Dla komfortu naszej pracy, ale i dla efektu końcowego, pomieszczenie do malowania musi być odpowiednio przygotowane. Usuwamy wszystkie meble i sprzęty z pokoju, a jeśli nie jest to możliwe, ustawiamy je na środku pokoju i pokrywamy folią malarską. W ten sam sposób mocujemy również podłogi, okna i drzwi. Ościeżnicę, płytę bazową, włącznik światła oklejamy taśmą maskującą. Małe śrubki, guziki lub haczyki można pokryć wazeliną. Po pomalowaniu ścian i sufitów przetrzyj je wilgotną szmatką, aby usunąć zbędną farbę i tłuszcz.
Chcąc docenić efekt pięknie pomalowanych ścian nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu narzędzi. Kurz, kłaczki i kłaczki należy usunąć z wałka przed pierwszym użyciem. Możemy prać w rolce lub dodać mydło w płynie w wodzie. Ostrożnie przesuwajmy też dłońmi po wałku, aby pozbyć się wszelkich drobinek i luźnych włókien. W przeciwnym razie podczas procesu malowania mogą powstać nieestetyczne grudki.
Jakich narzędzi użyć do malowania ścian i sufitów?
To samo robimy z pędzlami. Usuwamy kurz i luźne włosy. Myjemy wodą z mydłem, płuczemy i suszymy. Przed właściwym malowaniem kilkakrotnie zanurzamy pędzel w farbie, a następnie pocieramy nim o brzeg naczynia lub inną powierzchnię niż malowana.
Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie narzędzi po malowaniu. Pędzle i wałki czyścimy zaraz po zakończeniu pracy. W przypadku farb lateksowych zwykle wystarczy umyć narzędzia płynem do naczyń w ciepłej wodzie i spłukać pod bieżącą wodą. Po malowaniu farbą rozpuszczalnikową narzędzia należy wytrzeć, nałożyć w rozcieńczalniku, umyć i dokładnie wysuszyć.
Jak malować ściany i sufity?
Jeśli ściany i sufit zostały wyczyszczone, czas przystąpić do ich właściwego malowania. Pamiętaj, aby rozpocząć malowanie pokoju od sufitu. W pierwszej kolejności za pomocą pędzla pomaluj trudno dostępne miejsca, takie jak sztukaterie, przestrzeń wokół lamp czy gzymsy. Kolejnym krokiem jest pomalowanie pozostałej płaszczyzny sufitu, pamiętając o nakładaniu równoległych pasów wałkiem, który można przedłużyć lunetą. Nałóż drugą warstwę na sufit, rysując paski prostopadłe do poprzedniej warstwy.
Teraz możesz przejść do malowania ścian. Najpierw wyszoruj boki, krawędzie i inne trudno dostępne miejsca. Następnie wlej farbę do kuwety. Zanurz w nim wałek i wyciśnij. Pamiętaj, aby nakładać farbę mocnymi ruchami. Pomaluj pionowe paski w kształcie litery W. Chaotyczny ruch i niewielka ilość farby mogą powodować powstawanie smug na ścianach.
Jak pomalować pokój? Wybierz odpowiedni kolor!
Staranne i precyzyjne malowanie ścian to podstawa urządzania lub remontu mieszkania. Kolor i sposób jego rozłożenia na różnych poziomach wpływają na jakość i komfort użytkowania mieszkania czy domu oraz pomagają tworzyć niepowtarzalne aranżacje. Dopasowanie odcieni do przeznaczenia lub lokalizacji pomieszczenia pozwala na zachowanie proporcji, daje efekt rozciągnięcia lub wizualnego pomniejszenia poszczególnych powierzchni, a także pomaga ukryć pewne niedoskonałości. Przeczytaj, jak łączyć kolory, aby zharmonizować swoje wnętrze!
To również świetny pomysł, jeśli marzysz o odświeżeniu swojego dotychczasowego wystroju wnętrz i boisz się bałaganu, kurzu i kosztownych inwestycji. Nowy kolor ścian może znacząco wpłynąć na charakter i wygląd salonu czy kuchni. Przyczynia się również do lepszego i łatwiejszego użytkowania łazienki czy aneksu kuchennego – zmywalna farba premium pozwala cieszyć się każdym wnętrzem bez obaw o kurz, plamy i zacieki. Nie zawsze musisz inwestować w drogie meble czy sprzęt AGD – kolor Twoich ścian czy sufitu jest perwersją samą w sobie! Możesz kupić tę farbę tutaj.
Malowanie ścian krok po kroku:
- Najpierw oklej wszystkie meble i sprzęty folią malarską lub przenieś je do innego pomieszczenia
- Usuń wszelkie zasłony, zasłony, obrazy
- Odkręć osłony styków lub zabezpiecz je taśmą malarską
- Umyj ściany wodą i mydłem do malowania
- Uszkodzone, spękane ściany usunąć pacą i wyrównać, uszkodzony obszar pokryć tynkiem gipsowym, który po wyschnięciu należy przeszlifować.
- Zacznij malować ściany od trudno dostępnych miejsc
- Pomaluj ściany od góry do dołu. Obficie nałożyliśmy farbę na wałek i ostrożnie zaczęliśmy malować ściany aż do sufitu.
- Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać 3-4 godziny do wyschnięcia farby przed przystąpieniem do malowania ścian wałkiem
- Po pomalowaniu ścian usuń folię ze wszystkich powierzchni i dokręć gniazda
Po zakończeniu malowania ścian i sufitu konieczne jest jego uporządkowanie. Czas nie jest tutaj Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ wszelkie zabrudzenia z farby lub produktów użytych do przygotowania podłoża wyschną, co utrudni ich skuteczne usunięcie. Upewnij się również, że meble i inne akcesoria przynosisz dopiero po całkowitym wyschnięciu farby. Zwróć również uwagę na szczegóły, takie jak usuwanie taśmy wokół klamek, zamków, styków i parapetów. Po malowaniu dokładnie umyj i wypłucz narzędzia, aby można było ich użyć przy następnym malowaniu ścian.
Możemy użyć ciepłej wody z mydłem do usunięcia farby na bazie wody z narzędzi malarskich, a farbę na bazie rozpuszczalnika można skutecznie usunąć środkami czyszczącymi na bazie rozpuszczalnika. Po wyczyszczeniu narzędzi należy je dokładnie wysuszyć, aby zapobiec rdzy. Pędzle i wałki, które miały kontakt z farbą wodną, należy przepłukać zimną wodą, następnie namoczyć w ciepłej wodzie z niewielką ilością detergentu, a na koniec ponownie spłukać zimną wodą.
Farby rozpuszczalnikowe można usunąć z pędzli i wałków poprzez zmycie wodą ze środkiem na bazie rozpuszczalnika. Przed zamknięciem puszki z farbą należy dokładnie wytrzeć ściany zewnętrzne. Ułatwi to otwarcie farby przy następnym malowaniu. Po zakończeniu możesz przejść do świeżego i dokładnie pomalowanego wnętrza!