Strona główna » Fotowoltaika na blokach – Trwa nabór wniosków o dofinansowanie
Fotowoltaika na blokach - Trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Fotowoltaika na blokach – Trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Jak do tej pory nie istniało dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców dużych miast. Jednak, teraz się to zmieniło. Właściciele i nadzorcy budynków wielorodzinnych mogą już składać wnioski na dofinansowanie do m.in. paneli fotowoltaicznych. Wpłynęło już 205 wniosków na łączną kwotę ponad dwunastu milionów złotych.

Fotowoltaika – pojawienie się możliwości dla mieszkańców dużych miast

Do tej pory mieszkańcy dużych miast nie mieli dużych możliwości produkcji czystej energii, jako że programy dotyczące wsparcia rozwoju budowy paneli fotowoltaicznych były tworzone głównie z myślą o budynkach jednorodzinnych. Teraz to się zmieniło i już można składać wnioski na dofinansowanie do instalacji fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych. 

Warto wiedzieć: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 7 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podkreśla: – Tak duże zainteresowanie programem pokazuje, że trafił on idealnie w potrzeby mieszkańców dużych miast. Teraz także mieszkańcy bloków i kamienic mają oni możliwość finansowania inwestycji służących produkcji czystej energii. W ten sposób chronimy środowisko oraz stan budżetów gospodarstw domowych.

Sprawdź również: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Nie jest to całkowicie nowy program, tylko rozszerzenie istniejącego wcześniej programu TERMO przez nowe możliwości wynikające z Krajowego Planu Odbudowy (prefinansowane przez PFR). W skład tego programu wchodzą instrumenty wsparcia termomodernizacji, remontów oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.

Wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki - na co dokładnie jest?

Obecny program obejmuje wsparcie finansowe w zakresie zakupu, modernizacji, budowy i montażu paneli fotowoltaicznych i całej instalacji dla budynków wielorodzinnych. Zakładane wsparcie finansowe mieści się w zakresie 50% kosztów  (bez podatku VAT), a górny limit przyznawanego wsparcia nie jest określony.  

Czytaj więcej:  Piwonia koperkowa jak uprawić i pielęgnować?

Czytaj więcej: Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej 100 kW – ile wyprodukuje prądu?

Dodatkowo w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace legislacyjne dotyczące wprowadzenie szczególnych zasad rozliczania energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych -  ma to służyć jako zachęta do zwiększaniu efektywności energetycznej zasobów mieszkaniowych.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie i kto może to zrobić?

Choć ostatecznie na wnioskach o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych skorzystają mieszkańcy budynków wielorodzinnych, to te wnioski mogą składać jedynie przez właścicieli lub zarządców takich budynków. Wnioski składa się do Banku Gospodarstwa Krajowego. Innymi beneficjentami będą również przedsiębiorstwa budowlane oraz dystrybutorzy i wykonawcy instalacji OZE.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Wakacje kredytowe to rządowe wsparcie w spłacie kredytów hipotecznych, które pozwala na zawieszenie spłaty części rat. Zostały wprowadzone w 2022 r. i obowiązywały także w 2023 r. Obecnie potwierdzone jest,...

Jak szybko sprzedać dom na wsi z kredytem?

Zwiększenie atrakcyjności jest kluczowym krokiem w przygotowaniu domu do sprzedaży, szczególnie w przypadku próby sprzedaży domu na wsi. Dzieje się tak dlatego, że wygląd zewnętrzny nieruchomości może znacząco wpłynąć na...

Zmiany w systemie rozliczeń dla właścicieli fotowoltaiki

W dobie rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, wiele osób zastanawia się nad opłacalnością fotowoltaiki. Nowe regulacje dotyczące systemu net-billing i potencjalnych ujemnych stawek budzą pytania, ale czy rzeczywiście powinny budzić...

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną. Polacy coraz chętniej inwestują więc w instalacje fotowoltaiczne. Warto pamiętać, że fotowoltaikę można ubezpieczyć przed najczęstszymi zagrożeniami z nią związanymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o...