Strona główna » Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?
Zmiany dla budujących dom w roku 2023

Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?

Jeśli planujesz rozpocząć budowę domu w 2023 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie zmiany mogą Cię czekać. Odpowiedź brzmi – sporo. W nadchodzącym roku wchodzą w życie nowe przepisy, które mogą wpłynąć na Twoje plany budowlane. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z najważniejszymi zmianami, jakie czekają nas w 2023 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ocieplenia budynków. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać wymagania dotyczące ocieplenia, określone w nowym rozporządzeniu ministra infrastruktury. Oznacza to, że jeśli chcesz rozpocząć budowę domu w przyszłym roku, musisz już teraz zadbać o to, by Twój projekt spełniał wymagania dotyczące ocieplenia.

Zmiany dla budujących w roku 2023 – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu?

Innymi ważnymi zmianami są nowe przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały mieć możliwość zainstalowania paneli słonecznych. Jeśli chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną w swoim domu, musisz już teraz zadbać o to, by Twój projekt uwzględniał taką możliwość.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących wentylacji budynków. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały posiadać system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli planujesz budowę domu w przyszłym roku, musisz już teraz zadbać o to, by Twój projekt spełniał wymagania dotyczące wentylacji.

Sprawdź również: Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego?

Nowe przepisy dotyczące budowy domu w 2023 roku.

Oprócz tych zmian warto również wiedzieć o kilku innych ważnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na budowę domu w 2023 roku. Po pierwsze, od 1 stycznia 2023 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące termomodernizacji budynków. Oznacza to, że jeśli planujesz przeprowadzenie termomodernizacji swojego domu, musisz już teraz zadbać o to, by Twój projekt spełniał wymagania określone w rozporządzeniu.

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2023 roku?

Po drugie, warto również wiedzieć o nowych przepisach dotyczących efektywności energetycznej budynków. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej, określone w nowym rozporządzeniu ministra infrastruktury. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem swojego domu do nowych wymogów, warto już teraz zadbać o to, by Twój projekt spełniał wymagania dotyczące efektywności energetycznej.

Czytaj również: Malowanie grzejnika jaka metoda i farba najlepsza?

Podsumowując, jeśli planujesz rozpocząć budowę domu w 2023 roku, musisz już teraz zadbać o to, by Twój projekt spełniał wymagania dotyczące ocieplenia, instalacji fotowoltaicznych, wentylacji i efektywności energetycznej. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów i opóźnień związanych z dostosowaniem projektu do nowych przepisów.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Remontujemy mieszkanie. Gdzie szukać oszczędności?

Planując remont, ważne jest, aby określić zakres projektu i odpowiednio stworzyć budżet. Wiąże się to z określeniem, które obszary mieszkania wymagają remontu i zakresu koniecznych zmian. Na przykład odświeżenie koloru...

11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Wysokie temperatury mają wiele zalet, jednak niekiedy mogą być także uciążliwe. Aby walczyć z upałami, najlepiej postawić na zamontowanie w swoim zaciszu domowym klimatyzacji. Dzięki rządowej dotacji osoby chcące zamontować...

Co to patodeweloperka? Patodeweloperka przykłady z Polski

Patodeweloperka to termin używany w Polsce do opisania typu dewelopera, który przedkłada szybkie zyski nad jakość budowy i zadowolenie najemców. Termin ten jest często używany w sposób obraźliwy, gdyż projekty...

Cennik skupu katalizatorów – Aktualne ceny skupu

Katalizatory odgrywają kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu, ułatwiając reakcje chemiczne i zwiększając ich wydajność. Określane jako substancje przyspieszające reakcje chemiczne bez zużywania się w procesie, katalizatory są niezbędne w...