Należy mieć świadomość tego, iż grzejniki za każdym razem są montowane już w ostatnim etapie budowy domu. Są to ciężkie, żeliwne, stalowe lub aluminiowe przedmioty, dzięki którym będzie doprowadzane ciepło do wszystkich pomieszczeń. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na wielkość grzejnika, bowiem jego złe dostosowanie może być powodem zbyt niskiej lub za wysokiej temperatury w domu. Spowoduje to dodatkowe koszty związane z usuwaniem powstałych w ten sposób grzybów i pleśni.
Analiza typów grzejników przed zakupem
Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość sprawdzenia ich parametrów. To właśnie dzięki takiej analizie już na wstępie udaje się wyeliminować te grzejniki, które nie będą mogły być użyte w konkretnym domu.
Ze względu na rodzaj materiału, w którego zostaną wykonane, grzejniki dzieli się na aluminiowe, stalowe oraz żeliwne. Cena każdego z nich jest różna ze względu na rodzaj tworzywa, z którego zostały one wytworzone. Nie bez znaczenia jest również fakt ich zastosowania. Nie wszystkie z nich mogą być wykorzystane w każdym wnętrzu.
Grzejniki dzieli się również ze względu na sposób podłączenia. W tym przypadku również mamy do czynienia z trzema propozycjami - bocznym, dolnym oraz krzyżowym. Tutaj również należy wziąć pod uwagę to, na czym najbardziej zależy właścicielom chcącym ogrzewać dane pomieszczenie. Każdy typ grzejnika działa w inny sposób. Dla przykładu, podłączenie krzyżowe zapewnia, że ciepło równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Niewątpliwie będzie to więc idealne rozwiązanie w przypadku pokoi, w których spędza się większość czasu.
Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?
Cena robocizny przy montażu grzejnika ściennego w instalacji centralnego ogrzewania wynosi od 150 do 250 złotych za sztukę. Natomiast przy montażu grzejnika płytowego lub konwektorowego cena robocizny może wynosić od 200 do 500 złotych za sztukę.
Różnorodne zastosowania grzejników
Grzejniki dzieli się także ze względu na wygląd zewnętrzny. W tej kategorii wyróżnia się grzejniki płytowe, łazienkowe, czy dekoracyjne. Sporym zainteresowaniem odbiorców cieszą się także te, które są całkowicie przystosowane np. wyłącznie do suszenia butów lub wykonywania innych specjalistycznych czynności.
Czytaj dalej: Ile kosztuje montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem?
Koszty przeniesienia grzejnika
Niewątpliwie w przypadku planowania kosztów związanych z przeniesieniem grzejnika należy wziąć pod uwagę:
- - instalację starych grzejników i koszty założenia nowych,
- usługę specjalisty, który zajmie się wykonaniem tego zadania,
- w przypadku budynków wielorodzinnych jest to dodatkowo spuszczenie wody z całej instalacji.
W związku z rabatami, oferowanymi przez wykonawców dobrze jest wymieniać wszystkie grzejniki w jednym terminie.
Przeniesienie jednego grzejnika kosztuje między 310-370 złotych + koszty demontażu wahające się między 120 a 250 zł. Spuszczenie wody z całego budynku wielorodzinnego wynosi ok. 170 złotych, a założenie nowego zaworu do grzejnika to koszt 34-56 zł.
Czytaj więcej: Jak przygotować otwory do montażu okien?
Skąd wiedzieć, jaki grzejnik będzie odpowiedni do danego pomieszczenia?
W związku z zakupem grzejnika do danego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę jego metraż oraz inne dane, które okażą się niezbędne przy wykonywaniu obliczeń. Ogólnie w każdym typie budynku zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi od 60-200 W/m2. Jak widać, jest to bardzo duża rozbieżność i z tego też powodu nie można pozostawiać tej sprawy przypadkowi. Różnica jest ogromna i z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie dokładnych wyliczeń.
Czytaj więcej: Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu
Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym istnieje możliwość samodzielnego wyliczenia tego, jaka moc grzewcza okaże się wystarczająca w danym pokoju. Zawsze istnieje również możliwość poproszenia o pomoc specjalisty, jednak należy wziąć pod uwagę to, iż będzie to dodatkowo płatna usługa.