Strona główna » Sprzedaż mieszkań w kwietniu aż o 50% wyższa niż przed rokiem

Sprzedaż mieszkań w kwietniu aż o 50% wyższa niż przed rokiem

Uwzględniając 7 największych rynków w Polsce, czyli Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź oraz Katowice Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce wzrosła aż o 50% w porównaniu do zeszłego roku. Jak podaje Otodom Analytics, to około 5tys nowych nieruchomości.

Deweloperzy mogą być zadowoleni z kwietnia, który okazał się najlepszym miesiącem od stycznia 2022 roku. Duży popyt na mieszkania w największych miastach spowodował sprzedaż około 5 tysięcy lokali, co oznacza wynik o prawie 10 procent lepszy niż w marcu i blisko 50 procent lepszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To dobra wiadomość dla rynku nieruchomości, który odnotowuje wzrost aktywności, co potwierdza także wysoka liczba rezerwacji. W kwietniu potencjalni kupujący zarezerwowali ponad 2,9 tysiąca mieszkań, co oznacza ponad dwukrotnie większą liczbę rezerwacji niż w lecie ubiegłego roku – wynika z komunikatu.

Czy za pobudzeniem rynku nieruchomości stoi więcej niż jedna przyczyna?

Wg Otodom Analytics, deweloperzy sprzedali więcej mieszkań niż wprowadzili na rynek w kwietniu, co oznacza ósmy miesiąc z ostatnich dziewięciu, z tą tendencją. W ciągu miesiąca na siedmiu największych rynkach w Polsce pojawiło się ponad 3 tysiące nowych ofert, co stanowi wzrost o 3,5 procent w porównaniu z marcem i największy przyrost od listopada ubiegłego roku. Takie wyniki niewątpliwie cieszyć mogą rodzimych deweloperów.

Czytaj więcej: Ponad 300 mln z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego

Kwiecień był owocny dla deweloperów, a to dzięki kilku czynnikom, które pozytywnie wpłynęły na wyniki sprzedażowe. Przede wszystkim, stabilizacja stóp procentowych już od ponad pół roku przyczyniła się do ożywienia rynku. Ponadto, luzowanie przepisów KNF dotyczących zdolności kredytowej wzbudziło zainteresowanie kredytami hipotecznymi, co przełożyło się na zwiększenie sprzedaży. Nie można też zapomnieć o programie Bezpieczny Kredyt 2 proc., który ma rozpocząć działanie dopiero wakacjach, ale już teraz wiele osób rezerwuje mieszkania. W rezultacie, zarówno osoby uprawnione jak i nieuprawnione do skorzystania z programu zwiększyły swoje zainteresowanie zakupem mieszkań, obawiając się o malejącą liczbę dostępnych ofert. Tak na ten temat w publikacji wypowiedział się Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.

Czytaj dalej: Program „Mieszkanie za remont” rusza w Katowicach

W kwietniu potencjalni kupujący nie mieli powodów do narzekań. Przebierać mogli w ponad 43,7 tys. ofert dostępnych na jednym z 7 największych rynków nieruchomości. W porównaniu do ubiegłego roku to aż o 1,3% więcej mieszkań czekających na potencjalnego kupującego. Kwiecień to trzeci miesiąc po lutym i marcu, w którym rynek  zmniejszył się o około 3-4%.

Powyższe dane dotyczą rynków takich jak: Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Warszawa, Katowice, Kraków oraz Poznań

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontrola nadzoru budowlanego na donos

Protokoły nadzoru budowlanego służą zapewnieniu, że prace budowlane są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i zatwierdzonymi planami. Raporty te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i jakości budynków i budowli,...

Trawa samo zagęszczająca – Opinie czy warto?

Trawa samo zagęszczająca się to nowa kategoria traw, które są intensywnie zielone, bardzo odporne i mają samo naprawiające się kłącza . W przeciwieństwie do zwykłych traw, samo zagęszczająca się trawa...

Ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego w 2024 roku?

Mieszkania komunalne to mieszkania komunalne, które są własnością samorządów lokalnych i są przez nie zarządzane. Mieszkania te są zazwyczaj wynajmowane osobom lub rodzinom o niskich dochodach, których nie stać na...

Kotwy do ziemi – jak je prawidłowo osadzić? Montaż kotew w gruncie krok po kroku

Mając do czynienia z kawałkiem terenu, który chcemy zagospodarować, możemy stanąć przed zdaniem umieszczenia na nim kilku konstrukcji wymagających odpowiedniego zabezpieczenia. Od tego będzie w dużej mierze zależeć bezpieczeństwo nasze,...