Strona główna » Drzwi garażowe do domu. Jakie kupić?
Drzwi garażowe do domu. Jakie kupić

Drzwi garażowe do domu. Jakie kupić?

Bramy garażowe to produkty, które kupuje się raz na wiele lat, a co za tym idzie, powinny być wygodne w użytkowaniu. Równie duże znaczenie ma ich trwałość. Jak połączyć obie te właściwości? Odpowiedź najlepiej poznać na przykładzie modeli i rozwiązań oferowanych przez Hörmann.

Bramy garażowe – dostępne warianty

Przyszli nabywcy bram garażowych w pierwszej kolejności powinni zwrócić uwagę na miejsce montażu. W wielu domach jest ono ograniczone, co powoduje, że pole wyboru ogranicza się do jednego lub dwóch rodzajów konstrukcji. Należą do nich drzwi:

 • uchylne;
 • segmentowe;
 • rolowane.

Uchylne bramy garażowe

Drzwi tego typu składają się z jednego lub dwóch skrzydeł stworzonych z litej płyty. Poszczególne modele można otwierać do góry albo na bok (czy też boki w przypadku wariantów dwuskrzydłowych).

Zaletą takich bram jest duża oszczędność miejsca w garażu. Ze względu na to, że się nie składają, zajmują jednak miejsce przed wjazdem. Z tego powodu z zakupu egzemplarza uchylnego powinny jednak zrezygnować osoby, których garaż wychodzi wprost na chodnik lub jezdnię.

 • Oszczędność miejsca w garażu
 • Wymagana odpowiednio duża przestrzeń przed wjazdem

Segmentowe bramy garażowe

Modele uchylne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie garaż otacza wystarczająco obszerne podwórko. Na posesjach, które go nie mają, lepszym wyborem będzie jeden z podtypów wariantu segmentowego. Także one mogą otwierać się do góry, na bok albo, w wariantach dwuskrzydłowych, w prawo i lewo.

Tego rodzaju bramy garażowe nie zabierają przestrzeni przed wjazdem, ale za to w środku. Do ich ruchu potrzebne są prowadnice zamontowane pod sufitem lub przy bocznej ścianie (ścianach). Właściciele garaży o małej powierzchni mogą więc mieć problem ze zmieszczeniem w środku wysokiego auta albo opon i narzędzi przy ścianach.

 • Dobre rozwiązanie do garaży usytuowanych blisko ulicy
 • Mechanizm otwierający zajmuje przestrzeń pod sufitem lub ścianami budynku

Rolowane bramy garażowe

Drzwi segmentowe to dobry wybór dla wielu właścicieli garaży, ale są też tacy, dla których oszczędność miejsca to absolutny priorytet. W ofertach producentów, w tym marki Hörmann, znajdują się również maksymalnie kompaktowe modele rolowane.

Drzwi rolowane składają się z cienkich pasów tworzywa sztucznego połączonych w taki sposób, by nawijały się na wałek schowany w kasecie przymocowywanej na zewnętrznej ścianie garażu.

Rolowane bramy garażowe nie zajmują ani centymetra miejsca w garażu. Ich długość jest mniejsza niż wyprostowanej ręki. Dzięki temu tego typu drzwi to najlepszy wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić całą przestrzeń przed garażem i w jego wnętrzu. Ich minusem może być jedynie wzornictwo, które nie wszystkim może pasować.

 • Najbardziej kompaktowe ze wszystkich typów bram
 • Wygląd, który nie każdej osobie może przypaść do gustu

Bramy garażowe z drewna i metalu. Jaką wybrać?

Bramy garażowe to produkty, które mają służyć przez lata, a w związku z tym powinny być trwałe. Ten warunek najlepiej spełniają trzy rodzaje materiału. Są nimi:

 • drewno;
 • aluminium;
 • stal.

Drewniane bramy garażowe

Naturalne tworzywo to materiał uniwersalny, ponieważ pasuje do każdej elewacji. Wśród drewnianych drzwi garażowych odpowiedni model znajdą zarówno osoby mieszkające w domach o nowoczesnym, jak i klasycznym wyglądzie. Co więcej, ten surowiec najlepiej zatrzymuje cieplejsze powietrze wewnątrz i blokuje chłodniejsze z zewnątrz.

Drewno nie jest jednak tworzywem pozbawionym wad. Jako minus można uznać potrzebę regularnej pielęgnacji. Na szczęście w tym celu wystarczy pokryć drzwi preparatem konserwującym. Najlepiej zrobić to dwa razy w roku – przed nadejściem zimy i na wiosnę.

 • Uniwersalne wzornictwo
 • Dobra termoizolacja
 • Konieczność cyklicznego zabezpieczania powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi

Bramy garażowe z metalu

Alternatywą dla drewna są bramy garażowe wykonane z aluminium lub stali. Oba materiały zapewniają właściwą trwałość przez lata. Wytrzymalsze, ale przez to cięższe, są drzwi stalowe. Aluminium jest nie tylko lżejsze, ale też tańsze, co oczywiście przekłada się na cenę bram. Trzeba też pamiętać, że metalowe elementy nie zapewnią właściwej termoizolacji bez dodatkowego docieplenia wnętrza.

 • Wysoka trwałość, szczególnie bram stalowych
 • Możliwość wyboru między droższymi drzwiami ze stali a tańszymi z aluminium
 • Słaba termoizolacja

Metody otwierania bram garażowych

Ręczne otwieranie bram garażowych bywa kłopotliwe, szczególnie gdy pogoda nie sprzyja. Czasem prowadzi też do tamowania ruchu, jeśli wjazd znajduje się tuż przy ulicy. Z tych powodów warto zastanowić się nad doposażeniem drzwi w system automatycznego otwierania.

Dwa rozwiązania proponuje Hörmann. Dzięki pierwszemu z nich do otwarcia garażu wystarczy pilot. Po skierowaniu go w stronę wjazdu i kliknięciu przycisku odbiornik fal radiowych rozpocznie podnoszenie lub rozwieranie drzwi. Bramy garażowe można otwierać także przy pomocy aplikacji mobilnej. W obu przypadkach, w celu zainicjowania ruchu drzwi, kierowca nie musi wysiadać z samochodu, ani nawet opuszczać szyby.

Artykuł zewnętrzny

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak uzyskać efekt surowego betonu na ścianie?

Surowy beton to wszechstronny materiał, który można zastosować w niemal każdym otoczeniu.

Farba Dulux ile kosztuje?, Na ile wystarczy 5l, 10l. Jakie kolory?

Czas schnięcia farby Dulux może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na czas schnięcia jest rodzaj użytej farby. Dulux oferuje szeroką gamę rodzajów farb,...

Jak wybrać idealne panele podłogowe do swojego mieszkania? 

Panele kojarzą nam się z pokrywaniem podłogi, ale w dużej mierze zależy od nich także wygląd pomieszczenia. Ich wybór i odpowiednia pielęgnacja wpływa na estetykę, trwałość i komfort użytkowania wnętrza....

Beton architektoniczny ile kosztuje? Cena za położenie na ścianę.

Standardowo, cena betonu architektonicznego zaczyna się od około 150 złotych za metr kwadratowy.