Strona główna » Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne? Poradnik
Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne

Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne? Poradnik

Nie ulega wątpliwości, że dopiero gdy zostaną zamontowane drzwi wewnętrzne, dom nabiera kształtu i sprawia zupełnie inne wrażenie. Wydaje się po prostu wykończony – przytulny i harmonijny. Kiedy montować skrzydła wewnętrzne, aby nie zniszczyły ich kolejne etapy remontu? Jak je wyregulować i jak prawidłowo zamontować? Podpowiadamy.

Co musisz zrobić na etapie stanu surowego?

Rozkład, rozmiar i wygląd drzwi wewnętrznych musisz zaplanować znacznie wcześniej – najlepiej na etapie stanu surowego domu czy mieszkania. Wtedy musisz również ustalić, jakie wymiary będą miały ościeżnice i do nich dopasować otwory w ścianie.

Na tym etapie trzeba też zastanowić się nad poziomem posadzki. To od niej (oraz od tego, czym ją wykończysz) zależy, czy drzwi trzeba będzie przycinać. Jeśli posadzka będzie zbyt wysoka, a dodatkowo zdecydujesz się na przykład na deski, docięcie drzwi może okazać się konieczne.

Na jakim etapie budowy montować drzwi wewnętrzne?

Montaż drzwi wewnętrznych jest jednym z ostatnich etapów budowy. Gdy ściany są otynkowane oraz pomalowane, a połogi położone, nadchodzi czas na wstawienie drzwi. Dlaczego robi się to dopiero w tym momencie? Powodów jest kilka:

  • aby nie zniszczyć drzwi w czasie wcześniejszych prac remontowych;
  • aby już po położeniu podłogi zmierzyć skrzydła raz jeszcze i w razie czego dokładnie je dociąć;
  • aby fachowcom było wygodniej i szybciej przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami w domu, kłaść podłogi, czy malować ściany.

Pierwszym krokiem w montażu drzwi wewnętrznych jest osadzenie ościeżnicy.

Czy można montować drzwi przed malowaniem?

Niektórzy obawiają się, że w czasie montażu drzwi zostaną porysowane lub zabrudzone przez świeżo pomalowane ściany. Oczywiście może się tak zdarzyć, ale wystarczy zachować ostrożność, aby takiej sytuacji uniknąć. Jeśli natomiast chcesz najpierw założyć drzwi, a dopiero później malować – nie ma ku temu przeciwwskazań. Dołożysz sobie jednak trochę pracy – wstawione drzwi trzeba będzie przed malowaniem okleić folią zabezpieczającą.

Drzwi do łazienki – kiedy montować i o czym pamiętać?

Specyficznym rodzajem drzwi wewnętrznych są skrzydła łazienkowe. Czy je również najlepiej jest zamontować po malowaniu? Zdecydowanie tak – pod tym względem nie różnią się od drzwi pokojowych. Warto natomiast zatrzymać się na dłuższą chwilę przy ich wyborze – zamykają one bowiem pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki: w czasie prysznica czy kąpieli robi się tam wilgotno, a nawet mokro.

W związku ze specyfiką pokoju kąpielowego drzwi łazienkowe muszą spełniać konkretne wytyczne –  jest to regulowane przez prawo budowlane. Czym powinny się charakteryzować?

  • Muszą być otwierane do zewnątrz – ułatwia to ich otwarcie, gdy osoba znajdująca się w łazience na przykład zasłabnie i będzie potrzebowała pomocy.
  • Muszą mieć odpowiednie wymiary: minimum 80 cm szerokości i 2 m wysokości.
  • Muszą mieć wentylację, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej na ścianach i meblach.

Wentylacja w drzwiach jest kluczowa – osadzanie się wilgoci na ścianach czy meblach niszczy je, a dodatkowo sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Otwór wentylacyjny w drzwiach może wyglądać bardzo różnie i mieć postać np.:

  • kratki wentylacyjnej, montowanej na dole skrzydła,
  • podcięcia wentylacyjnego na dole skrzydła,
  • tulei wentylacyjnych, czyli okrągłych otworów na dole drzwi.

Jak zamontować i wyregulować drzwi wewnętrzne?

Każdy renomowany producent powinien dołączyć do zakupionych przez klienta drzwi instrukcję montażu z konkretnymi informacjami na temat danego modelu. Jeśli kupisz drzwi marki DRE, masz pewność, że nie będziesz musiał szukać w internecie ogólnej, często średnio jasnej instrukcji. Wytyczne dotyczące montażu oraz regulacji mogą różnić się w zależności od modelu skrzydeł, dlatego należy polegać na informacjach producenta.

Stoisz przed zakupem drzwi wewnętrznych, a może to drzwi stoją już w domu i czekają na osadzenie?  Z ich montażem nie ma co się spieszyć – najlepiej jest poczekać do zakończenia wszystkich prac remontowych. Będziesz mieć wówczas pewność, że nic nie uszkodzi twoich wymarzonych skrzydeł!

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje tapetowanie sufitów w 2023 roku?

Koszt tapetowania sufitu może się różnić w zależności od kilku czynników. Rozmiar sufitu jest jednym z najważniejszych czynników kosztowych.

Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne?

Stare drzwi bywają nieestetyczne i mogą stać się źródłem przeciągów i hałasu. Mogą jednak pełnić również funkcję dekoracyjną i zapewniać bezpieczeństwo. Stare drzwi są często ukryte na strychach lub w...

Beton architektoniczny ile kosztuje? Cena za położenie na ścianę.

Standardowo, cena betonu architektonicznego zaczyna się od około 150 złotych za metr kwadratowy.

Kolor ścian i dodatków do białych mebli w sypialni – pomagamy w wyborze

Białe meble do sypialni to uniwersalny wybór, który daje szerokie pole do popisu przy aranżowaniu przestrzeni. Biel rewelacyjnie komponuje się z innymi kolorami, zarówno w jasnym, jak i ciemnym wydaniu....