Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które rozważają taką inwestycję, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe od państwa. Ale to nie wszystko. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Chodzi o magazyny energii.
Zapotrzebowanie na przydomowe magazyny energii
7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że od 2025 roku zamierza wprowadzić nową ulgę podatkową. Będą nią objęte przydomowe magazyny energii. Zdaniem Henning-Kloski przydomowe magazyny energii powinny stać się obowiązkowym elementem polskiego krajobrazu energetycznego. Pomogą zredukować obciążenie sieci dystrybucyjnych, a co za tym idzie, także koszty ich utrzymania.
Odciążenie sieci za sprawą magazynu energii jest możliwe dzięki zwiększeniu autokonsumpcji energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Tym samym chroni on sieć energetyczną przed dodatkowymi kilowatami generowanymi przez mikroinstalacje. Co więcej, magazyny energii czynią instalacje fotowoltaiczne bardziej opłacalnymi, zabezpieczając jednocześnie przed przerwami w dostawach energii.
Dodatkowe wsparcie dla właścicieli magazynów energii
Minister Henning-Kloska zadeklarowała, że resort, łącząc siły z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie opracowywać nowe programy wsparcia dla magazynów energii. Celem tych działań jest zachęcenie do inwestycji w instancje oparte na odnawialnych źródłach energii wyposażone w przydomowe magazyny energii.
Nie jest to pierwsze tego typu wsparcie, które obejmuje instalacje OZE z magazynem energii. W ubiegłym roku w ramach programu „Mój prąd” można było uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę z magazynem w kwocie 16 tys. zł. Zgodnie z planem w tym roku ruszy kolejna edycja tego programu, jednak na tę chwilę nie są znane szczegóły dotyczące zasad przyznawania funduszy, ani tego, o ile wyniesie wsparcie.
Nowe formy pomocy dla inwestycji w OZE
W tym roku wystartować ma dodatkowo nowy program o nazwie „Moja elektrownia wiatrowa”. Jak sama nazwa wskazuje, będą mogły z niego skorzystać osoby, które zdecydowały się na budowę mikroelektrowni wiatrowej, również z magazynem energii. Dla inwestorów tych przewiduje się pomoc w formie bezzwrotnej dotacji. Jej kwota uzależniona będzie od parametrów instalacji.
A na jakie ulgi podatnicy mogą liczyć, rozliczając się za zeszły rok? Otóż magazyn energii łącznie z instalacją fotowoltaiczną można odpisać od podatku, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczenie wydatków związanych na przykład z wymianą źródła ciepła bądź wydatków termomodernizacyjnych. Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł.