Strona główna » Instalacja fotowoltaiczna – droga krok po kroku do nowoczesnego domu energooszczędnego

Instalacja fotowoltaiczna – droga krok po kroku do nowoczesnego domu energooszczędnego

Inwestycja w odnawialne źródła energii, przede wszystkim w fotowoltaikę, to rozwiązanie na które decyduje się coraz większa liczba osób, zarówno w Polsce jak i na świecie. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu budynku sprawia, że można uzyskać w pełni darmową energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego pochodzącą ze słońca.

Co dokładnie trzeba wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych? Szereg przydatnych informacji prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Fotowoltaika – co trzeba o niej wiedzieć? 

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które obecnie bije wszelkie rekordy popularności. Ma to związek z tym, iż nieustannie wzrastają rachunki za energię elektryczną a jednocześnie rośnie świadomość społeczna co do konieczności stawiania na proekologiczne, bezpieczne rozwiązania. Panele fotowoltaiczne działają w następujący sposób: wytwarzają one energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Na taką instalację składają się trzy podstawowe elementy: panele słoneczne (fotowoltaiczne), falownik oraz magazyn energii. 

Zadaniem paneli słonecznych jest przekształcanie padającego na nie promieniowania słonecznego w prąd stały. Później falownik (inwerter) przekształca prąd stały w prąd przemienny, który służy do zasilania typowych urządzeń podłączanych do sieci. Jeśli występuje nadwyżka, wówczas wyprodukowana energia może być magazynowana w baterii, a następnie jeśli zajdzie taka potrzeba można ją wykorzystać w późniejszym terminie. System może także pracować bez funkcji magazynowania, jednak dzięki magazynowaniu można oszczędzić znacznie więcej na rachunkach za prąd. 

Jakie są najważniejsze zalety inwestycji w panele fotowoltaiczne? 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim, dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie rocznych kosztów energii nawet o 80 procent. System fotowoltaiczny pozwala na produkowanie własnej energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego, dzięki czemu możliwe jest znaczące zmniejszenie poziomu zależności od sieci dystrybucyjnej. Wówczas oszczędza się bardzo duże środki na rachunkach za energię. 

Inwestując w panele fotowoltaiczne ograniczamy także swój wpływ na środowisko. Fotowoltaika produkuje energię elektryczną bez emisji gazów cieplarnianych ani innych substancji zanieczyszczających powietrze, co powoduje, że wpływ na środowisko jest ograniczony. W ten sposób właściciel paneli sam w bardzo efektywny sposób przyczynia się do walki ze zmianami klimatu. 

Ogromną zaletą inwestycji w panele fotowoltaiczne jest także fakt, iż tego typu urządzenia są długowieczne. Z tego powodu zakup ten śmiało można określić jako inwestycję długoterminową, która po okresie zwrotu może generować roczny zysk wynoszący od 10 do nawet 25 procent, co w konsekwencji przekłada się też bardzo mocno na wzrost wartości całej nieruchomości. 

Gdzie można zamontować taką instalację?

Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia co do inwestowania w panele fotowoltaiczne? Tak naprawdę można montować je na dowolnie wybranym rodzaju dachu. Bardzo ważne jest jednak to, by więźba była wystarczająco mocna, ponieważ musi utrzymać wymagane obciążenie. Oczywiste jest również to, iż dach musi być nasłoneczniony przez jak najdłuższy czas w ciągu doby, ponieważ jest to niezbędne z punktu widzenia efektywności inwestycji.

Artykuł sponsorowany

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Koszt pompy ciepła do domu 200m2

Domy są drogie w budowie i utrzymaniu. Większość ludzi nie może sobie pozwolić na dom bez pożyczki, więc muszą znaleźć inne sposoby na zarobienie pieniędzy na dom. Jednym ze sposobów...

Pompy ciepła Vaillant – Opinie, 6kW, 8kW, 9kW, 10kW, 12kW, 16kW

Pompy ciepła stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne jako bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania i chłodzenia domów. Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z...

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czy warto wybrać?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła to urządzenie przeznaczone do dostarczania do budynku wody o wyższej temperaturze w porównaniu z tradycyjnymi pompami ciepła.

Ruszył program Ciepłe Mieszkanie – czy są chętni?

W ostatnich latach rząd dotuje różne programy, a ostatnio ruszyło Ciepłe Mieszkanie. Celem tego programu jest poprawa efektywności energetycznej mieszkań, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych. Oto dane informujące o...