Strona główna » Czy magazyn energii będzie można odliczyć od podatku?
Czy magazyn energii będzie można odliczyć od podatku

Czy magazyn energii będzie można odliczyć od podatku?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które rozważają taką inwestycję, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe od państwa. Ale to nie wszystko. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Chodzi o magazyny energii.

Zapotrzebowanie na przydomowe magazyny energii

7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że od 2025 roku zamierza wprowadzić nową ulgę podatkową. Będą nią objęte przydomowe magazyny energii. Zdaniem Henning-Kloski przydomowe magazyny energii powinny stać się obowiązkowym elementem polskiego krajobrazu energetycznego. Pomogą zredukować obciążenie sieci dystrybucyjnych, a co za tym idzie, także koszty ich utrzymania.

Odciążenie sieci za sprawą magazynu energii jest możliwe dzięki zwiększeniu autokonsumpcji energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Tym samym chroni on sieć energetyczną przed dodatkowymi kilowatami generowanymi przez mikroinstalacje. Co więcej, magazyny energii czynią instalacje fotowoltaiczne bardziej opłacalnymi, zabezpieczając jednocześnie przed przerwami w dostawach energii.

Dodatkowe wsparcie dla właścicieli magazynów energii

Minister Henning-Kloska zadeklarowała, że resort, łącząc siły z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie opracowywać nowe programy wsparcia dla magazynów energii. Celem tych działań jest zachęcenie do inwestycji w instancje oparte na odnawialnych źródłach energii wyposażone w przydomowe magazyny energii.

Nie jest to pierwsze tego typu wsparcie, które obejmuje instalacje OZE z magazynem energii. W ubiegłym roku w ramach programu „Mój prąd” można było uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę z magazynem w kwocie 16 tys. zł. Zgodnie z planem w tym roku ruszy kolejna edycja tego programu, jednak na tę chwilę nie są znane szczegóły dotyczące zasad przyznawania funduszy, ani tego, o ile wyniesie wsparcie.

Czytaj więcej:  Jak ozdobić narożnik w salonie odpowiednią narzutą?

Nowe formy pomocy dla inwestycji w OZE

W tym roku wystartować ma dodatkowo nowy program o nazwie „Moja elektrownia wiatrowa”. Jak sama nazwa wskazuje, będą mogły z niego skorzystać osoby, które zdecydowały się na budowę mikroelektrowni wiatrowej, również z magazynem energii. Dla inwestorów tych przewiduje się pomoc w formie bezzwrotnej dotacji. Jej kwota uzależniona będzie od parametrów instalacji.

A na jakie ulgi podatnicy mogą liczyć, rozliczając się za zeszły rok? Otóż magazyn energii łącznie z instalacją fotowoltaiczną można odpisać od podatku, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczenie wydatków związanych na przykład z wymianą źródła ciepła bądź wydatków termomodernizacyjnych. Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Kredyt 0 proc oraz tani najem. Program nowego rządu

Już od jakiegoś czasu sytuacja na rynku nie ulega poprawie. Jest źle, a kredyt 2 proc. w błyskawicznym tempie zaburzył rynek. Ceny w ciągu 3 ostatnich miesięcy wzrosły nawet ok....

Koszty budowy domu w 2024 roku — prognozy oraz analiza

W obliczu rosnących kosztów życia budowa domu jest decyzją wymagającą dogłębnej analizy finansowej i rynkowej. Oto przewodnik, który pomoże przyszłym inwestorom zorientować się w obecnych i przyszłych kosztach związanych z...

Ile średnio trwa sprzedaż mieszkania? Jak przyspieszyć transakcję?

Przygotowanie mieszkania do szybkiej sprzedaży obejmuje kilka kluczowych kroków, które mogą pomóc przyciągnąć potencjalnych nabywców i przyspieszyć proces transakcyjny. Ważnym aspektem jest odgracanie i depersonalizacja przestrzeni . Dzięki usunięciu zbędnych...

Haczyki w umowie przedwstępnej na co uważać?

Umowa przedwstępna jest dokumentem prawnym, który określa warunki przyszłej umowy między dwiema stronami. Jest powszechnie używany w transakcjach dotyczących nieruchomości, ale może być również używany w innych rodzajach transakcji, takich...