Strona główna » Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?
Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować

Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym, efektywnym i ekonomicznym sposobem ogrzewania domu, zwłaszcza gdy jest zasilane przez kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Z powodzeniem można go stosować na parterze, ponieważ ten sposób ogrzewania nadaje się nie tylko do salonu, kuchni i łazienki, ale również do sypialni.

O komforcie i korzyściach zdrowotnych płytek podłogowych można mówić dopiero wtedy, gdy podłoga ogrzeje pomieszczenie, a najlepiej jest letnie. Przyjmuje się, że jego temperatura nie powinna przekraczać (nawet podczas mrozów) 29°C w miejscach stałego przebywania ludzi (dopuszcza się 35°C w obszarze krawędzi podłogi przy ścianie) oraz 33°C w łazienkach. Wyższe temperatury mogą powodować obrzęki i ból nóg oraz pękanie płytek.

Jednocześnie uzyskujemy korzystny pionowy rozkład temperatury. Najcieplej jest w okolicach stóp i nieco chłodniej w okolicach głowy. Czujemy się bardzo komfortowo. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że domyślnie podgrzewane podłogi są niższe. Nie powinno być nawet ciepłe w dotyku, jeśli jest wykonane prawidłowo. Ma być neutralny, ale nie zimny, nawet jeśli jest wyłożony deskami podłogowymi, które zwykle uważamy za zimne w dotyku.

Ogrzewanie podłogowe może być świetnym sposobem na utrzymanie ciepła w domu podczas zimy

Nie da się zaprzeczyć, że ogrzewanie podłogowe to bardzo skuteczny sposób na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. To popularne i niedrogie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, gdzie sprawdza się najlepiej. Po pierwsze w pomieszczeniach, w których powierzchnie te nie są w pełni pokryte wykładziną lub meblami, z których często korzystamy. Ogrzewanie podłogowe może nie być zbyt opłacalne, jeśli większość podłóg jest pokryta meblami. W takim przypadku warto zainwestować w meble z nóżkami o minimalnej wysokości. 10 cm.

Czytaj więcej: Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?

W przypadku ogrzewania podłogowego możemy liczyć na równomierne rozprowadzenie ciepła w mieszkaniu czy domu. Podłogi odzwierciedlają rozkład temperatur, który jest bardzo korzystny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, bez przegrzania i uczucia zimna. Ci, którzy zastanawiają się nad instalacją tego rodzaju ogrzewania, powinni wiedzieć, że są dwie opcje: elektryczne ogrzewanie podłogowe i wodne ogrzewanie podłogowe. Pierwszy jest łatwiejszy do ułożenia, a jego konstrukcja jest mniej skomplikowana.

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie do ogrzewania wysokich pomieszczeń. Ogrzewanie grzejnikowe powoduje unoszenie się powietrza i gromadzenie się gorącego powietrza pod sufitem, powodując utratę ciepła. Ogrzewanie podłogowe utrzymuje komfortową i stałą temperaturę od podłogi do głowy, która potrzebuje ciepła. W otwartym salonie zastosujemy ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać jak najlepszą temperaturę.

Warto wiedzieć: Gniazdka i łączniki w domu. Jak rozplanować instalację elektryczną?

Ogrzewanie podłogowe może być świetnym sposobem na obniżenie rachunków za energię

Rosnąca popularność „ogrzewania podłogowego” wynika głównie z faktu, że jest to rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego, a więc energooszczędnego, oferującego użytkownikowi określone oszczędności ekonomiczne. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala obniżyć temperaturę nawet o 2°C bez obniżania poziomu komfortu w pomieszczeniu. Dzięki temu roczne oszczędności energii mogą sięgać nawet 11-12%. Z kolei ograniczona cyrkulacja powietrza sprawia, że ​​wodne ogrzewanie podłogowe jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Pamiętajmy jednak, że aby w pełni wykorzystać możliwości tego systemu grzewczego, należy znać pewne zasady i wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać.

Podstawowymi argumentami przemawiającymi za elektrycznym ogrzewaniem podłogowym są komfort obsługi oraz niższy koszt montażu mat grzewczych i sterowania. To było świetne rozwiązanie do małego pokoju, który chcieliśmy ogrzać. System był mniej skuteczny na dużych obszarach ze względu na kosztowną energię elektryczną.

Warto sprawdzić: Malowanie grzejnika jaka metoda i farba najlepsza?

Sekretem obniżenia rachunków za energię dzięki ogrzewaniu podłogowemu jest jego działanie. Technologia oparta na promieniowaniu wykorzystuje większą powierzchnię podłogi do rozpraszania ciepła, dzięki czemu może pracować znacznie chłodniej. Najczęściej jest to około 25 stopni (do 29 stopni), co jest wystarczające dla pożądanego komfortu cieplnego.

Ogrzewanie podłogowe może być świetnym sposobem na poprawę komfortu w domu

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny domownikom przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu tworzy przyjemną atmosferę w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe może znacznie obniżyć rachunki dzięki zastosowaniu niższych temperatur. Ponadto dzięki ogrzewaniu podłogowemu zyskujesz swobodę aranżacji — nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych grzejników.

Dodatkowo czytaj: Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Podgrzewane podłogi to coraz bardziej popularny sposób na zwiększenie komfortu cieplnego domu lub mieszkania. Wybór ogrzewania podłogowego pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza – pozwala uniknąć instalowania grzejników, a także zmniejsza ilość unoszącego się w powietrzu kurzu. Przy wyborze tego typu ogrzewania często pojawia się pytanie – jakim materiałem pokryć podłogę najlepiej przewodząc ciepło? Jaki materiał wybrać? Najlepszym rozwiązaniem są płytki gresowe.

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najlepszych zastosowań, jakie można zastosować.

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Pomysły i inspiracje. Jaki budżet?

Przy urządzaniu mieszkania pod wynajem kluczowe jest ustalenie budżetu, aby proces ten był wykonalny finansowo. Pierwszym krokiem w ustaleniu budżetu jest określenie ogólnej kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na aranżację mieszkania....

Czym przykleić płytki na zewnątrz?

W przypadku montażu płytek na zewnątrz, np. na balkonach, tarasach, schodach czy cokołach, niezbędny jest odpowiedni klej do płytek. Klej nie tylko trwale łączy płytki z podłożem, ale także zapewnia...

Ile kosztuje wykończenie łazienki w 2023 roku? W bloku i łazienki w domu

Całkowity koszt remontu łazienki o powierzchni 5 m2 będzie się mieścił w przedziale 15 000 – 18 000 zł.

Ile schnie silikon? Sprawdzamy czas schnięcia rodzajów silikonów

Czas schnięcia silikonu może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju silikonu, grubości aplikacji i warunków środowiskowych, w których jest nakładany.