jednak to nie wszystkie czynniki, które mogą przemawiać za wyborem dachu płaskiego.

Zalety dachów płaskich
Dach płaski na obiektach przemysłowych to przede wszystkim oszczędności. Dotyczy to nie tylko niższego kosztu budowy dachu płaskiego, ale i oszczędności wynikających z dobrej konstrukcji dachu. Dzięki warstwom izolacyjnym, dach płaski dobrze chroni przed utratą ciepła. Brak skosów i poddasza sprawia, że budynek łatwiej ogrzać lub wychłodzić latem. To znacznie obniża rachunki za prąd, ale i poprawia komfort pracy. Dodatkowo również, dach płaski jest bezpieczniejszy i bardziej odporny na często zmieniające się warunki atmosferyczne. Dach nie zniszczy się pod wpływem silnego wiatru, a jeśli dobrze przygotowano odwodnienie, na dachu nie będzie zalegać woda, przez co do budynku nie dostanie się wilgoć. Dach jest też odporny na szkodliwe działanie skrajnych temperatur (dobrze sprawdza się zarówno przy wysokich temperaturach, jak i w mroźne dni). Wszystko to sprawia, że konstrukcja dachu jest wytrzymała.
Możliwości zagospodarowania
W przypadku dachów płaskich na obiektach przemysłowych najważniejsze jest jego zagospodarowanie. Dach nie musi być wyłącznie dachem. Może być traktowany jako dodatkowa przestrzeń magazynowa. Można na nim przechowywać materiały czy surowce lżejsze, które mogą być trzymane na zewnątrz. Trzymając je na dachu zwiększa się ich bezpieczeństwo. Ryzyko kradzieży jest ograniczone do minimum, a koszty ochrony są niższe niż, gdyby materiały te były trzymane przed budynkiem. Dodatkowo również, dach płaski może być przekształcony w przestrzeń wypoczynkową przeznaczoną dla pracowników. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których nie można tworzyć takich miejsc przed magazynem czy halą. Na dachu można stworzyć miejsce do wypoczynku, do jedzenia i spędzania przerw. Dzięki temu zwiększa się komfort pracy, a to z kolei wpływa na poziom zadowolenia pracowników.
Niezależnie od przeznaczenia obiektów przemysłowych, dachy płaskie dają dodatkową przestrzeń. W ten sposób tworzy się miejsce przyjazne pracownikom lub zwiększa dostępną powierzchnię do przechowywania materiałów.
