Od 1 kwietnia 2024 roku zostaną wprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze. Zmiany te wpływają przede wszystkim na warunki finansowania pomp ciepła i kotłów na pellet. O co właściwie chodzi? Czy zmieni się również wysokość dofinansowania programu Czyste Powietrze?
Istotne zmiany w zakresie dofinansowania pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Beneficjenci programu będą mieć możliwość inwestowania w sprawdzone urządzenia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie kontrolę parametrów pomp ciepła.
Program Czyste Powietrze 2024
Czyste Powietrze to program uruchomiony w 2018 roku i potrwa do 2030 roku. Celem jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem jest usunięcie kominów z domów i zastąpienie ich energooszczędnymi, niskoemisyjnymi systemami grzewczymi.
Drugim jest szeroko zakrojona i kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych. Jak wynika z raportu portalu samorządowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy w 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ponad 5,4 miliarda złotych. Zgłoszenia do programu będą przyjmowane na bieżąco.
Czytaj więcej: Cennik odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła w 2024 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może okresowo zmieniać warunki i wysokość finansowania. Zmiany, które wkrótce wejdą w życie, dotyczą bardzo popularnego w ostatnich latach dofinansowania pomp ciepła. Media często donosiły o inwestorach, którzy w celu obniżenia kosztów ogrzewania wymienili stare piece na pompy ciepła, jednak stało się odwrotnie i otrzymali wyjątkowo wysokie rachunki za energię. Organizatorzy programu podjęli w tym zakresie następujące kroki.
Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze 2024?
Od 1 kwietnia 2024 r. finansowanie pomp ciepła będzie możliwe wyłącznie dla urządzeń znajdujących się na liście ZUM (urządzenia i materiały zielone). Aby tak było, pompy ciepła muszą: przejść badania przez akredytowane laboratoria oraz wyniki badań muszą być zgodne z danymi na etykiecie energetycznej urządzenia.
Warto wiedzieć: Kostka brukowa od Bruk Bet, Polbruk, Nostalit, Jadar opinie cena
Od 1 kwietnia 2024 r. dofinansowanie będzie dostępne wyłącznie na kotły zgazowujące drewno oraz kotły na pellet znajdujące się na liście ZUM. Przyczyną są także informacje z rynku o przypadkach, w których producenci/sprzedawcy podawali błędne informacje o parametrach technicznych tych urządzeń. Muszą to być kotły o klasie energetycznej co najmniej A+ i emisji pyłu (cząstek stałych) maksymalnie 20 mg/m3.
Co jeszcze należy wiedzieć o programie Czyste Powietrze 2024?
W kolejnej edycji programu nie nastąpią zmiany w zakresie wymagań dotyczących pozostałych kategorii kosztów kwalifikowanych. Pomimo inflacji poziom dotacji pozostaje niezmienny.
W poprzednich edycjach programu Czyste Powietrze była możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Jeżeli w pierwszym beneficjent otrzymał dofinansowanie na modernizację swojej instalacji grzewczej poprzez demontaż komina i montaż nowoczesnych, niskoemisyjnych źródeł ciepła, a inwestycja zostanie uwzględniona w programie, ta sama osoba może złożyć drugi wniosek.
Zobacz również: Mycie kostki brukowej ile kosztuje? Jak czyścić kostkę brukową?
W takim przypadku dofinansowanie może obejmować termomodernizację budynku na podstawie audytu energetycznego, w celu realizacji jednego z zalecanych tam wariantów i osiągnięcia określonego zużycia energii.