Strona główna » Jak zrobić imitację cegieł na ścianie?
Jak zrobić imitację cegieł na ścianie

Jak zrobić imitację cegieł na ścianie?

Cegła wyeksponowana na ścianie to inspiracja czerpana z wnętrz obiektów architektonicznych. Spotykana jest w stylu industrialnym i loftowym. Świetnie prezentuje się zarówno w starszych, jak i w nowoczesnych budynkach. Poznaj sposoby na to, by ten modny i uniwersalny dodatek stał się elementem wystroju Twojego domu. Oto podpowiedzi, jak zrobić imitację cegieł na ścianie!

Imitacja cegły na ścianie wykonana z dwóch rodzajów tynku

Dekor imitujący cegłę na ścianie najprościej jest zrobić przy pomocy tynku. Jednocześnie jest to najtańsza metoda ozdabiania powierzchni. Aby odtworzyć wzór cegły, wystarczy położyć na ścianę tynk podkładowy bez dokładnego wygładzania go. Dzięki temu będzie przypominał spoinę, którą kładzie się między cegłami. Na tak przygotowanym podkładzie należy zaznaczyć kształty cegieł. Następnie trzeba zabezpieczyć miejsca „spoin” za pomocą taśmy malarskiej. Potem wystarczy nałożyć na wolne miejsca tynk w wybranym kolorze. Będzie on imitował powierzchnię cegieł. Po usunięciu taśmy malarskiej wystarczy dokonać delikatnych korekt kształtu elementów, by móc cieszyć się gotowym efektem. 

Tapety na ścianę – efekt cegły we wnętrzach

Prostym i szybkim sposobem na zmianę wyglądu ściany jest zastosowanie tapety z motywem cegły. Fototapety występują w wielu kolorach i wzorach, dlatego bez trudu można dopasować je do pozostałych elementów wystroju pokoju, salonu czy kuchni. W przeciwieństwie do prawdziwej cegły na ścianach, na powierzchni tapety nie zbiera się kurz. Dzięki zaawansowanej technologii wykonywania nadruku imitacja cegły jest bardzo przekonująca. Powierzchnia tapety do złudzenia przypomina materiał budowlany. Zewnętrzna warstwa rolki może mieć delikatnie chropowatą teksturę, co daje ciekawy trójwymiarowy efekt. 

cegla-w-biurze

Tapetę montuje się na specjalny klej i wyrównuje przy pomocy elastycznego wałka. Warto zwrócić uwagę na to, by kolejne pasy ułożone były równolegle i pasowały do sąsiadujących elementów. W przypadku takich wzorów wszelkie nierówności mogą popsuć cały efekt. 

Naklejki przestrzenne na ścianę – ceglany dekor w aranżacji ścian

Inną opcją jest zastosowanie naklejek 3D przedstawiających mur ceglany. Podobnie jak tapety, naklejki występują w wielu odmianach kolorystycznych. Są tańsze od płytek klinkierowych. Montaż tych materiałów dekoracyjnych jest bardzo prosty i polega na przyklejaniu elementów do przygotowanej powierzchni. Musi ona być gładka, sucha i czysta. Naklejki najlepiej trzymają się na ścianie pomalowanej farbą akrylową i odtłuszczonej. Ewentualne pęcherze powietrza powstające podczas nakładania dekoracji należy usunąć za pomocą rakli do tapet. 

Cegły dekoracyjne na ścianę – płytki klinkierowe

Cegła jest wszechstronnym materiałem budowlanym. Jednak nie sprawdza się ona w celach dekoracyjnych, ponieważ sporo waży i niepotrzebnie obciąża ścianę. Zamiast cegły można wybrać tzw. cegłę dekoracyjną, czyli płytkę klinkierową. Ma ona świetne właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Występuje w licznych wariantach kolorystycznych. Do montażu używa się zaprawy klejowej. W sprzedaży znajdują się płytki imitujące cegłę o różnych kształtach, m.in. elementy do dekoracji narożników. 

tapeta-cegla-czarna

Gotowe płyty z cegły – sposób montażu 

Płytki retro powstają z prawdziwych cegieł pochodzących z rozbiórki. Przed montażem elementów należy zagruntować ścianę, by poprawić jej przyczepność. Na powierzchnię trzeba nałożyć specjalny klej, na który montuje się płytki. Warto pamiętać o pozostawieniu odstępów na spoiny. W tym przypadku najczęściej stosuje się 10 do 12 mm przerw między płytkami. Do fugowania nadają się specjalne spoiny do stosowania we wnętrzach. Gotowe płyty wykonane z prawdziwej cegły należy zaimpregnować. Jest to droga opcja, jednak pozwalają uzyskać naprawdę spektakularne efekty. 

Dekor cegły na ścianie najczęściej tworzy się z tynku, tapety lub cegły dekoracyjnej. Wybierz odpowiednią metodę i udekoruj swój dom zgodnie z obecnymi trendami. Dzięki temu zyskasz ponadczasową, estetyczną powierzchnię ściany, która idealnie dopełni styl loftowy, industrialny, skandynawski i rustykalny!

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak szybko zmienić wystrój mieszkania?

Aranżacja wnętrza to połączenie estetyki z funkcjonalnością, dlatego każdy z nas ma swój własny przepis na uzyskanie takiej przestrzeni, w której poczuje się w pełni komfortowo. Co jakiś czas mamy...

Lamele ścienne cena za m2 w 2024 roku Montaż, Castorama, Leroy Merlin

Listwy ścienne to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie do dekoracji wnętrz, które w ostatnich latach zyskało na popularności.

Jak zagospodarować otwarte półki w jadalni?

Otwarte półki w jadalni mogą stać się funkcjonalnym i stylowym elementem każdego domu. Nie tylko zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale także dają możliwość wyeksponowania ulubionych przedmiotów dekoracyjnych, zastawy stołowej...

Zalety inwestowania w inteligente systemy drzwiowe

Zwiększająca się popularność inteligentnych urządzeń domowych nie jest zjawiskiem przypadkowym. Wprowadzanie tych nowoczesnych elementów do naszych domów często przekłada się na podniesienie standardu życia, oferując większą swobodę i komfort. Jednym...