Jeśli piec grzeje, a grzejniki są nadal zimne lub letnie po odpowietrzeniu, uzupełnieniu poziomu wody lub sprawdzeniu termostatu, mogą być nieprawidłowo zainstalowane lub podłączone. Usterka może leżeć również w samym piecu lub w kanałach grzewczych, o czym świadczy zimny grzejnik tylko na dole.
Gdy grzejnik nie grzeje, pęcherzyki powietrza w układzie, zatkane igły lub niskie ciśnienie wody nie są przyczyną, przyczyną może być brud. Grzejnik chłodzony od dołu powinien skłonić Cię do sprawdzenia go pod kątem kamienia, rdzy lub osadów, co często zdarza się w przypadku długotrwałych systemów grzewczych.
Nagrzewnica nie grzeje po odpowietrzeniu
Inną częstą przyczyną nienagrzewania się grzejnika jest zatkana iglica zaworu, na przykład, jeśli grzejnik był pozostawiony włączony przez całe lato, iglica zaworu może się zaciąć. Jeśli styk usterki z tyłu grzejnika nie jest prawidłowo wyregulowany, problem można szybko naprawić — wyjaśniono to w dalszej części tego artykułu. Poważniejszą przyczyną problemów z grzejnikami jest ich niewłaściwa instalacja lub nawet źle zaprojektowana cała instalacja grzewcza. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który ustali dokładną przyczynę problemu z chłodnicą i ją naprawi.
Problem polega na tym, że gdy grzejnik jest włączony na 1 lub 2, nie grzeje wcale, chociaż przez ostatnie kilka lat jestem pewien, że tak. Teraz odkręca się przy 2,5 i grzeje w połowie. Miałem hydraulika i powiedział, że grzejnik na 1 lub 2 nigdy się nie nagrzewa.
Grzejnik nie grzeje z powodu zatkanego komina
Grzejniki brudzą się, gdy w instalacji grzewczej tworzą się osady w postaci rdzy lub kamienia. Jest to jeden z powodów, dla których grzejnik nie działa. W takim przypadku przepłucz całą chłodnicę. Nie musisz tego robić sam, możesz skontaktować się z hydraulikiem.
Sprawdź również: Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?
Najczęściej powietrze w kaloryferach w apartamentowcach lub domach jednorodzinnych jest spowodowane pęcherzykami powietrza zawartymi w wodzie, która dostaje się do domu. Niestety nie ma na to lekarstwa, więc wiedza o tym, jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik, jest bardzo praktyczna.
Nagrzewnica nie grzeje z powodu niskiego dopływu paliwa
Jednym z głównych powodów, dla których grzejniki nie grzeją i nie wentylują, jest to, że system grzewczy nie krąży. Możliwe przyczyny: Awaria pompy obiegowej, zamknięte zawory, niedziałająca głowica termostatyczna lub osady. Opiszę to szczegółowo w dalszej części artykułu.
Warto wiedzieć: Malowanie grzejnika jaka metoda i farba najlepsza?
Innym powodem, dla którego chłodnica nie działa, może być niskie ciśnienie w układzie. Przy zbyt niskim ciśnieniu ciepła woda nie krąży i nie dociera do grzejnika. Co zrobić w tej sytuacji? Samotne mieszkanie w domu jednorodzinnym może zwiększyć presję. Jeśli nie możesz dostać się do kotłowni, musisz skontaktować się z zarządcą budynku, ponieważ problem dotyczy zazwyczaj urządzeń grzewczych.
Grzałka nie grzeje z powodu brudnego filtra
Często woda nie może dotrzeć do grzejnika z powodu zatkanych rur, co oznacza, że grzejnik nie może się odpowiednio nagrzać. Może się to zdarzyć, gdy zostaną zatkane brudem lub kamieniem lub jeśli rury wybrane do instalacji są zbyt cienkie. W takim przypadku konieczna jest wymiana uszkodzonej części, co powinien łatwo zrobić hydraulik.
Czytaj więcej: Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?
Jeśli po wykonaniu powyższych czynności grzejnik nadal się nie nagrzewa, układ wodny może być zanieczyszczony. Same rury i chłodnica mogą być zardzewiałe lub pokryte kamieniem.
W takim przypadku musisz przepłukać cały system. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą fachowca. Ostatnim, ale mniej prawdopodobnym powodem jest poważny błąd montażowy, zwłaszcza jeśli grzejnik działał prawidłowo w zeszłym sezonie.