Strona główna » Kupno mieszkania z księgą wieczystą czy bez?
Kupno mieszkania z księgą wieczystą czy bez

Kupno mieszkania z księgą wieczystą czy bez?

Zakup nieruchomości, jest decyzją przemyślaną, i oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami, a często i stresem. Wiele osób, decyduje się na zakup z rynku wtórnego, czyli mieszkania lub domy, które zostały oddane do użytku jakiś czas temu oraz posiadają przynajmniej jednego właściciela. Aby taka transakcja była bezpieczna, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, na przykład księga wieczysta. Co to za dokument i dlaczego jest tak ważny? 

Nieruchomość z księgą wieczystą. Czy jest ona niezbędna do zakupu?

Księga wieczysta jest zbiorem najistotniejszych informacji na temat danej nieruchomości. Na jej podstawie, z łatwością można zweryfikować stan prawny oraz sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Zaświadczenie wydawane jest jest przez sąd, oraz posiada czytelna pieczątkę. Oprócz wersji papierowej, udostępniony jest sam numer księgi, co umożliwia szybki dostęp do księgi poprzez internetową stronę. 

Czytaj więcej: Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

Nie każda nieruchomość posiada jednak księgę wieczystą. Wyjątkiem są na przykład nieruchomości zakupione od deweloperów lub osób prywatnych, które nie dokonały rejestracji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak nie dać się oszukać podczas zakupu? 

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Na co zwrócić szczególna uwagę? 

Kupując mieszkanie bez księgi wieczystej, należy być ostrożnym. Przede wszystkim, należy upewnić się, kto jest właścicielem nieruchomości. Kolejnym, równie istotnym krokiem jest upewnienie się, że mieszkanie nie jest zadłużone. W tym celu, należy skontaktować się z administratorem nieruchomości oraz firmami oferującymi dostarczenie mediów.

Warto wiedzieć: O co pytać przy zakupie mieszkania? Najważniejsze pytania

Po zweryfikowaniu informacji, wystarczy już tylko umówić spotkanie u notariusza, sporządzić umowę, a jako załącznik, dołączyć oświadczenie zbywcy potwierdzające prawo własności. Dokumentem wiarygodnym, często niezbędnym do podpisania umowy kupna-sprzedaży jest sporządzony wcześniej akt notarialny, potwierdzający darowiznę lub zakup lub dokument wystawiony przez administrację, potwierdzający przyznanie mieszkania. To jedyny sposób na bezpieczny zakup bez księgi wieczystej. 

Zalety zakupu nieruchomości bez księgi wieczystej. 

Nieruchomość, która nie posiada księgi wieczystej, często jest zakupem opłacalnym. Z powodu braku tego dokumentu, można wynegocjować zdecydowanie niższą cenę, a ich lokalizacja, zazwyczaj jest dogodniejsza niż tych, które posiadają owy wpis.

Czytaj dalej: Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w 2023 – Kalkulator Opłat

Należy być jednak bardzo czujnym, zweryfikować wszystkie dokumenty oraz poświęcić nieco więcej czasu, na zakup, niż w przypadku nieruchomości posiadającej księgę wieczystą. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sierpień 2023 – Gdzie są najdroższe mieszkania w Polsce?

Niemal każdy wie, że ceny za mieszkania w Polsce są relatywnie wysokie. W niektórych miastach nieruchomości mogą kosztować nawet miliony złotych. W każdym z siedmiu największych miast w Polsce można...

Pozwolenie na uprawę konopi w Polsce – Jak uzyskać?

Zgodnie z prawem konopie mogą być uprawiane tylko do określonych celów, w tym tekstylnych, chemicznych, celulozowo-papierniczych, spożywczych i kosmetycznych.

Niewymagające kwiaty na balkon – Jaki warto kupić?

Wybierając niewymagające kwiaty na balkon, jedną z kluczowych cech, na które należy zwrócić uwagę, są niskie wymagania konserwacyjne. Te kwiaty nie powinny wymagać częstego podlewania i powinny być w stanie...

Nabór na dofinansowanie dokumentacji OZE 2023

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Sprawia to, że wzrasta także zainteresowanie szeroko pojętymi dofinansowaniami. Przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie rozpocznie się dokładnie 12 września. Zgodnie z przewidywaniami...