Wybór odpowiedniego stołu do naszego domu to poważna decyzja, bo zwykle kupujemy meble na kilka lub kilkanaście lat. Zanim zaczniemy szukać wymarzonego stołu, powinniśmy zastanowić się, ile osób będzie przy nim przebywało najczęściej, jakie mamy warunki przestrzenne oraz jaki styl będzie pasował do naszego mieszkania. Niesłabnącą popularnością wśród klientów cieszą się duże stoły rozkładane. Dają one wszechstronne możliwości aranżacji i mogą służyć jako miejsce do wspólnych posiłków, pracy i zabawy. W naszym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze?
Duży stół rozkładany – najważniejsze cechy
Duży stół rozkładany to doskonała propozycja dla mieszkań i domów o różnej powierzchni. Daje nam dużą elastyczność, w zależności od potrzeb i sytuacji. Na co dzień stół może stać centralnie lub np. w rogu pomieszczenia. Kiedy chcemy zaprosić na uroczysty obiad lub kolację więcej osób, wówczas rozkładany stół można powiększyć co najmniej o kilkadziesiąt centymetrów. Jest to możliwe dzięki specjalnym, dodatkowym blatom, które wstawiamy pomiędzy dwie części rozsuniętego blatu głównego.
Uzyskana w ten sposób przestrzeń umożliwia ugoszczenie większej liczby osób. Gdy stół spełnił już swoje zadanie, można go złożyć i tym samym zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Duże stoły rozkładane to solidne konstrukcje, wykonane najczęściej z drewna, metalu oraz płyty meblowej pokrytej fornirem lub laminowanej. Z jednej strony zapewnia to solidność konstrukcji, z drugiej sprawia, że duże stoły są raczej masywne. Duże stoły rozkładane są również droższe od mniejszych modeli, ale większy koszt jest rekompensowany przez lepszą funkcjonalność.
Należy dodać, że duże stoły rozkładane są projektowane z zachowaniem najważniejszych zasad ergonomii. Niezależnie od tego, czy przy stole spożywamy posiłki, pracujemy czy relaksujemy się, nasza pozycja będzie wygodna i dostosowana do uśrednionych warunków fizycznych każdego człowieka. Jeśli zdecydujemy się na stół rozkładany z krzesłami, to taki dedykowany zestaw zapewni nam jeszcze więcej komfortu.
Duże stoły rozkładane mogą być dostępne w większości znanych stylów meblarskich. Jednak ostatnie lata przyniosły największe zainteresowanie stołami w stylu nowoczesnym oraz industrialnym. Nowoczesny design sprawia, że stoły rozkładane będą wspaniałym dodatkiem do każdej nowoczesnej jadalni lub salonu. Nowoczesne wzornictwo skupia się na prostocie formy oraz na materiałach, które przyciągają uwagę swoją jakością i kolorem. Z kolei styl industrialny stawia na połączenie naturalności drewna starych wnętrz przemysłowych z surowością i solidnością elementów metalowych, tworzących podstawy i nogi stołów loftowych.
Duże stoły rozkładane – popularne materiały i wykończenia
Duże stoły rozkładane są ciężkie, ale dzięki temu stabilne. Można przy nich wygodnie spożywać posiłki, ale też pracować i spędzać wolny czas, np. na przyjemnych spotkaniach w gronie przyjaciół. Kiedy poszukujemy odpowiedniego stołu do naszego domu, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z jakich wyprodukowano stół oraz zastanowić się, czy w naszych warunkach wybrany materiał będzie funkcjonalny.
Spójrzmy na najpopularniejsze materiały. Do najczęściej wykorzystywanych należy drewno, a to z racji swojej wytrzymałości i trwałości. Nie mniej ważny jest również efekt estetyczny, jaki daje drewno oraz element naturalności, który wnosi do każdego wnętrza. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, jednak najlepsze efekty uzyskują tylko firmy meblarskie, którzy mają długie doświadczenie w produkcji mebli drewnianych, jak firma Lissy. Każda partia drewna jest starannie wybierana już na etapie selekcji materiału do produkcji.
Duże stoły rozkładane z elementami metalowymi to modny ostatnio trend w wystroju domów i przestrzeni publicznych. Metal ze względu na swoją twardość i sztywność jest bardzo często wykorzystywany do produkcji stołów w stylu loftowym. Duże stoły rozkładane mogą posiadać podstawy wykonane ze stali malowanej proszkowo, co dodatkowo zabezpiecza ją przed uszkodzeniami i daje atrakcyjny efekt wizualny. Metalowe podstawy stwarzają producentom również szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o kształt i formę. Bardzo oryginalnie prezentują się np. metalowe podstawy przypominające pajęczą sieć, tzw. pająk.
Do produkcji stołów branża meblarska wykorzystuje chętnie płytę meblową wiórową lub pilśniową pokrytą laminatem, bądź fornirem drewnianym. Płyty meblowe są wytwarzane z wiórów drzewnych lub włókien drzewnych w procesie spajania żywicami i utwardzania ciśnieniowego. Najczęściej spotykana jest płyta MDF, która odznacza się średnią gęstością splecionych włókien. Płyta pokryta fornirem drzewnym zachowuje swoje właściwości, a jednocześnie urzeka pięknem naturalnego drewna. Jest przy tym tańsza od pełnego drewna.
Niezależnie od materiału, stoły rozkładane wymagają właściwej pielęgnacji i utrzymywania ich w dobrym stanie technicznym. Aby służyły nam długi czas, należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem oraz stosować się do rekomendacji producenta w zakresie stosowania środków czyszczących.
