Strona główna » Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego – jak zaplanować?
Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego – jak zaplanować

Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego – jak zaplanować?

Jeśli właśnie nabyłeś mieszkanie z rynku wtórnego i zastanawiasz się, jak przekształcić je w wymarzoną przestrzeń, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Planowanie generalnego remontu może być skomplikowane, ale nie musi być przerażające. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak krok po kroku zaplanować takie przedsięwzięcie.

Po pierwsze potrzeby i budżet

Planowanie generalnego remontu mieszkania z rynku wtórnego wymaga starannego i kompleksowego podejścia. Przede wszystkim przeprowadź dokładną ocenę mieszkania, zwracając uwagę na wszelkie uszkodzenia, stan ścian i podłóg, wiek i jakość mebli, kondycję instalacji elektrycznej czy funkcjonalność rozkładu pomieszczeń. Taka analiza pozwoli Ci zidentyfikować obszary wymagające największej uwagi i zaplanować konkretne prace.

Gdy nie planujesz przestawiać ścian, tylko zagospodarować istniejącą przestrzeń i nie musisz wymieniać instalacji, możesz spróbować samodzielnie przejść przez cały proces. Oszacuj budżet i pamiętaj, by zawsze zostawić zapas na nieprzewidziane wydatki. Koniecznie upewnij się, że masz wszystkie niezbędne zezwolenia i pozwolenia na przeprowadzenie remontu. W niektórych przypadkach mogą być wymagane zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zezwolenia budowlane.

Natomiast, jeżeli stan mieszkania jest zły, to już na wstępie zastanów się, czy podołasz wszystkiemu bez fachowego wsparcia. Może się okazać, że aranżacja i szeroki zakres prac mogą przytłoczyć. Nie musisz jednak zostać z tym sam, bo projektowanie wnętrz pod klucz, czyli kompleksowa usługa aranżacji i wykończenia, będzie dla ciebie idealna. To pracownicy biura projektowego zaprojektują nową przestrzeń i przejmą ciężar znalezienia wykonawców, ustawienia ich harmonogramów oraz wykończenia całego lokum.

W trakcie konsultacji projektant wnętrz rozpisze z tobą realistyczny budżet uwzględniający koszty materiałów, robocizny, ewentualne niespodziewane i dodatkowe wydatki, które mogą się pojawić w trakcie remontu. Z uwagi na bogate doświadczenie, podpowie na czym możesz oszczędzić, a na czym zdecydowanie nie. W przypadku generalnego remontu projektowanie wnętrz pod klucz może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Projekt wnętrza i planowanie prac

W sytuacji, gdy nie chcesz skorzystać z projektowania wnętrz, musisz samodzielnie dobrać materiały i kolory na podłogi oraz ściany. Na tym etapie nie warto oszczędzać, więc kup trwałe, łatwe do utrzymania w czystości panele czy płytki tak, by pasowały do twojej aranżacji. Potem możesz zamówić meble i dodatki. Pamiętaj jednak, że dostarczenie materiałów musisz zgrać z harmonogramem pracy wykończeniowców.

W następnym kroku skontaktuj się z zaufanymi wykonawcami lub zespołem remontowym i uzgodnij konkretny plan prac oraz zorientuj się, czego dokładnie potrzebują. Może się okazać, że musisz dokupić konkretne materiały. Ustal także, czy wykonają również demontaż oraz czy jego koszt już wliczyli w cenę usługi. Bądź też w stałym kontakcie z wykonawcami i kontroluj postępy prac.

Po zakończeniu prac remontowych przystąp do wykończenia i aranżacji wnętrza. Wstaw zakupione i złożone meble, oświetlenie i dekoracje.

Pamiętaj, że samodzielny generalny remont mieszkania to czasochłonny i stresujący proces, dlatego musisz zorganizować go odpowiednio i mieć realistyczne oczekiwania co do czasu i kosztów. Masz jednak także alternatywną opcję  – usługę projektowania wnętrz pod klucz, jaką oferują biura architektów. To, co wybierzesz zależy tylko od ciebie.

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Brak zdolności kredytowej, a marzysz o własnym mieszkaniu?

Brak zdolności kredytowej nie musi oznaczać rezygnacji z marzenia o własnym mieszkaniu. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK), akceptacja wniosków kredytowych mieści się w przedziale od 73,5% do 82,6%....

Remont Mieszkania Trzebinia 10 Najlepszych Firm – Cena

W naszej bazie znajdziesz już ponad 200 firm z miasta Trzebinia, które oferują remonty mieszkań. Dzięki nam mieszkańcy miasta Trzebinia mogą zlecić swoje usługi dla top 10 firm. Mieszkańcy Trzebinia...

Dodatek węglowy na sezon grzewczy 2023/2024

W okresie grzewczym 2022/2023 zostało przyznane jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł dla domostw, które jako główne źródło ciepła korzystały z węgla. Decyzja ta była rezultatem niedoboru opału na...

O ile można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Jeśli chodzi o negocjowanie ceny mieszkania na rynku wtórnym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.