Strona główna » Garaż z płyty OSB
Garaż z płyty OSB

Garaż z płyty OSB

Przydomowy garaż to doskonałe rozwiązanie dla każdego posiadacza swoich czterech kątów. Niestety, ceny blaszaka są dość wysokie. Tu z pomocą przychodzą płyty OSB. Płyta ta ma szerokie zastosowanie z racji swojej uniwersalności. A jak poradzi sobie jako materiał do budowy garażu? Tego dowiesz się czytając dalej.

Zalety budowy garażu z płyty OSB

Wykorzystanie płyt OSB do budowy garażu to jedno z najlepszych rozwiązań. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki samodzielnemu zrobieniu garażu możemy dostosować go ściśle do swoich potrzeb. Potrzebujesz, aby garaż był wąski i długi? A może ma być mały i kwadratowy? Żaden problem! Dzięki płytom masz możliwość całkowitego dopasowania go do swojego planu.

Płyty są świetnym materiałem, ponieważ są tanie i uniwersalne. Do budowy garażu dobrze sprawdzą się np. płyty OSB3 o grubości 22mm. Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w naszej hurtowni materiałów budowlanych Mal-Drew. 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, koszt budowy tego typu garażu jest sporo niższy od garażu blaszanego, czy murowanego. Już sama w sobie płyta jest tanim materiałem, a dodatkowo łatwość pracy z nią pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy również na robociźnie. 

Oprócz tego użycie płyt OSB pozwala nam na łatwy montaż półek i regałów, a nawet stworzenie biurka przykręconego do ścianki. Garaż tego typu pozwala na pełną dowolność zaprojektowania go zarówno na zewnątrz, jak i w środku. 

Nie można zapomnieć też o fakcie, że taki projekt jest łatwy w montażu. Tak naprawdę poradzi sobie z tym nawet laik. Wystarczy kilka sprzętów oraz dobra instrukcja jak zbudować tego typu garaż.

Garaż z płyty OSB – dla kogo?

Rozwiązanie, jakim jest inwestycja w garaż z płyt OSB, jest dla każdego. Jeśli: 

  • potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na narzędzia, sprzęty, itp.,
  • jesteś posiadaczem samochodu, a nie chcesz trzymać go pod gołym niebem,
  • chcesz schować rowery, sanki, opony itp.,
  • poszukujesz dodatkowego miejsca do majsterkowania,
  • chcesz zainwestować w miejsce do drobnych napraw przy aucie,
Czytaj więcej:  Cennik budowy ścian fundamentowej w 2023 roku?

to garaż z płyty OSB jest właśnie dla Ciebie. Możesz wykorzystać dodatkową przestrzeń zgodnie ze swoimi potrzebami.

Garaż z płyt OSB – jakie materiały wybrać?

Po pierwsze warto obliczyć ile materiału będziemy potrzebować do wykonania naszego garażu. Najlepszym wyborem do budowy tego typu będą płyty OSB o grubości 18 mm lub 22 mm. Oba wymiary świetnie sprawdzą się do garażu. Przy wyborze grubości weź pod uwagę ilość planowanych półek w środku oraz liczbę wsporników. Wszystkie potrzebne Ci elementy do stworzenia garażu znajdziesz w naszej internetowej hurtowni materiałów budowlanych Mal-Drew oraz w sklepach stacjonarnych w Gliwicach i Rybniku. 

Narzędzia i sprzęt potrzebne do budowy garażu z płyty OSB

Aby zrobić samemu garaż z płyt OSB będziesz potrzebować:

  • wiertarko-wkrętarkę,
  • ręczną piłę do drewna,
  • taczkę, 
  • młotek,
  • łopatkę

oraz sprzęty, które dobrze byłoby mieć (można je wypożyczyć) czyli:

  • betoniarka,
  • zagęszczarka,
  • gwoździarka pneumatyczna,
  • piła stołowa,
  • zakrętarka udarowa.

Sprzęty dodatkowe możesz zastąpić innymi, np. betoniarkę – wiadrem i mieszadłem. Praca bez nich jest jak najbardziej możliwa, będzie tylko nieco trudniejsza. Pamiętaj także, aby przed rozpoczęciem pracy przygotować sobie projekt garażu

Jak zbudować garaż z płyty OSB?

