Strona główna » Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wciąż napięta. Coraz więcej osób odkłada zakup własnego mieszkania na później, decydując się na wynajem. Nowy projekt rządu zakłada jednak pomoc w tym obszarze. Jak miałoby to wyglądać i czy rzeczywiście możemy w 2023 r. spodziewać się realnej pomocy w tym zakresie?

Nowy program rządowy Pierwsze Mieszkanie 2023

W grudniu 2022 roku, minister technologii, Waldemar Buda ogłosił nowy program rządowy – Pierwsze Mieszkanie. Jego założeniem jest pomoc kredytobiorcom, którzy chcieliby nabyć własne lokum. Jak dokładnie miałoby to wszystko wyglądać?

Od lipca przyszłego roku, każda osoba, która nie ukończyła 45 r.ż, a chciałaby zakupić własne mieszkanie, będzie mogła zaciągnąć kredyt, którego oprocentowanie wyniesie jedynie 2%. Do spłaty reszty zobowiązał się rząd, który obiecał utworzyć specjalne konto mieszkaniowe, na tego typu cele. Pomysł ten, choć brzmi obiecująco, budzi szereg wątpliwości. Jakich?

Czytaj więcej: Formalności przy budowie domu w 2023 roku

Szereg wątpliwości w nowym programie rządowym – Pierwsze mieszkanie

Na konferencji prasowej, podczas której pan Waldemar Buda ogłosił treść powyższego programu rządowego, pojawiło się wiele niejasności, do których zaliczyć możemy:

  • Wpływ programu na ceny nieruchomości

Wiele osób wiąże takie propozycje z kolejnym wzrostem cen i jest nieprzekonana do tego typu pomysłów. Programy rządowe kojarzą im się z generowaniem inflacji.

  • Ilość mieszkań

Niektórzy wyrazili swoją niepewność, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na rynku (czy oby na pewno jest wystarczająca).

  • Wpływ programu na sytuację finansową w państwie

Nie wiadomo, jak wyglądałaby kwestia takich kredytów, jeżeli chodzi o osoby , które nie mają zdolności kredytowej. Jeżeli bowiem, miałyby one również możliwość wzięcia takiego kredytu, co byłoby równoznaczne z tym, że jego koszty ponosiłoby państwo, to, jak wskazał prezes Związku Banków Polskich, zagraża to bezpieczeństwu stabilności finansowej oraz stabilności banków.

Sprawdź więcej: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Ceny mieszkań w Polsce w 2023

Statystyki wskazują na dość duży wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego w przeciągu roku, bo aż o 11%, a jeżeli chodzi o rynek wtórny to aż o 12%. Wskazuje się, że przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego to już 10,3 tys. zł, a z rynku wtórnego 9,6 tys. zł. Na obniżenie zainteresowania kupnem nieruchomościami, wpływ  mają jednak, nie tylko same ceny mieszkań, ale również utrudniona możliwość otrzymania kredytu hipotecznego.

Patrząc jednak nieco bardziej optymistycznie i porównując listopad 2022 r. z wrześniem 2022 r., możemy zauważyć, że średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym zmalała o 1,4%.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Czy zatem nowy program rządowy to lek na całe zło? Tego jeszcze nikt nie wie, ale wszystkie wspomniane wyżej wątpliwości, a przynajmniej większość z nich została rozwiana przez pana Budę, który zapewnił, że mieszkań nie zabraknie,a ich ceny również nie wzrosną.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking firm instalatorów pomp ciepła 2024 – TOP firmy w Polsce

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w Polsce jako innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze.

Zakaz koszenia trawnika – Czy można dostać mandat karny?

W Polsce wprowadzono zakaz koszenia trawników w określonych sytuacjach. Celem tego zakazu jest ograniczenie zanieczyszczenia hałasem i ochrona środowiska. Nadmierne korzystanie z kosiarek i innych hałaśliwych urządzeń może być uciążliwe...

Jak sprawdzić, który kabel to plus i minus?

Identyfikacja prawidłowej polaryzacji kabli w instalacji elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznej i efektywnej pracy. Podłączenie kabli w niewłaściwej kolejności może spowodować uszkodzenie sprzętu, porażenie prądem, a nawet zagrożenie...

Cennik usług stolarskich w 2023 roku

Cennik usług stolarskich różni się w zależności od regionu i rodzaju wymaganej usługi. Na przykład koszt mebli kuchennych na zamówienie w dużej mierze zależy od regionu kraju .