Strona główna » Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?
Wakacje kredytowe 2024 - jakie kryteria trzeba spełnić

Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Wakacje kredytowe to rządowe wsparcie w spłacie kredytów hipotecznych, które pozwala na zawieszenie spłaty części rat. Zostały wprowadzone w 2022 r. i obowiązywały także w 2023 r. Obecnie potwierdzone jest, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na kolejny rok, jednak tylko dla części kredytobiorców. Sprawdź jakie będą zasady korzystania ze wsparcia w 2024 r.

Kryteria wakacji kredytowych 2024

Oficjalne potwierdzenie przedłużenia rządowych wakacji kredytowych zmieniło warunki przyznawania takiej ulgi w porównaniu do lat ubiegłych i wprowadziło konkretne kryteria, oparte przede wszystkim o wartość zaciągniętego kredytu.

Warto wiedzieć: Pułapka w kredycie 2%. Jak nie stracić pieniędzy?

Dla posiadaczy kredytów kredytowych do 400 tys. zł.

Osoby, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku, to przede wszystkim kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt o maksymalnej kwocie kapitału 400 tysięcy złotych. Należy pamiętać także o pozostałych warunkach. Umowa kredytowa musi być zawarta w złotówkach po 1 lipca 2022 roku, nadal być aktywna, a jej okres kredytowania trwa co najmniej 6 miesięcy po 1 lipca 2022 roku.

Dla posiadaczy kredytów kredytowych do 800 tys. zł.

Posiadacze kredytu o wyższej kwocie kapitału niż 400 tys. zł, nadal mają szansę na skorzystanie z wakacji kredytowych. Projekt ustawy wskazuje, że osoby, których kredyt ma wartość kapitału pomiędzy 400 a 800 tys. zł, również będą uprawnione do wakacji kredytowych. Jednakże, aby to było możliwe, stosunek wydatków na spłatę kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego musi przekroczyć 50 procent.

Czytaj dalej: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Na jaki okres można zawiesić spłatę kredytu w 2024?

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały rok 2024. Zgodnie z obecnym projektem ustawy, w 2024 roku, podobnie jak w roku poprzednim, posiadacz kredytu może zawiesić spłatę jednej raty w każdym kwartale. Kredytobiorca może zdecydować zarówno ile razy skorzysta z wakacji kredytowych (do 4 razy w roku) oraz który miesiąc w danym kwartale wybierze.

Zawieszenie spłat kredytów hipotecznych – skutki dla banków

Wakacje kredytowe cieszą się dużą popularnością wśród kredytobiorców. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Biuro Informacji Kredytowej do 30 kwietnia 2023 r. z wakacji kredytowych skorzystali posiadacze 1,13 mln kredytów.

Mimo że kredytobiorcy, którzy będą mogli skorzystać ze wsparcia na pewno cieszą się z wydłużenia okresu wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że taka korzyść dla osób spłacających kredyty hipoteczne oznacza większy ciężar finansowy dla instytucji bankowych.

Więcej informacji: Jak deweloperzy omijają przepisy Bezpiecznego kredytu 2%?

W 2022 roku całkowity koszt dla banków wyniósł aż 13,41 miliarda złotych (dane Komisji Nadzoru Finansowego). Ten koszt był na tyle wysoki, że aż osiem banków przekroczyło kluczowe wskaźniki, które uruchamiają plan naprawczy. Warto jednocześnie podkreślić, że mimo takich kosztów, banki zakończyły rok 2022 z zyskiem dwukrotnie większym niż w roku poprzednim.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Najnowsze technologie stosowane w branży budowlanej

Branża budowlana była świadkiem znacznych postępów technologicznych, które zrewolucjonizowały sposób projektowania i budowy budynków. Te nowe technologie przyniosły wiele korzyści, w tym zwiększoną wydajność, poprawę bezpieczeństwa i skrócenie czasu budowy....

Czy inwestowanie w zakup mieszkania jako forma lokaty kapitału jest mądrą decyzją?

Inwestowanie w nieruchomości może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o podjęcie decyzji, czy zakup mieszkania jest mądrą decyzją finansową. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z tym obszernym tematem,...

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia?

Sadzenie roślin ozdobnych wzdłuż ogrodzenia to świetny sposób na uwydatnienie piękna ogrodu i zwiększenie prywatności. Istnieje wiele korzyści z sadzenia roślin ozdobnych wzdłuż ogrodzenia, takich jak poprawa wyglądu ogrodzenia, tworzenie...

Ile kosztują palety w skupie?

Ceny zakupu palet odnoszą się do kwoty, jaką kupujący płaci za zakup palet. Palety są niezbędne do transportu i przechowywania towarów, a ceny ich zakupu mogą różnić się w zależności...