Bramy garażowe to produkty, które kupuje się raz na wiele lat, a co za tym idzie, powinny być wygodne w użytkowaniu. Równie duże znaczenie ma ich trwałość. Jak połączyć obie te właściwości? Odpowiedź najlepiej poznać na przykładzie modeli i rozwiązań oferowanych przez Hörmann.
Bramy garażowe – dostępne warianty
Przyszli nabywcy bram garażowych w pierwszej kolejności powinni zwrócić uwagę na miejsce montażu. W wielu domach jest ono ograniczone, co powoduje, że pole wyboru ogranicza się do jednego lub dwóch rodzajów konstrukcji. Należą do nich drzwi:
- uchylne;
- segmentowe;
- rolowane.
Uchylne bramy garażowe
Drzwi tego typu składają się z jednego lub dwóch skrzydeł stworzonych z litej płyty. Poszczególne modele można otwierać do góry albo na bok (czy też boki w przypadku wariantów dwuskrzydłowych).
Zaletą takich bram jest duża oszczędność miejsca w garażu. Ze względu na to, że się nie składają, zajmują jednak miejsce przed wjazdem. Z tego powodu z zakupu egzemplarza uchylnego powinny jednak zrezygnować osoby, których garaż wychodzi wprost na chodnik lub jezdnię.
- Oszczędność miejsca w garażu
- Wymagana odpowiednio duża przestrzeń przed wjazdem
Segmentowe bramy garażowe
Modele uchylne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie garaż otacza wystarczająco obszerne podwórko. Na posesjach, które go nie mają, lepszym wyborem będzie jeden z podtypów wariantu segmentowego. Także one mogą otwierać się do góry, na bok albo, w wariantach dwuskrzydłowych, w prawo i lewo.
Tego rodzaju bramy garażowe nie zabierają przestrzeni przed wjazdem, ale za to w środku. Do ich ruchu potrzebne są prowadnice zamontowane pod sufitem lub przy bocznej ścianie (ścianach). Właściciele garaży o małej powierzchni mogą więc mieć problem ze zmieszczeniem w środku wysokiego auta albo opon i narzędzi przy ścianach.
- Dobre rozwiązanie do garaży usytuowanych blisko ulicy
- Mechanizm otwierający zajmuje przestrzeń pod sufitem lub ścianami budynku
Rolowane bramy garażowe
Drzwi segmentowe to dobry wybór dla wielu właścicieli garaży, ale są też tacy, dla których oszczędność miejsca to absolutny priorytet. W ofertach producentów, w tym marki Hörmann, znajdują się również maksymalnie kompaktowe modele rolowane.
Drzwi rolowane składają się z cienkich pasów tworzywa sztucznego połączonych w taki sposób, by nawijały się na wałek schowany w kasecie przymocowywanej na zewnętrznej ścianie garażu.
Rolowane bramy garażowe nie zajmują ani centymetra miejsca w garażu. Ich długość jest mniejsza niż wyprostowanej ręki. Dzięki temu tego typu drzwi to najlepszy wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić całą przestrzeń przed garażem i w jego wnętrzu. Ich minusem może być jedynie wzornictwo, które nie wszystkim może pasować.
- Najbardziej kompaktowe ze wszystkich typów bram
- Wygląd, który nie każdej osobie może przypaść do gustu
Bramy garażowe z drewna i metalu. Jaką wybrać?
Bramy garażowe to produkty, które mają służyć przez lata, a w związku z tym powinny być trwałe. Ten warunek najlepiej spełniają trzy rodzaje materiału. Są nimi:
- drewno;
- aluminium;
- stal.
Drewniane bramy garażowe
Naturalne tworzywo to materiał uniwersalny, ponieważ pasuje do każdej elewacji. Wśród drewnianych drzwi garażowych odpowiedni model znajdą zarówno osoby mieszkające w domach o nowoczesnym, jak i klasycznym wyglądzie. Co więcej, ten surowiec najlepiej zatrzymuje cieplejsze powietrze wewnątrz i blokuje chłodniejsze z zewnątrz.
Drewno nie jest jednak tworzywem pozbawionym wad. Jako minus można uznać potrzebę regularnej pielęgnacji. Na szczęście w tym celu wystarczy pokryć drzwi preparatem konserwującym. Najlepiej zrobić to dwa razy w roku – przed nadejściem zimy i na wiosnę.
- Uniwersalne wzornictwo
- Dobra termoizolacja
- Konieczność cyklicznego zabezpieczania powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi
Bramy garażowe z metalu
Alternatywą dla drewna są bramy garażowe wykonane z aluminium lub stali. Oba materiały zapewniają właściwą trwałość przez lata. Wytrzymalsze, ale przez to cięższe, są drzwi stalowe. Aluminium jest nie tylko lżejsze, ale też tańsze, co oczywiście przekłada się na cenę bram. Trzeba też pamiętać, że metalowe elementy nie zapewnią właściwej termoizolacji bez dodatkowego docieplenia wnętrza.
- Wysoka trwałość, szczególnie bram stalowych
- Możliwość wyboru między droższymi drzwiami ze stali a tańszymi z aluminium
- Słaba termoizolacja
Metody otwierania bram garażowych
Ręczne otwieranie bram garażowych bywa kłopotliwe, szczególnie gdy pogoda nie sprzyja. Czasem prowadzi też do tamowania ruchu, jeśli wjazd znajduje się tuż przy ulicy. Z tych powodów warto zastanowić się nad doposażeniem drzwi w system automatycznego otwierania.
Dwa rozwiązania proponuje Hörmann. Dzięki pierwszemu z nich do otwarcia garażu wystarczy pilot. Po skierowaniu go w stronę wjazdu i kliknięciu przycisku odbiornik fal radiowych rozpocznie podnoszenie lub rozwieranie drzwi. Bramy garażowe można otwierać także przy pomocy aplikacji mobilnej. W obu przypadkach, w celu zainicjowania ruchu drzwi, kierowca nie musi wysiadać z samochodu, ani nawet opuszczać szyby.
Artykuł zewnętrzny