Strona główna » Kompostownik przydomowy jak zrobić?
Kompostownik przydomowy jak zrobić

Kompostownik przydomowy jak zrobić?

Kompostowniki przydomowe to jeden z najskuteczniejszych patentów na produkowanie naturalnego nawozu na własną rękę. Mają one szerokie spektrum walorów, co sprawia, że ich popularność rośnie w zawrotnym tempie. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem własnego kompostownika, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, gdyż przedstawia on wiele praktycznych wskazówek. 

Czym są kompostowniki przydomowe?

Kompostownik przydomowy to nic innego jak odpowiednio przygotowane miejsce, które jest odpowiedzialne za bezpieczne składowanie odpadów organicznych. Kompostowniki są niebywale uniwersalne, albowiem z powodzeniem możesz umieścić je w różnych miejscach. Mogą znaleźć się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Kompost jest zdrową pożywką dla roślin i odpowiada za wzbogacenie gleb, dlatego jego znaczenie jest naprawdę spore. Dzięki kompostowi można także zachować ład i porządek w ogrodzie. Co istotne, kompostowanie jest w pełni darmowe, co sprawia, że zyskuje coraz więcej fanów na całym świecie. 

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wynajem kontenera na odpady zmieszane?

Jak zrobić kompostownik przydomowy?

Zrobienie kompostownika przydomowego na szczęście nie jest niczym skomplikowanym. Na początek musisz przygotować deski drewniane, młotek, a także gwoździe. Pamiętaj, aby przed zrobieniem kompostownika oczyścić deski z potencjalnych resztek farby, a także zadbać o dokładne przeszlifowanie. Pierwszą paletę należy ułożyć jako podstawę, natomiast kolejne palety powinny posłużyć jako pionowe ściany kompostownika.

Następnie musisz zbić je z użyciem młotka i gwoździ. Na dnie kompostownika ułóż pocięte gałązki oraz połóż na nie ziemię ogrodową. Następne warstwy powinny stanowić szeroko pojęte odpadki. Nie zapomnij także o tym, aby zostawić odpowiednie przerwy między deskami kompostownika. Dzięki temu powietrze będzie mogło swobodnie przepływać. 

Planowanie

Zanim zaczniesz budować kompostownik, zastanów się, gdzie najlepiej go umieścić. Idealne miejsce to spokojny kąt w ogrodzie, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia, ale z dostępem do wilgoci i powietrza.

Materiały i Narzędzia

Aby zbudować kompostownik przydomowy, będziesz potrzebować:

  • Desek drewnianych lub palet
  • Śrub i wkrętarek
  • Siatki drucianej
  • Haczyków lub zawiasów

Budowa Kompostownika

  1. Zacznij od zbudowania ramy kompostownika z desek drewnianych lub palet. Upewnij się, że konstrukcja jest stabilna.
  2. Zainstaluj siatkę drucianą wewnątrz ramy, aby umożliwić cyrkulację powietrza i zapobiec gromadzeniu się wilgoci.
  3. Dodaj zawiasy lub haczyki, aby łatwo otwierać i zamykać kompostownik.
  4. Upewnij się, że kompostownik jest ustawiony na równym terenie, aby uniknąć przesuwania się.

Jak Prowadzić Kompostowanie?

  1. Rozpocznij kompostowanie, dodając warstwy materiału organicznego, takiego jak resztki warzyw, owoców, liści i trawy.
  2. Upewnij się, że materiały są dobrze wymieszane, aby umożliwić ich rozkład.
  3. Regularnie mieszaj kompost, aby zapewnić dostęp powietrza i przyspieszyć proces rozkładu.

Czytaj więcej: Toaleta na działce bez szamba – Jakie WC wybrać?

Co możesz umieścić w kompostowniku przydomowym?

Choć kompostowniki przydomowe mają szerokie spektrum zalet, to wiele osób po dziś dzień nie wie, co można w nich umieścić. W praktyce, dowolność jest bardzo duża. Najczęściej, do kompostownika wrzuca się obierki, resztki warzyw i owoców, a także fusy po herbacie skorupki z jajek.

Zobacz również: Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Możliwości jest jednak o wiele więcej, co sprawia, że osoby posiadające kompostownik przydomowy mogą dostosować go do swoich własnych preferencji oraz oczekiwań. Śmiało można gromadzić w nim skoszoną trawę, korę, a nawet przekwitłe rośliny i gałęzie. Dobrym pomysłem jest także wrzucanie do kompostownika chusteczek higienicznych czy ręczników papierowych.

 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jaki zawór do pralki 3/4 czy 3/8?

Jeśli chodzi o wybór zaworu do pralki, ważne jest, aby zrozumieć różnice między zaworami 3/4 i 3/8. Jedną istotną różnicą jest rozmiar i natężenie przepływu. Zawór 3/4 ma większą średnicę...

Osuszanie budynku metody ile kosztuje?

Osuszanie budynku to proces zmniejszania poziomu wilgoci w ścianach i powietrzu budynku w celu utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapobiegania rozwojowi pleśni...

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?

Fundamenty ogrodzeniowe służą do utrzymania ciężaru ogrodzenia i uczynienia go bardziej stabilnym.

Ile kosztuje prąd budowlany w 2023 roku?

Jednym z podstawowych czynników wpływających na koszty energii elektrycznej w budownictwie jest lokalizacja placu budowy. Koszt energii elektrycznej może się różnić w zależności od dostępności infrastruktury elektrycznej na danym obszarze....