Koszt systemu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników, ale głównymi czynnikami determinującymi są wielkość i wydajność systemu. Z tego powodu system o mocy 50 kWp może kosztować od 250 000 do 300 000 zł. Jednak niezależnie od ostatecznego kosztu, system fotowoltaiczny jest dobrą inwestycją dla potrzeb energetycznych Twojego domu.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 50 kWp na dachu skośnym?
Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu kosztu instalacji fotowoltaicznej, jest wielkość systemu. Rozmiar twojego systemu określi, ile pieniędzy zaoszczędzisz na rachunkach za energię każdego miesiąca. Systemy o mocy powyżej 10 kWp nie są wystarczająco wydajne, aby opłacalnie wytwarzać energię. Dlatego są najbardziej wydajne, gdy są dopasowane do dziennego zapotrzebowania na energię. Większe systemy mogą wiązać się z niższymi kosztami początkowymi ze względu na ekonomię skali, ale będą również generować więcej pieniędzy, które możesz zaoszczędzić w czasie.
Sprawdź również: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – ile prądu wyprodukuje?
Wielu instalatorów oferuje opcje finansowania w celu zrekompensowania kosztów początkowych. Dzięki temu osoby o ograniczonych finansach mogą finansować swoje systemy bez konieczności płacenia z góry. Wielu instalatorów zwróci nawet procent twoich oszczędności, jeśli spłacisz swój system z ich pomocą. Opcje finansowania bankowego są również dostępne, jeśli masz doskonały kredyt i możesz zabezpieczyć niskie oprocentowanie. Większość ludzi kwalifikuje się do opcji finansowania, gdy mają świetne finanse i są na drodze do budowania kapitału własnego w swoich domach.
Cennik instalacji fotowoltaicznych 50 kWp w 2023 roku
Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp to ok. 300 000 zł. Koszt ten może się jednak zmieniać w zależności od wielu czynników, w tym od wielkości instalacji, jej mocy, rodzaju użytych paneli, miejsca montażu itp.
Moc instalacji fotowoltaicznej wyraża się w kilowatach (kW) i wskazuje maksymalną moc wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne, jeśli są one poddane działaniu maksymalnego nasłonecznienia, czyli 1000 W/m2. Oznacza to, że instalacja o mocy 50 kWp wyprodukuje w ciągu godziny 50 000 kWh energii elektrycznej. W ciągu miesiąca wyprodukowany prąd wyniesie ok. 1 250 000 kWh, co wystarczy do pokrycia zapotrzebowania energii elektrycznej dla ok. 250 domów jednorodzinnych.
Dużo rzadziej po instalacje fotowoltaiczne sięgały do tej pory przedsiębiorstwa handlowe i usługowe (zwykle 10-50 kW) czy przemysł (moce rzędu 100-500 kW), które produkowałyby energię na własne potrzeby. Jednym z powodów jest fakt, że chociaż przemysł potrzebuje dużo energii elektrycznej, to kupuje ją po relatywnie niskich cenach, nawet o połowę niższych od stawek płaconych przez gospodarstwa domowe czy małe sklepy. Okres zwrotu z instalacji fotowoltaicznej będzie tam zatem dłuższy niż u drobnych odbiorców. Do tego przemysł nie mógł bilansować energii wyprodukowanej w instalacji PV, a następnie wprowadzanej do sieci z energią pobieraną z niej. Nie mógł też pokrywać swojego zapotrzebowania energią ze słońca równomiernie przez cały rok.
Wiele zmieniła jednak nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku. Za prosumentów − a więc odbiorców energii, którzy mogą także produkować elektryczność na własne potrzeby i rozliczać jej nadwyżki ze sprzedawcą na korzystnych warunkach − uznała ona także przedsiębiorców. Zwiększyła się także (do 50 kW) maksymalna dopuszczalna moc mikroinstalacji.
Czytaj również: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 kWp – ile prądu wyprodukuje?
Staranny dobór odpowiedniego sprzętu obniży koszty i zwiększy wydajność systemu. Instalując odpowiedni sprzęt, możesz obniżyć koszty o 30% i zwiększyć wydajność o 30%. Wymaga to odpowiedniej inżynierii, którą większość instalatorów może zapewnić bezpłatnie lub po obniżonej cenie. Właściwa inżynieria jest również niezbędna, aby zminimalizować szkody spowodowane złymi praktykami instalacyjnymi podczas budowy. Właściwa inżynieria jest szczególnie ważna, ponieważ niewłaściwa instalacja może z czasem znacznie uszkodzić panele i zmniejszyć ich wydajność.
Przy obliczaniu kosztu instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czynniki te obejmują rodzaj dachu, przyłącza elektryczne, podatki lokalne, stawki robocizny i inne. Nawet jeśli wiesz, ile chcesz wydać na swój system, ważne jest, aby rozejrzeć się za instalatorem, któremu możesz zaufać. Negocjacje z różnymi instalatorami pomogą Ci uzyskać najlepszą ofertę na Twój system i upewnić się, że otrzymasz dokładnie to, czego potrzebujesz – nie więcej lub mniej.
Instalacja fotowoltaiczna 50 kW cena z montażem
Mniejsze systemy mogą nie być w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb energetycznych w miesiącach zimowych i deszczowych pory roku. W takim przypadku może lepiej zainwestować w alternatywne źródło energii, zamiast próbować zasilać dom wyłącznie panelami słonecznymi. System hybrydowy łączący energię słoneczną z innymi źródłami energii może być dobrą alternatywą dla osób mieszkających na obszarach narażonych na niekorzystne warunki pogodowe.
Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej 50 kW?
Koszty instalacji są zwykle wyższe w domach wymagających większego wsparcia konstrukcyjnego. Instalacja większych systemów może być trudna w starszych domach, które nie mają integralności strukturalnej lub w pewnych okolicznościach mogą nawet wymagać dodatkowych podpór.
Warto wiedzieć: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kWp na dachu skośnym?
Pomimo pewnych początkowych obaw dotyczących kalkulacji kosztów, użycie odpowiedniego sprzętu i umiejętności inżynierskich może znacznie zmniejszyć ogólne wydatki podczas instalacji system fotowoltaiczny. Chociaż niektóre systemy mogą nie być w stanie spełnić wszystkich codziennych wymagań z powodu mniejszych rozmiarów lub wymagań konstrukcyjnych, nie musi to na pierwszy rzut oka uniemożliwiać komuś zainstalowania paneli fotowoltaicznych w swoim domu całkowicie bezpłatnie.
Koszt instalacji 50 kW – od czego zależy?
Jakikolwiek pozytywny wpływ instalacji paneli słonecznych na środowisko z nawiązką zrekompensuje wszelkie negatywne skutki spowodowane zwiększonymi początkowymi wydatkami wymaganymi do niezawodnego wytwarzania energii w dowolnej strefie klimatycznej - bez względu na to, jak ekstremalne może się to początkowo wydawać, w przeciwieństwie do zwykłego polegania na paliwach kopalnych 100%