Strona główna » Cennik płyty fundamentowej – czy wciąż się opłaca w 2024 roku?
Cennik płyty fundamentowej - czy wciąż się opłaca w 2024 roku

Cennik płyty fundamentowej – czy wciąż się opłaca w 2024 roku?

Płyta fundamentowa to rodzaj fundamentu stosowany w budownictwie, który polega na wykonaniu jednolitej betonowej płyty rozciągającej się na całej powierzchni budynku. Czy stosowanie go nadal się opłaca? Czy jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnego fundamentu? O tym w artykule.

Czym jest płyta fundamentowa?

To sposób fundamentowania, który najczęściej jest stosowany na gruntach o słabszych parametrach nośności, na terenach podmokłych lub z wysokim poziomem wód gruntowych. Dobrze spisuje się także tam, gdzie można mówić o nieregularnym obciążeniu gruntu. Z racji na wiele zalet płyta fundamentowa jest w ostatecznym rozrachunku tańsza od tradycyjnych fundamentów.

Jakie są zalety płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa rozprowadza ciężar budynku równomiernie na większej powierzchni gruntu, co jest korzystne na gruncie o mniejszej nośności. Ponadto zapewnia lepszą stabilność budynku na terenach z ruchami gruntu, zmniejszając ryzyko pęknięć i uszkodzeń konstrukcyjnych spowodowanych przez osiadanie. 

Do tego to rozwiązanie daje możliwość zastosowania dodatkowej izolacji termicznej płyty fundamentowej. Przyczynia się to do zmniejszenia strat ciepła przez podłogę na parterze i może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania.

Do zalet płyty fundamentowej można zaliczyć też tempo budowy. Jest ono zazwyczaj szybsze od tego przy tworzeniu tradycyjnych fundamentów z wykopem i murowaniem. Płyty fundamentalne, to także idealne rozwiązanie na terenach z problematycznymi warunkami gruntowymi, gdzie inne typy fundamentów mogłyby być nieefektywne lub znacznie droższe.

Płyta fundamentowa kontra tradycyjny fundament. Co bardziej się opłaca?

Cena za m2 płyty fundamentowej jest uzależniona od wielu aspektów, takich jak konstrukcja budynku, powierzchnia fundamentu, grunty znajdujące się na działce, a także preferencje indywidualne. Płyta fundamentowa może być kosztowniejsza w początkowej fazie inwestycji niż tradycyjne fundamenty, ale w niektórych przypadkach jest to jedyna sensowna opcja techniczna. 

Czytaj więcej:  Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy w 2023 roku?

Jednak za użyciem płyty fundamentowej przemawiają oszczędności wynikające z lepszej izolacyjności termicznej i mniejszego ryzyka uszkodzeń konstrukcyjnych. Te aspekty zwrócą początkowe wydatki, czyniąc tę opcję jako bardziej opłacalną od tradycyjnych fundamentów. 
Płyta fundamentowa jest atrakcyjnym rozwiązaniem w specyficznych warunkach i może oferować znaczące korzyści w kontekście trwałości, efektywności energetycznej oraz szybkości realizacji projektu. Dokładny cennik płyt fundamentowych możesz sprawdzić tutaj: https://parati.com.pl/cennik/

Artykuł zewnętrzny

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje budowa domu bliźniaka?

Koszt budowy domu w zabudowie bliźniaczej może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt jest lokalizacja i koszty gruntu . Koszt gruntów może...

Ile kosztuje wymiana dachu 100m2?

Koszt wymiany dachu 100m2 może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt są materiały użyte do wymiany. Ceny materiałów mogą być bardzo zróżnicowane,...

Rolety na okna dachowe – jak wybrać i dlaczego są tak ważne?

Kto nie marzy o przytulnej i komfortowej przestrzeni na poddaszu, gdzie każdy element wnętrza może zapewnić funkcjonalność i estetykę? Dlaczego warto montować rolety na okna dachowe Jednym z kluczowych aspektów,...

Ile piasku na worek cementu?

Zrozumienie podstaw proporcji mieszanki betonowej jest kluczowe dla uzyskania pożądanej wytrzymałości i trwałości produktu końcowego. Właściwe proporcje piasku, cementu i wody są niezbędne, aby beton mógł wytrzymać naprężenia związane z...