Jak zbudować garaż z płyty OSB krok po kroku? Podpowiadamy!

  1. Przygotowanie podłoża – pierwszym krokiem jest wykopanie dołu głębokiego na kilkanaście centymetrów pod fundament oraz wyrównanie terenu wokół. Dół należy wypełnić piaskiem i dobrze ubić po każdej warstwie jeszcze przed wylaniem fundamentu. Gdy fundament jest gotowy można przejść do kolejnego kroku.
  2. Jeśli beton jest już całkowicie zawiązany można przystąpić do budowy szkieletu konstrukcji. Szkielet musi być solidny, aby wytrzymał próbę czasu. Do jego stworzenia użyj kantówek o wymiarach 70×70. Można je również zastąpić stalowymi profilami zamkniętymi.
    Szkielet wykonaj łącząc ze sobą na krzyż poszczególne kantówki w równych odstępach. Stworzy to solidną ramę, która następnie będzie dawać wsparcie płytom OSB. Taka konstrukcja musi być zakotwiona w betonowej posadzce. W tym celu możesz użyć specjalnych stalowych kątowników przykręcanych do podłogi lub do kotew mechanicznych
  3. Czas zrobić dach. Jest to najtrudniejszy element budowy garażu. Zacznij od wyboru rodzaju dachu, który chcesz mieć.
    Dach płaski jest łatwiejszy do wykonania, ale wymaga odśnieżania w zimę. Dach spadowy natomiast jest trudniejszy do budowy, ale nie musisz martwić się o odśnieżanie. Dobrze jest przeanalizować co jest bardziej korzystne dla Ciebie. 
Czytaj więcej:  Cennik montażu blachodachówki w 2023 roku. Jaki wybrać rodzaj i materiał.

Gdy już wybierzemy rodzaj dachu, tworzymy jego stelaż. Wykonuje się go poprzez przykręcanie kantówek wkrętami do drewna w poprzek szkieletu ściennego. Do tej czynności możesz także użyć gwoździ, ale będzie to bardziej męczące.

  1. W tym etapie Twój garaż zacznie przybierać odpowiednie kształty. Wcześniej wybrane oraz odpowiednio przycięte płyty OSB3 lub OSB4 przykręć, bądź przybij do wykonanego już stelażu garażu. Dach natomiast najlepiej wykonać z blachy trapezowej. Takie blachy musisz precyzyjnie przykręcić przy pomocy blachowkrętów w miejsca podparte przez poprzeczne kantówki. Blachy układaj na zakładkę, a na końcu przymocuj obróbki blacharskie.
  2. Ostatnim elementem garażu są jego drzwi. Możesz je wykonać sam, ale zdecydowanie łatwiej będzie je po prostu kupić. Takie drzwi montujemy na nawiasy. Jeśli chcesz mieć bramę podnoszoną do góry, wymagać to będzie stworzenia odpowiednich elementów konstrukcji, więc zalecamy jednak wybór drzwi uchylnych. Gotowe!

Wiesz już wszystko na temat budowy garażu z płyty OSB oraz jego zalet i zastosowania. Jeśli poszukujesz więcej informacji na ten temat zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, a do kupna materiałów w najlepszych cenach, do naszej hurtowni materiałów budowlanych Mal-Drew. 

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jaki kolor wybrać na elewację domu?

Kolory elewacji to najczęściej kremowy, beżowy, brązowy, czasami niebieski, jasnozielony lub w dwóch kolorach.

Pompy cyrkulacyjne Grundfos – jak poprawić komfort i oszczędzać wodę w domu i firmie?

Temat rosnących rachunków za media jest obecnie bardzo gorący. I nic dziwnego, ponieważ opłaty rosną z roku na rok. Dodatkowo coraz większy nacisk kładzie się na to, w jaki sposób...

Ile kosztuje malowanie dachu w 2023 roku i od czego zależy?

Regularna konserwacja dachu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia długowieczności i trwałości dachu. Jednym z podstawowych zadań konserwacyjnych dachu jest malowanie.

Jak długo wypala się sadza w kominie?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na czas wypalenia się sadzy w kominie jest rodzaj paliwa stosowanego w kominku. Różne paliwa, takie jak drewno, węgiel lub gaz, mogą wytwarzać różną ilość...