Strona główna » Ile kosztuje dom szkieletowy?
Ile kosztuje dom szkieletowy

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Domy drewniane w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. To marzenie wielu osób, które pragną zbudować swoje cztery kąty. Okazuje się, że budowa domu szkieletowego ma wiele zalet. Pozwala przede wszystkim zmniejszyć koszty inwestycji, co doceniają setki osób. Sprawdźmy zatem, dlaczego budowa takiego obiektu jest tańsza. Co warto wiedzieć? Dlaczego domy szkieletowe w Polsce są tak cenione?

Wymarzony dom

Praktycznie każdy z nas marzy o własnym domu, prosto ze swoich marzeń. Domy drewniane wybieramy dlatego, że chcemy mieszkać z dala od miasta oraz być bliżej natury. Ponadto, to opcja dobra dla osób, które nie mają możliwości zbudowania murowanego domu, ze względu na wysokie koszty inwestycji. Te aspekty sprawiają, że domy szkieletowe z roku na rok są coraz bardziej cenione. Pamiętajmy o tym, że cena budowy jest mniejsza. Dzięki temu więcej osób może postawić na zbudowanie wymarzonego domu. 

Domy szkieletowe

Jak już wspomniano, budowa szkieletowego domu jest sposobem na zmniejszenie kosztów inwestycji. Z czym to się wiąże? Faktem jest, że dom o konstrukcji drewnianej postawimy znacznie szybciej, dlatego zaoszczędzimy koszty i czas. Poza tym, zastosowane drewno trzeba jedynie prefabrykować, co także wpływa na mniejsze koszty budowy. Warto wiedzieć, że taki dom jest już od lat uznawany za solidny, szlachetny i wytrzymały. W efekcie otrzymujemy nie tylko niższą cenę budynku, lecz także bardzo dobrą jakość. 

Czytaj więcej: Dom szkieletowy – jak zbudować dom z drewna?

Co wpływa na koszt budowy?

Co wpływa na koszt budowy domu szkieletowego? W tym wypadku czynników jest sporo. Ostateczny kosztorys dotyczy tego, jaki standard wykończenia wybierzemy. Postawić można między innymi na:

  • Gotowy dom do zamieszkania - to jedna z najchętniej wybieranych opcji przez klientów. Budynek posiada wszelkie elementy i wykończenie, pozwalające od razu na zamieszkanie w środku. Finalna cena jest zależna od poziomu wykończenia. 
  • Dom w stanie deweloperskim - w tym wypadku dom jest wykańczany na zewnątrz i w środku przez około 3 miesiące. Zadaniem klienta jest wykończenie domu pod klucz. To sprawia, że koszt budowy domu może wynosić ok. 3100 zł brutto za metr kwadratowy. 
  • Dom w stanie zamkniętym - obejmuje wykończenie domu na zewnątrz przez około miesiąc. Trzeba liczyć się z kosztem rzędy 2400 zł brutto za metr kwadratowy. 
  • Dom w stanie konstrukcyjnym (surowym) - jest budowany w trakcie 3 tygodni, a specjaliści wykonują konstrukcję zgodnie z normami. To najtańsze rozwiązanie, gdyż na barkach inwestora spoczywa większość prac budowlanych i wykończeniowych. Ostateczny koszt budowy takiego domu może nas wynieść 1500 zł brutto za metr kwadratowy. 

Oczywiście powyższe koszty są uśrednione i zależą także od innych kwestii. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który objaśni wszelkie wątpliwości. 

Sprawdź również: Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?

Ile kosztuje dom szkieletowy w 2024?

Budowa domu szkieletowego całorocznego to koszt trudny do jednoznacznego określenia. Najtańsze modele można nabyć poniżej 120 000 zł, ale znajdziemy także wersje dwa lub niemal trzy razy droższe. W przeciwieństwie do wariantu letniskowego domy szkieletowe całoroczne zawierają w swojej cenie kompleksowe ocieplenie, okna PCV dwuszybowe, stalowe drzwi z zamkiem antywłamaniowym oraz instalację elektryczną i hydrauliczną.

Do opcjonalnych kosztów budowy domu szkieletowego można zaliczyć:

  • ocieplenie ścian do grubości 15 cm - od 3 000 zł,
  • ocieplenie dachu do grubości 15 cm - od 2 000 zł,
  • komin modułowy - od 3 000 zł,
  • komin typu „koza” - od 3 000 zł,
  • instalacja grzewcza - od 4 000 zł.

Zalety domu szkieletowego

Trzeba wiedzieć, że dom szkieletowy ma wiele zalet. Można liczyć nie tylko na krótki czas budowy, lecz także na możliwość realizacji dowolnych projektów. Tworzone są domy większe i mniejsze, zgodnie z oczekiwaniami inwestora. Okazuje się, że budowa takiego domu jest możliwa w każdych warunkach. Nawet jesień i zima nie jest przeszkodą do tego, aby stworzyć wymarzony dom. Ponadto, atutem jest możliwość przebudowy i rozbudowy budynku. Dom zbudowany w technologii szkieletowej jest dobrym wyborem dla alergików. Zapewnia stały kontakt ze środowiskiem naturalnym i odpowiednią wilgotność w środku.

Warto wiedzieć: Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim? 

Nie bez znaczenia jest fakt, że domy szkieletowe są trwałe przez długie lata. Zastosowanie solidnych materiałów i drewna zaimpregnowanego sprawia, że budynek będzie nam służył przez wiele lat. 

Firmy zajmujące się budowaniem domów z drewna w 2024

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Ile kosztuje przyłącze kanalizy?

Koszt przyłącza kanalizacyjnego może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest lokalizacja budynku lub działki. Różne regiony lub gminy mogą mieć różne przepisy i opłaty...

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów to popularny sposób ocieplenia domu. Izolowanie fundamentu może być tanie i łatwe; jednak niektórzy uważają, że jest to zbyt drogie i może uszkodzić fundament. Inni nie wierzą, że...

Ile kosztuje tapicerowanie mebli? Cena w 2024 roku

Koszt tapicerki meblowej może się różnić w zależności od kilku czynników. Rodzaj i wielkość mebli to istotne determinanty kosztów tapicerki.

Ile kosztuje kontener mieszkalny?

Na koszt kontenera mieszkalnego w dużej mierze wpływa jego wielkość i wymiary. Kontenery są dostępne w różnych rozmiarach, zazwyczaj od małych jednostek 20-stopowych po większe modele 40-stopowe. Wymiary kontenera będą...