Strona główna » Ile kosztuje remont łazienki w bloku?
Ile kosztuje remont łazienki w bloku

Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Bardzo dużo czynników ma wpływ na koszt, który poniesiemy przy remoncie łazienki, czy też innego pomieszczenia. Cena wykończenia łazienki w bieżącym roku jest oczywiście zależna od tego, z jakiej cenowej półki chcemy wybrać produkty. To ile będzie nas kosztował remont łazienki, jest zależna od jakości produktów.

Koszt średni to około 35 tysięcy złotych. Oszacować koszty możemy, gdy przygotujemy konkretny kosztorys remontu. Odpowiednio przygotowany kosztorys remontu powinien obejmować wszelkie części prac zamierzonych. Zaczynamy od przygotowań, a kończymy już na samym wykończeniu. Jakie są jego aspekty możliwie najważniejsze?

Korzyści z przygotowania kosztorysu

Jakie są korzyści z przygotowania kosztorysu? Pozwala on przede wszystkim ocenić, jaki budżet musimy przeznaczyć na remont łazienki. Rzeczywista cena może się troszkę wahać od oszacowania początkowego. Świetnym pomysłem jest zdefiniowanie cenowego przedziału lub też czynnika marginesu błędu, który wynosi około dziesięć do dwadzieścia procent obliczonej kwoty.

Zakładając, że masz do zaaranżowania łazienkę bez okna o powierzchni 5 m², do której prowadzą drzwi o wymiarach 70 x 200 cm, będziesz musiał przeliczyć powierzchnię według poniższego wzoru.

A - długość ściany A (2,5 m)

B - długość ściany B (2 m)

C - wysokość pomieszczenia (2,5 m)

D - pole drzwi o wymiarach 70 x 200 cm (1,4 m²)

A teraz małe przypomnienie z lekcji matematyki:

A x C x 2 + B x C + (B x C - D) = powierzchnia Twoich 4 ścian

2,5 x 2,5 x 2 + 2 x 2,5 + (2 x 2,5 - 1,4) = 20,7

20,7 m² + 5 m² = 25,7 m² (powierzchnia ścian i podłogi w Twojej łazience)

Wyliczona powierzchnia oraz aktualne ceny usług, które podaliśmy powyżej, posłużą Ci do przeliczenia kosztu remontu ścian. Jeśli wyliczoną powierzchnię będziesz wykorzystywał do oszacowania ilości potrzebnych materiałów, pamiętaj, by kupując np. płytki, zawsze doliczyć ok. 10-15% więcej materiału na docinki lub ewentualne błędy. Do kwoty, którą otrzymasz po obliczeniach kosztów usług i materiałów, dolicz ok. 10-20% na nieprzewidziane wydatki, które zawsze pojawiają się podczas remontu.

Średni koszt remontu łazienki w bloku

 • demontaż wyposażenia łazienki – około 500 zł
 • skuwanie płytek – 30 zł za m2, czyli 840 zł za ściany i podłogi
 • wymiana instalacji wodnej – 4 punkty (pralka, umywalka, prysznic, toaleta) – robocizna 400 zł, zakup materiałów 400 zł – łącznie 800 zł
 • zakup płytek podłogowych – wybierzemy gres z wzorem dywanowym, kosztujący 45 zł/m2, płytki będą więc kosztować 270 zł
 • zakup płytek ściennych – płytki ze wzorem mozaiki nawiązującym do płytek w stylu portugalskim – 35 zł/m2, całkowity koszt 770 zł
 • położenie płytek podłogowych i układanie glazury (100 zł za m2) – 2800 zł;
 • zakup i montaż umywalki – umywalka nablatowa (500 zł), szafka umywalkowa (650 zł), robocizna (200 zł) – łącznie 1350 zł
 • bateria prysznicowa z montażem i zasłonka do prysznica – bateria termostatyczna (370 zł), słuchawka prysznica ze wieszakiem (150 zł), montaż baterii (100 zł), zasłonka (całość 150 zł) – łącznie 770 zł
 • muszla kompaktowa – 400 zł plus 200 zł robocizna, razem 600 zł;
 • materiały budowlane, kleje i wykonanie dodatkowych prac, malowanie ścian i sufitu – 500 zł.

Zawsze się odnosi do pomieszczenia konkretnego i jego wielkości w samym kosztorysie. Obliczmy powierzchnię podłogi, ścian oraz sufitu. Wymiary te należy pomniejszyć o wymiary okien i drzwi. Dzięki temu określimy przewidywany koszt przebudowy łazienki. Na pewno nie opłaca się kupować materiałów, które przekraczają to, co jest wymagane. Powinno być odpowiednio dużo zapasów w przypadku konieczności cięcia płytek, czy też ich uszkodzenia.

