Strona główna » Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wciąż napięta. Coraz więcej osób odkłada zakup własnego mieszkania na później, decydując się na wynajem. Nowy projekt rządu zakłada jednak pomoc w tym obszarze. Jak miałoby to wyglądać i czy rzeczywiście możemy w 2023 r. spodziewać się realnej pomocy w tym zakresie?

Nowy program rządowy Pierwsze Mieszkanie 2023

W grudniu 2022 roku, minister technologii, Waldemar Buda ogłosił nowy program rządowy – Pierwsze Mieszkanie. Jego założeniem jest pomoc kredytobiorcom, którzy chcieliby nabyć własne lokum. Jak dokładnie miałoby to wszystko wyglądać?

Od lipca przyszłego roku, każda osoba, która nie ukończyła 45 r.ż, a chciałaby zakupić własne mieszkanie, będzie mogła zaciągnąć kredyt, którego oprocentowanie wyniesie jedynie 2%. Do spłaty reszty zobowiązał się rząd, który obiecał utworzyć specjalne konto mieszkaniowe, na tego typu cele. Pomysł ten, choć brzmi obiecująco, budzi szereg wątpliwości. Jakich?

Czytaj więcej: Formalności przy budowie domu w 2023 roku

Szereg wątpliwości w nowym programie rządowym – Pierwsze mieszkanie

Na konferencji prasowej, podczas której pan Waldemar Buda ogłosił treść powyższego programu rządowego, pojawiło się wiele niejasności, do których zaliczyć możemy:

  • Wpływ programu na ceny nieruchomości

Wiele osób wiąże takie propozycje z kolejnym wzrostem cen i jest nieprzekonana do tego typu pomysłów. Programy rządowe kojarzą im się z generowaniem inflacji.

  • Ilość mieszkań

Niektórzy wyrazili swoją niepewność, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na rynku (czy oby na pewno jest wystarczająca).

  • Wpływ programu na sytuację finansową w państwie

Nie wiadomo, jak wyglądałaby kwestia takich kredytów, jeżeli chodzi o osoby , które nie mają zdolności kredytowej. Jeżeli bowiem, miałyby one również możliwość wzięcia takiego kredytu, co byłoby równoznaczne z tym, że jego koszty ponosiłoby państwo, to, jak wskazał prezes Związku Banków Polskich, zagraża to bezpieczeństwu stabilności finansowej oraz stabilności banków.

Sprawdź więcej: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Ceny mieszkań w Polsce w 2023

Statystyki wskazują na dość duży wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego w przeciągu roku, bo aż o 11%, a jeżeli chodzi o rynek wtórny to aż o 12%. Wskazuje się, że przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego to już 10,3 tys. zł, a z rynku wtórnego 9,6 tys. zł. Na obniżenie zainteresowania kupnem nieruchomościami, wpływ  mają jednak, nie tylko same ceny mieszkań, ale również utrudniona możliwość otrzymania kredytu hipotecznego.

Patrząc jednak nieco bardziej optymistycznie i porównując listopad 2022 r. z wrześniem 2022 r., możemy zauważyć, że średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym zmalała o 1,4%.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Czy zatem nowy program rządowy to lek na całe zło? Tego jeszcze nikt nie wie, ale wszystkie wspomniane wyżej wątpliwości, a przynajmniej większość z nich została rozwiana przez pana Budę, który zapewnił, że mieszkań nie zabraknie,a ich ceny również nie wzrosną.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zalane mieszkanie w bloku co robić?

Zakręć dopływ wody W przypadku wycieku pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest odcięcie dopływu wody. Główny zawór zwykle znajduje się w kuchni lub łazience. Wyłączenie go spowoduje natychmiastowe odcięcie dopływu...

Cena złomu samochodowego 2023 – Ile kosztuje złomowanie?

Na ceny samochodów złomowanych w 2023 roku wpływ ma kilka czynników. Jednym z kluczowych czynników jest światowy popyt na złom. Popyt na złom wpływa na ogólną wartość rynkową złomowanych samochodów,...

Aktualne dofinansowania do budowy i modernizacji domu w 2023r

Własny dom to niewątpliwie jeden z największych wydatków, jakie ponosimy w naszym życiu. Mimo odłożonych środków najczęściej musimy sięgnąć po zewnętrze źródła finansowania takie jak kredyty. Warto jednak wiedzieć, że...

Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Minister zapowiedział, że już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na projekty domów jednorodzinnych, których powierzchnia przekraczać ma 70 mkw.