Strona główna » Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?
Wakacje kredytowe 2024 - jakie kryteria trzeba spełnić

Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Wakacje kredytowe to rządowe wsparcie w spłacie kredytów hipotecznych, które pozwala na zawieszenie spłaty części rat. Zostały wprowadzone w 2022 r. i obowiązywały także w 2023 r. Obecnie potwierdzone jest, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na kolejny rok, jednak tylko dla części kredytobiorców. Sprawdź jakie będą zasady korzystania ze wsparcia w 2024 r.

Kryteria wakacji kredytowych 2024

Oficjalne potwierdzenie przedłużenia rządowych wakacji kredytowych zmieniło warunki przyznawania takiej ulgi w porównaniu do lat ubiegłych i wprowadziło konkretne kryteria, oparte przede wszystkim o wartość zaciągniętego kredytu.

Warto wiedzieć: Pułapka w kredycie 2%. Jak nie stracić pieniędzy?

Dla posiadaczy kredytów kredytowych do 400 tys. zł.

Osoby, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku, to przede wszystkim kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt o maksymalnej kwocie kapitału 400 tysięcy złotych. Należy pamiętać także o pozostałych warunkach. Umowa kredytowa musi być zawarta w złotówkach po 1 lipca 2022 roku, nadal być aktywna, a jej okres kredytowania trwa co najmniej 6 miesięcy po 1 lipca 2022 roku.

Dla posiadaczy kredytów kredytowych do 800 tys. zł.

Posiadacze kredytu o wyższej kwocie kapitału niż 400 tys. zł, nadal mają szansę na skorzystanie z wakacji kredytowych. Projekt ustawy wskazuje, że osoby, których kredyt ma wartość kapitału pomiędzy 400 a 800 tys. zł, również będą uprawnione do wakacji kredytowych. Jednakże, aby to było możliwe, stosunek wydatków na spłatę kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego musi przekroczyć 50 procent.

Czytaj dalej: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Na jaki okres można zawiesić spłatę kredytu w 2024?

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały rok 2024. Zgodnie z obecnym projektem ustawy, w 2024 roku, podobnie jak w roku poprzednim, posiadacz kredytu może zawiesić spłatę jednej raty w każdym kwartale. Kredytobiorca może zdecydować zarówno ile razy skorzysta z wakacji kredytowych (do 4 razy w roku) oraz który miesiąc w danym kwartale wybierze.

Zawieszenie spłat kredytów hipotecznych – skutki dla banków

Wakacje kredytowe cieszą się dużą popularnością wśród kredytobiorców. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Biuro Informacji Kredytowej do 30 kwietnia 2023 r. z wakacji kredytowych skorzystali posiadacze 1,13 mln kredytów.

Mimo że kredytobiorcy, którzy będą mogli skorzystać ze wsparcia na pewno cieszą się z wydłużenia okresu wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że taka korzyść dla osób spłacających kredyty hipoteczne oznacza większy ciężar finansowy dla instytucji bankowych.

Więcej informacji: Jak deweloperzy omijają przepisy Bezpiecznego kredytu 2%?

W 2022 roku całkowity koszt dla banków wyniósł aż 13,41 miliarda złotych (dane Komisji Nadzoru Finansowego). Ten koszt był na tyle wysoki, że aż osiem banków przekroczyło kluczowe wskaźniki, które uruchamiają plan naprawczy. Warto jednocześnie podkreślić, że mimo takich kosztów, banki zakończyły rok 2022 z zyskiem dwukrotnie większym niż w roku poprzednim.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Cennik skupu katalizatorów – Aktualne ceny skupu

Katalizatory odgrywają kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu, ułatwiając reakcje chemiczne i zwiększając ich wydajność. Określane jako substancje przyspieszające reakcje chemiczne bez zużywania się w procesie, katalizatory są niezbędne w...

Czy opłaca się stosować żarówki LED?

Żarówki LED stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na ich energooszczędność i długą żywotność. LED oznacza Light Emitting Diode, czyli urządzenie półprzewodnikowe, które emituje światło, gdy...

Jak odstraszyć gołębie? Skuteczne metody

Odstraszanie gołębi z balkonu można przeprowadzić różnymi metodami. Skutecznym podejściem jest stosowanie wizualnych środków odstraszających. Mogą to być wiszące przedmioty odblaskowe, takie jak płyty CD lub paski folii aluminiowej, aby...

Dodatek węglowy na sezon grzewczy 2023/2024

W okresie grzewczym 2022/2023 zostało przyznane jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł dla domostw, które jako główne źródło ciepła korzystały z węgla. Decyzja ta była rezultatem niedoboru opału na...