Koszt robocizny przy remoncie łazienki w bloku

Gdy decydujemy się na modernizację swojego mieszkania, to jednym z pomieszczeń droższych jest właśnie łazienka. Każdy z nas się na pewno zastanawia, jaki jest stosunek, biorąc pod uwagę sam remont łazienki a koszt robocizny. Przyjmuje się, że całkowity remont łazienki to koszt trzydziestu tysięcy złotych, a wykonawcy zapłacimy osiem tysięcy złotych. Wówczas stosunek remontu łazienki do kosztu robocizny wynosi jeden do trzech. Można przyjąć, że cena robocizny jest mniej więcej jedną trzecią ceny wszelkich kosztów.

Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Temat tego, ile właściwie kosztuje remont łazienki oraz robocizna, pojawi się często na samym etapie planowania projektu i to jeszcze przed ukształtowaniem wizji naszego nowego wnętrza. Trudno się udziela odpowiedzi ostatecznej, ponieważ sama ilość wydatków jest zależna od przeróżnych okoliczności. Różnorodność działań, wielkość pomieszczenia oraz materiały zastosowane są tutaj najważniejsze. Ważne jest także to, aby wziąć pod uwagę ceny w przeróżnych częściach kraju.

Różnice łączne wynosić mogą setki, a nawet tysiące złotych. Oszczędności są bardzo kuszące, ale ważne jest, aby rozważyć dokładnie wszelkie opcje. Dobry plan z całą pewnością się przełoży na unikanie błędów, jak i oszczędzanie zmartwień, jeśli właściwie chodzi o sam remont łazienki. Jak się dowiedzieć, ile kosztować będzie remont łazienki? Jakie są tak naprawdę koszty, które wziąć trzeba pod uwagę?

Wykonanie wylewki samopoziomującej

 • wylewka samopoziomująca - 70-170 zł m2
 • wylewka cementowa- 80-110 zł za m2
 • wylewka betonowa - 75-100 zł za m2
 • wylewka anhydrytowa - 60-150 zł za m2

Czytaj więcej: Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej?

Przygotowanie i wyrównanie ścian

 • położenie gładzi szpachlowej - 40-50 zł za m2
 • gruntowanie ścian - 10-15 zł za m2

Układanie płytek ściennych i podłogowych

 • płytki o wymiarach 10x10 - 110-150 zł za m2
 • płytki o wymiarach 30x30 - 85-100 zł za m2
 • płytki o wymiarach 60x60 - 80-100 zł za m2
 • układanie płytek wielkoformatowych - 150-200 zł za m2
 • układanie mozaiki - 150-200 zł za m2
 • układanie nietypowych wzorów np. karo, jodełka - 140-180 zł za m2

Montaż przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej

 • przyłącze do sieci wodociągowej - 1200-2500 zł
 • podłączenie instalacji do punktu poboru wody - 50-100 zł/punkt
 • montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej - 100-150 zł/m
 • instalacje kanalizacyjne w domu i wykonanie pionów kanalizacyjnych - od 280 do 400 zł/szt.
 • Szambo - 2000-7000 zł
 • Ogrzewanie podłogowe - 35-60 zł/m2

Czytaj więcej: Ile kosztuje montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem?

Sam remont łazienki oraz jego koszt to pomimo niewielkiej wielkości samego w sobie pomieszczenie to przedsięwzięcie naprawdę sporej skali. Koszt całkowity remontu łazienki okazać się może bardzo wysoki, a często trudno o oszczędności znaczące podczas remontowanych prac. Nie ma żadnej drogi "na skróty". Co więcej, często się pojawiają nowe oraz nieplanowane wydatki, oraz prace.

Coś w tym jest. Grunt to do tego wszystkiego odpowiednio się przygotować. Jest to absolutnie konieczne. Każda zmiana wprowadzona na późniejszym etapie, będzie się wiązała z wyższym kosztem.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

 1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wyburzenie i rozbiórka domu?

Rozbiórki domów to kontrowersyjny temat, który często jest przedmiotem dyskusji. Powodem tego jest fakt, że wyburzenia domów usuwają strukturę z rejestru gruntów danego obszaru. Może się to zdarzyć po tym,...

Projekt dom na wąską działkę – ile kosztuje?

Garaż to niezbędny element projektu domu na wąską działkę. Posiadanie garażu pozwala właścicielom domów maksymalnie wykorzystać ograniczoną dostępną przestrzeń i zapewnia wygodne i bezpieczne miejsce do parkowania pojazdów. Oprócz zapewnienia...

Cena fińskich domów modułowych – fińskie domy modułowe

Domy modułowe, znane również jako domy prefabrykowane, stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich przystępną cenę, zrównoważony rozwój i nowoczesny design. Domy te są budowane w warunkach fabrycznych,...

Ile kosztuje budowa domu z bali?

Mimo że domy z bali mają dłuższą żywotność niż domy tradycyjne, nadal wymagają konserwacji przez cały okres ich użytkowania.