Duże stoły rozkładane – przegląd ciekawych modeli
Jest kilka okazji w roku, kiedy zapraszamy rodzinę lub przyjaciół na wspólny, uroczysty obiad lub kolację. Każdy z nas uwielbia świętowanie urodzin w miłym gronie, spędzanie długich zimowych wieczorów w sympatycznej atmosferze. Wszyscy czekamy też na święta, które możemy spędzić w otoczeniu bliskich. Bywa, że w takich sytuacjach musimy znaleźć miejsce nawet dla kilkunastu osób. Nie jest to możliwe, kiedy mamy stół nierozkładany.
Duże stoły rozkładane okazują się niezastąpione w czasie świąt, urodzin i spotkań towarzyskich. Gdy spodziewamy się większej liczby gości, wystarczy powiększyć stół przez rozsunięcie części blatu i umieszczenie dodatkowych wstawek. Dzięki temu prostemu zabiegowi, niektóre duże stoły można wydłużyć nawet do blisko 4 metrów długości, a to oznacza, że przy stole może usiąść nawet do 16 osób.
Duże stoły rozkładane – funkcje
Duże stoły rozkładane są wykorzystywane jako stoły do jadalni, chętnie ustawiane są również w salonach, ale są one na tyle uniwersalne, że znajdziemy je także w salach konferencyjnych, gdzie służą jako typowe meble do pracy. W modelach przeznaczonych do pracy biurowej znajdziemy szereg udogodnień, jak chociażby porty do ładowania i gniazda sieciowe. Spójrzmy jak wygląda realizacja na konkretnych modelach stołów.
Stół Family – dla dużej rodziny i dla biura
Duży stół rozkładany konferencyjny fornirowany Family to mebel, którego nie może zabraknąć w nowoczesnym biurze. Złożony ma wymiary zaledwie 100 x 150 cm, natomiast po rozłożeniu jego maksymalna długość to 300 cm. W postaci rozłożonej może pomieścić nawet 14 osób. Tu warto wspomnieć, że opcjonalnie stół może być wyposażony w aluminiowy mediaport.
Stół Family sprawdzi się nie tylko w sali konferencyjnej, ale również w domowej jadalni, a to dzięki stabilnej konstrukcji i łatwemu rozkładaniu. Stół charakteryzuje się modnym połączeniem kolorów – czarnych nóg i blatu w naturalnym dębie. Takie zestawienie, przywodzące na myśl styl industrialny będzie się pięknie prezentować w każdym wnętrzu.
Stół Party – możliwość powiększenia do imponujących 380 cm!
Dla wszystkich miłośników połączenia naturalnego koloru jasnego dębu i czarnych metalowych nóg doskonałą propozycją będzie duży stół rozkładany Party. Stół jest zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami wzornictwa, a jednocześnie jest bardzo praktyczny i funkcjonalny. Blat jest wykonany w wytrzymałej sklejki, wykończonej odpornym na zarysowania laminatem.
Stół ma standardowe wymiary 180 x 100 cm, jednak po rozłożeniu jego maksymalna długość sięga 380 cm. W największym wariancie przy stole może usiąść wygodnie nawet 16 osób. Stół został wyposażony w kilka wkładek, co umożliwia rozłożenie w kilku opcjach długości.
Stół jest przeznaczony do jadalni, ale prezentuje się pięknie w każdym nowoczesnym wnętrzu, również w salonie oraz sali konferencyjnej, hotelowej lub bankietowej.
Stół rozkładany Long – nowoczesna sylwetka do jadalni i salonu
Duży stół rozkładany model Long ma nazwę adekwatną do rozmiarów. W wersji rozłożonej ma 380 cm długości, a jednocześnie zachowuje wyjątkową stabilność i funkcjonalność. Przy stole może zasiąść maksymalnie 16 osób, a jego rozłożenie do największego wymiaru jest wygodne i proste dzięki wysokiej jakości prowadnicom. Jak wszystkie stoły rozkładane Lissy, ten długi rozkładany stół przykuwa wzrok nie tylko swą wielkością, ale również designem.
Czarne metalowe nogi i blat w naturalnym dębie pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym oraz nowoczesnym. Ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm stołu – podczas rozkładania jedna para nóg zostaje w miejscu, natomiast druga przesuwa się wraz ze zwiększaniem długości mebla.
Przed zakupem warto sprawdzić, w jakiej formie są dostarczane stoły rozkładane. Wiele firm oferuje obecnie meble do samodzielnego montażu, które trafiają do nas w opakowaniach. Trzeba pamiętać, że musimy poświęcić dodatkowy czas na prawidłowe złożenie mebla, a nie mamy gwarancji, że prawidłowo wykonamy wszystkie kolejne czynności.
Lissy należy do producentów, którzy oferują meble już złożone lub częściowo zmontowane. Dzięki temu trafiają do nas meble złożone przez specjalistów, co wpływa na solidność i stabilności stołów. Specjalne opakowanie zapewnia, że stół nie zostanie uszkodzony podczas transportu.
Duże stoły rozkładane są niezwykle wszechstronne i można je dopasować do większości przestrzeni. Jeżeli na co dzień nie chcemy, aby stół zajmował zbyt wiele miejsca, to stoły rozkładane są odpowiednią propozycją. Aby nie popełnić błędu, musimy jednak wstępnie ocenić, czy będziemy mieli odpowiednią ilość miejsca na stół w wariancie złożonym i maksymalnym. Pamiętajmy o tym, aby wokół stołu był wygodny dostęp do wszystkich miejsc.
Warto dodać, że duży stół rozkładany to może być dobra inwestycja, mebel wysokiej jakości z najlepszych materiałów posłuży nam wiele lat oszczędzając przestrzeń, czas i pieniądze.