Strona główna » Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie możliwości w 2024 roku?
Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie możliwości w 2023 roku

Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie możliwości w 2024 roku?

Jak podaje raport PTPiREE, w Polsce mamy do czynienia ze stałym wzrostem  popytu na instalacje fotowoltaiczne. W pierwszej połowie 2022 roku, mogliśmy zaobserwować największą liczbę zakupów tych instalacji,  która przekroczyła już liczbę 1 mln 307 tys. 

Dobry stan fotowoltaiki w Polsce. Co mówią dane raportu PTPiREE? 

Z publikacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika także, że energia elektryczna generowana z urządzeń fotowoltaicznych, stanowi 16 % oraz 10, 15 GW całości energii elektrycznej, jaka generowana jest w polskich gospodarstwach domowych.

Sprawdź również: Ile kosztuje oklejenie auta folią?

Oznaczać by to mogło, że instalacje tego typu, zdołały już sobie zdobyć zaufanie Polaków, a także że są oni zadowoleni z funkcjonowania fotowoltaiki w swoich domach oraz z otrzymywanych dzięki niej efektów. 

Jakie są przewidywania i prognozy dotyczące fotowoltaiki w Polsce? 

Dane jakie dostarcza nam publikacja PTPiREE, mówią także o tym, że łączna moc pochodząca z zainstalowanych już w naszym kraju źródeł energii fotowoltaicznej, wynosi około 63 GW, a średnia moc pojedynczej z nich 8,61 kW. Musimy jednak pamiętać, że na współczynniki wydajności mikroinstalacji fotowoltaicznych, duży wpływ ma pogoda oraz zmieniające się pory roku.

Czytaj więcej: Ile kosztuje wykop pod kabel elektryczny?

Analizy wskazują zatem na to, że rozwój fotowoltaiki w Polsce przebiega pomyślnie i możemy się spodziewać dalszego wzrostu popularności tego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. 

Czego się możemy spodziewać w najbliższej przyszłości? Rozwój farm komercyjnych. 

 Z danych raportu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika także, że popyt na mikroinstalacje w Polsce został już w większej części zaspokojony i nasycony. Może to być efektem oddziaływania takich niepokojących ekonomiczne czynników, jak recesja, wzrost cen czy możliwa do zaobserwowania przez nas wszystkich, szalejąca inflacja. W 2023 roku, spodziewać się możemy jednak silniejszej ekspansji komercyjnych farm słonecznych.

 Duży wzrost procentowy mocy, pozyskiwanej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. 

Może to być związane z tym, że przyrost procentowy mocy uzyskiwanej z urządzeń fotowoltaicznych od 2023 roku, jak obliczono, wzrósł z 1 do 52 %. Jest to bardzo duży skok, który może się dla nas wiązać z pozytywnymi prognozami i brakiem obaw, co do dalszego stabilnego i zrównoważonego rozwoju rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zobacz również: Ile kosztuje pralnia chemiczna?

Ponadto pomysł na biznes, jakim jest komercyjna farma słoneczna, może być zyskownym rozwiązaniem dla wielu inwestorów, którym szczególnie zależy na rozwoju swojej dotychczasowej działalności.  

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pompy ciepła WLTR – Nowoczesne rozwiązanie na polskim rynku

W dzisiejszych czasach poszukujemy efektywnych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania naszych domów.  Czeska firma Woltair postawiła duży krok na polskim rynku pomp ciepła  wprowadzając najnowsze urządzenie swojego autorstwa – pompę ciepła...

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kWp na dachu skośnym?

Energia słoneczna to odnawialne źródło energii, które wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Ta czysta i odnawialna energia może być wykorzystywana do zasilania domów, firm i pojazdów. System energii...

Ile kosztuje nadanie numeru domu? Ile trwa i gdzie złożyć wniosek

Numer domu to unikalny identyfikator przypisany do nieruchomości, który jest używany do różnych celów, takich jak dostarczanie poczty, służba ratunkowa i naliczanie podatku od nieruchomości. Jest to niezbędny element każdej...

Czy mieszkanie w bloku musi mieć świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument określający zużycie energii przez budynek lub mieszkanie.