Strona główna » Istotne zmiany od 1 kwietnia w programie Czyste Powietrze 2024.
Istotne zmiany od 1 kwietnia w programie Czyste Powietrze 2024

Istotne zmiany od 1 kwietnia w programie Czyste Powietrze 2024.

Od 1 kwietnia 2024 roku zostaną wprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze. Zmiany te wpływają przede wszystkim na warunki finansowania pomp ciepła i kotłów na pellet. O co właściwie chodzi? Czy zmieni się również wysokość dofinansowania programu Czyste Powietrze?

Istotne zmiany w zakresie dofinansowania pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Beneficjenci programu będą mieć możliwość inwestowania w sprawdzone urządzenia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie kontrolę parametrów pomp ciepła.

Program Czyste Powietrze 2024

Czyste Powietrze to program uruchomiony w 2018 roku i potrwa do 2030 roku. Celem jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem jest usunięcie kominów z domów i zastąpienie ich energooszczędnymi, niskoemisyjnymi systemami grzewczymi.

Drugim jest szeroko zakrojona i kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych. Jak wynika z raportu portalu samorządowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy w 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ponad 5,4 miliarda złotych. Zgłoszenia do programu będą przyjmowane na bieżąco.

Czytaj więcej: Cennik odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła w 2024 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może okresowo zmieniać warunki i wysokość finansowania. Zmiany, które wkrótce wejdą w życie, dotyczą bardzo popularnego w ostatnich latach dofinansowania pomp ciepła. Media często donosiły o inwestorach, którzy w celu obniżenia kosztów ogrzewania wymienili stare piece na pompy ciepła, jednak stało się odwrotnie i otrzymali wyjątkowo wysokie rachunki za energię. Organizatorzy programu podjęli w tym zakresie następujące kroki.

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze 2024?

Od 1 kwietnia 2024 r. finansowanie pomp ciepła będzie możliwe wyłącznie dla urządzeń znajdujących się na liście ZUM (urządzenia i materiały zielone). Aby tak było, pompy ciepła muszą: przejść badania przez akredytowane laboratoria oraz wyniki badań muszą być zgodne z danymi na etykiecie energetycznej urządzenia.

Warto wiedzieć: Kostka brukowa od Bruk Bet, Polbruk, Nostalit, Jadar opinie cena

Od 1 kwietnia 2024 r. dofinansowanie będzie dostępne wyłącznie na kotły zgazowujące drewno oraz kotły na pellet znajdujące się na liście ZUM. Przyczyną są także informacje z rynku o przypadkach, w których producenci/sprzedawcy podawali błędne informacje o parametrach technicznych tych urządzeń. Muszą to być kotły o klasie energetycznej co najmniej A+ i emisji pyłu (cząstek stałych) maksymalnie 20 mg/m3.

Co jeszcze należy wiedzieć o programie Czyste Powietrze 2024?

W kolejnej edycji programu nie nastąpią zmiany w zakresie wymagań dotyczących pozostałych kategorii kosztów kwalifikowanych. Pomimo inflacji poziom dotacji pozostaje niezmienny.

W poprzednich edycjach programu Czyste Powietrze była możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Jeżeli w pierwszym beneficjent otrzymał dofinansowanie na modernizację swojej instalacji grzewczej poprzez demontaż komina i montaż nowoczesnych, niskoemisyjnych źródeł ciepła, a inwestycja zostanie uwzględniona w programie, ta sama osoba może złożyć drugi wniosek.

Zobacz również: Mycie kostki brukowej ile kosztuje? Jak czyścić kostkę brukową?

W takim przypadku dofinansowanie może obejmować termomodernizację budynku na podstawie audytu energetycznego, w celu realizacji jednego z zalecanych tam wariantów i osiągnięcia określonego zużycia energii.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?

Pierwszym krokiem w celu ustalenia, czy działka nadaje się pod budowę, jest zapoznanie się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego i zagospodarowania przestrzennego. Przepisy te dostarczają informacji o dopuszczalnym zagospodarowaniu...

Wianek świąteczny na drzwi – jak zrobić samodzielnie?

Święta to czas, kiedy na naszych domach pojawiają się różne dekoracje. Ludzie wybierają przeróżne propozycje, ale nie ulega wątpliwości, że do piękniejszych dekoracji świątecznych należy zaliczyć bożonarodzeniowy wianek. Szczególnie tyczy się to wianków...

Co zrobić aby bluszcz szybko rósł?

Aby przyspieszyć wzrost bluszczu, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca dla rośliny. Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu, które otrzymuje półcień, ponieważ zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego może zahamować jego wzrost ....

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła ziemnej waha się od 25 tys. zł do 60 tys. zł. W cenie tej uwzględniono koszt poziomego kolektora (ok. 10 tys. zł)