Strona główna » Dofinansowanie 500 plus na kota i psa w 2024 roku
Dofinansowanie 500 plus na kota i psa w 2024 roku

Dofinansowanie 500 plus na kota i psa w 2024 roku

W niejednej polskiej gminie właściciele psów i kotów mogą otrzymać dofinansowanie. Walcząc z bezdomnością kotów oraz psów urzędy dają 100 procent dofinansowania na zabieg ich sterylizacji.

Oferta ta nazywana jest 500 plus na psa i kota, z uwagi na fakt, że jej kwota dobija właśnie do takiej wysokości. Zaczipowanie lub wysterylizowanie zwierzaka wiążą się ze sporymi kosztami, ale za sprawą dofinansowania można ich łatwo uniknąć.  

500 plus na kota i psa – jakie są warunki jego otrzymania? 

Bezpłatne czipowanie i sterylizacja zwierzęcia oferowane są przez liczne miasta i gminy. Na takie wsparcie mogą liczyć np. mieszkańcy Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Lublina. Program ten nie jest odgórnie wyznaczony, niemniej wszędzie wygląda bardzo podobnie, a jego cel jest zawsze ten sam – zapobieganie bezdomności czworonogów poprzez 100-procentowe dofinansowanie kosztów sterylizacji. 

Czytaj więcej: Ile średnio trwa sprzedaż mieszkania? Jak przyspieszyć transakcję?

Aby zwierzę mogło wziąć udział w takim programie, musi:

  • kwalifikować się do znieczulenia ogólnego,
  • mieć minimum pół roku. 

Warunki, które są stawiane właścicielowi, mogą się różnić zależnie od wybranego miasta, ale najczęściej wystarczające będzie poświadczenie tego, iż jesteśmy mieszkańcami wybranego miasta albo gminy.

Kwota dofinansowania

Kwota dofinansowania na poziomie 500 zł jest tylko orientacyjna. Wszystko zależeć będzie od kosztów zabiegu, jaki ma być przeprowadzony na zwierzęciu. Cena sterylizacji może się różnić zależnie od tego, czy mowa jest o kocie lub psie. Wpływ na koszty ma również płeć czworonoga. 

Nie ma wątpliwości, że droższe są zabiegi przeprowadzane na samiczkach, ponieważ są po prostu bardziej skomplikowane. Wysterylizowanie kotki to kwota w granicach 200 do 300 zł zależnie od danego gabinetu. Natomiast w wypadku suczek cena może być jeszcze większa. Koszt zaczyna się od 250 zł, a kończy nawet na 450 zł. 

Warto wiedzieć: Jak umocnić skarpę. Pomysły na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

Zabieg z dofinansowaniem z programu sterylizacji związany jest bezpośrednio z obowiązkiem czipowania. Jego koszt również pokrywany jest z dofinansowania. Najczęściej czipowanie kosztuje 50-200 zł, a ceny różnicowane są przez jakość czipa albo stawki u danego weterynarza. Jak można zauważyć wartość samego dofinansowania może być nieco niższa, aniżeli powszechne 500 plus, ale też może przekroczyć 500 zł.

Dofinansowanie na sterylizację – limity roczne

Nie brakuje urzędów, w których dofinansowania wypłacane są na więcej niż jeden zabieg sterylizacji oraz czipowania. Taka sytuacja ma, chociażby miejsce w Poznaniu, gdzie właściciele czworonogów mogą zgodnie z limitem skorzystać dwukrotnie w ciągu roku z dofinansowania na poczet sterylizacji.

Zobacz również: Cena fińskich domów modułowych – fińskie domy modułowe

W kolejnym roku znowu mają szansę skorzystać z dwóch zabiegów z dofinansowaniem. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Służebność drogi – Na czym polega? Co należy wiedzieć?

Służebność jest prawem do korzystania z cudzej własności w określonym celu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala osobie korzystać z gruntu innej osoby w określonym celu, bez posiadania samego...

Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje?

W Polsce za utrzymywanie mieszkań socjalnych odpowiadają samorządy poszczególnych miast, obecnie jest ich dostępnych powyżej stu tysięcy złotych. Mogą użytkować je osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, dzięki...

Mieszkanie w spadku po rodzicach co dalej? Jaki podatek?

Dziedzicząc mieszkanie po rodzicach, należy wziąć pod uwagę kilka procesów prawnych i dokumentacji. Istotne jest zrozumienie obowiązków i odpowiedzialności spadkobiercy w takiej sytuacji . Jednym z pierwszych kroków jest ustalenie...

Co pod basen ogrodowy? Styropian pod basen ogrodowy

Zastosowanie styropianu jako podkładu pod basen ogrodowy ma kilka zalet i jest skutecznym sposobem przygotowania podłoża pod basen. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod basen, aby zapewnić jego stabilność i...