Strona główna » Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wciąż napięta. Coraz więcej osób odkłada zakup własnego mieszkania na później, decydując się na wynajem. Nowy projekt rządu zakłada jednak pomoc w tym obszarze. Jak miałoby to wyglądać i czy rzeczywiście możemy w 2023 r. spodziewać się realnej pomocy w tym zakresie?

Nowy program rządowy Pierwsze Mieszkanie 2023

W grudniu 2022 roku, minister technologii, Waldemar Buda ogłosił nowy program rządowy – Pierwsze Mieszkanie. Jego założeniem jest pomoc kredytobiorcom, którzy chcieliby nabyć własne lokum. Jak dokładnie miałoby to wszystko wyglądać?

Od lipca przyszłego roku, każda osoba, która nie ukończyła 45 r.ż, a chciałaby zakupić własne mieszkanie, będzie mogła zaciągnąć kredyt, którego oprocentowanie wyniesie jedynie 2%. Do spłaty reszty zobowiązał się rząd, który obiecał utworzyć specjalne konto mieszkaniowe, na tego typu cele. Pomysł ten, choć brzmi obiecująco, budzi szereg wątpliwości. Jakich?

Czytaj więcej: Formalności przy budowie domu w 2023 roku

Szereg wątpliwości w nowym programie rządowym – Pierwsze mieszkanie

Na konferencji prasowej, podczas której pan Waldemar Buda ogłosił treść powyższego programu rządowego, pojawiło się wiele niejasności, do których zaliczyć możemy:

  • Wpływ programu na ceny nieruchomości

Wiele osób wiąże takie propozycje z kolejnym wzrostem cen i jest nieprzekonana do tego typu pomysłów. Programy rządowe kojarzą im się z generowaniem inflacji.

  • Ilość mieszkań

Niektórzy wyrazili swoją niepewność, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na rynku (czy oby na pewno jest wystarczająca).

  • Wpływ programu na sytuację finansową w państwie

Nie wiadomo, jak wyglądałaby kwestia takich kredytów, jeżeli chodzi o osoby , które nie mają zdolności kredytowej. Jeżeli bowiem, miałyby one również możliwość wzięcia takiego kredytu, co byłoby równoznaczne z tym, że jego koszty ponosiłoby państwo, to, jak wskazał prezes Związku Banków Polskich, zagraża to bezpieczeństwu stabilności finansowej oraz stabilności banków.

Sprawdź więcej: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Ceny mieszkań w Polsce w 2023

Statystyki wskazują na dość duży wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego w przeciągu roku, bo aż o 11%, a jeżeli chodzi o rynek wtórny to aż o 12%. Wskazuje się, że przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego to już 10,3 tys. zł, a z rynku wtórnego 9,6 tys. zł. Na obniżenie zainteresowania kupnem nieruchomościami, wpływ  mają jednak, nie tylko same ceny mieszkań, ale również utrudniona możliwość otrzymania kredytu hipotecznego.

Patrząc jednak nieco bardziej optymistycznie i porównując listopad 2022 r. z wrześniem 2022 r., możemy zauważyć, że średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym zmalała o 1,4%.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Czy zatem nowy program rządowy to lek na całe zło? Tego jeszcze nikt nie wie, ale wszystkie wspomniane wyżej wątpliwości, a przynajmniej większość z nich została rozwiana przez pana Budę, który zapewnił, że mieszkań nie zabraknie,a ich ceny również nie wzrosną.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praca Niemcy – jak wygląda rynek pracy dla pracowników budowlanych w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy oferuje różnorodne możliwości dla pracowników z sektora budowlanego. Z powodu stałego wzrostu i inwestycji w budownictwo, Niemcy są jednym z głównych krajów europejskich, które regularnie rekrutują pracowników...

Dom energooszczędny – co to znaczy i z czego się składa?

Efektywność energetyczna w domach odnosi się do stosowania materiałów i rozwiązań, które pomagają ograniczyć straty energii do minimum

Projekt domu parterowego ile kosztuje? Z garażem do 100m2, 120m2, 150m2

Projekt domu parterowego jest popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów ze względu na swoją prostotę i praktyczność.

Ile kosztuje prąd budowlany w 2023 roku?

Jednym z podstawowych czynników wpływających na koszty energii elektrycznej w budownictwie jest lokalizacja placu budowy. Koszt energii elektrycznej może się różnić w zależności od dostępności infrastruktury elektrycznej na danym obszarze....