Jak podaje raport PTPiREE, w Polsce mamy do czynienia ze stałym wzrostem popytu na instalacje fotowoltaiczne. W pierwszej połowie 2022 roku, mogliśmy zaobserwować największą liczbę zakupów tych instalacji, która przekroczyła już liczbę 1 mln 307 tys.
Dobry stan fotowoltaiki w Polsce. Co mówią dane raportu PTPiREE?
Z publikacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika także, że energia elektryczna generowana z urządzeń fotowoltaicznych, stanowi 16 % oraz 10, 15 GW całości energii elektrycznej, jaka generowana jest w polskich gospodarstwach domowych.
Sprawdź również: Ile kosztuje oklejenie auta folią?
Oznaczać by to mogło, że instalacje tego typu, zdołały już sobie zdobyć zaufanie Polaków, a także że są oni zadowoleni z funkcjonowania fotowoltaiki w swoich domach oraz z otrzymywanych dzięki niej efektów.
Jakie są przewidywania i prognozy dotyczące fotowoltaiki w Polsce?
Dane jakie dostarcza nam publikacja PTPiREE, mówią także o tym, że łączna moc pochodząca z zainstalowanych już w naszym kraju źródeł energii fotowoltaicznej, wynosi około 63 GW, a średnia moc pojedynczej z nich 8,61 kW. Musimy jednak pamiętać, że na współczynniki wydajności mikroinstalacji fotowoltaicznych, duży wpływ ma pogoda oraz zmieniające się pory roku.
Czytaj więcej: Ile kosztuje wykop pod kabel elektryczny?
Analizy wskazują zatem na to, że rozwój fotowoltaiki w Polsce przebiega pomyślnie i możemy się spodziewać dalszego wzrostu popularności tego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej.
Czego się możemy spodziewać w najbliższej przyszłości? Rozwój farm komercyjnych.
Z danych raportu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika także, że popyt na mikroinstalacje w Polsce został już w większej części zaspokojony i nasycony. Może to być efektem oddziaływania takich niepokojących ekonomiczne czynników, jak recesja, wzrost cen czy możliwa do zaobserwowania przez nas wszystkich, szalejąca inflacja. W 2023 roku, spodziewać się możemy jednak silniejszej ekspansji komercyjnych farm słonecznych.
Duży wzrost procentowy mocy, pozyskiwanej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Może to być związane z tym, że przyrost procentowy mocy uzyskiwanej z urządzeń fotowoltaicznych od 2023 roku, jak obliczono, wzrósł z 1 do 52 %. Jest to bardzo duży skok, który może się dla nas wiązać z pozytywnymi prognozami i brakiem obaw, co do dalszego stabilnego i zrównoważonego rozwoju rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Zobacz również: Ile kosztuje pralnia chemiczna?
Ponadto pomysł na biznes, jakim jest komercyjna farma słoneczna, może być zyskownym rozwiązaniem dla wielu inwestorów, którym szczególnie zależy na rozwoju swojej dotychczasowej działalności.