Strona główna » Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne? Poradnik
Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne

Kiedy zamontować i jak wyregulować drzwi wewnętrzne? Poradnik

Nie ulega wątpliwości, że dopiero gdy zostaną zamontowane drzwi wewnętrzne, dom nabiera kształtu i sprawia zupełnie inne wrażenie. Wydaje się po prostu wykończony – przytulny i harmonijny. Kiedy montować skrzydła wewnętrzne, aby nie zniszczyły ich kolejne etapy remontu? Jak je wyregulować i jak prawidłowo zamontować? Podpowiadamy.

Co musisz zrobić na etapie stanu surowego?

Rozkład, rozmiar i wygląd drzwi wewnętrznych musisz zaplanować znacznie wcześniej – najlepiej na etapie stanu surowego domu czy mieszkania. Wtedy musisz również ustalić, jakie wymiary będą miały ościeżnice i do nich dopasować otwory w ścianie.

Na tym etapie trzeba też zastanowić się nad poziomem posadzki. To od niej (oraz od tego, czym ją wykończysz) zależy, czy drzwi trzeba będzie przycinać. Jeśli posadzka będzie zbyt wysoka, a dodatkowo zdecydujesz się na przykład na deski, docięcie drzwi może okazać się konieczne.

Na jakim etapie budowy montować drzwi wewnętrzne?

Montaż drzwi wewnętrznych jest jednym z ostatnich etapów budowy. Gdy ściany są otynkowane oraz pomalowane, a połogi położone, nadchodzi czas na wstawienie drzwi. Dlaczego robi się to dopiero w tym momencie? Powodów jest kilka:

  • aby nie zniszczyć drzwi w czasie wcześniejszych prac remontowych;
  • aby już po położeniu podłogi zmierzyć skrzydła raz jeszcze i w razie czego dokładnie je dociąć;
  • aby fachowcom było wygodniej i szybciej przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami w domu, kłaść podłogi, czy malować ściany.

Pierwszym krokiem w montażu drzwi wewnętrznych jest osadzenie ościeżnicy.

Czy można montować drzwi przed malowaniem?

Niektórzy obawiają się, że w czasie montażu drzwi zostaną porysowane lub zabrudzone przez świeżo pomalowane ściany. Oczywiście może się tak zdarzyć, ale wystarczy zachować ostrożność, aby takiej sytuacji uniknąć. Jeśli natomiast chcesz najpierw założyć drzwi, a dopiero później malować – nie ma ku temu przeciwwskazań. Dołożysz sobie jednak trochę pracy – wstawione drzwi trzeba będzie przed malowaniem okleić folią zabezpieczającą.

Drzwi do łazienki – kiedy montować i o czym pamiętać?

Specyficznym rodzajem drzwi wewnętrznych są skrzydła łazienkowe. Czy je również najlepiej jest zamontować po malowaniu? Zdecydowanie tak – pod tym względem nie różnią się od drzwi pokojowych. Warto natomiast zatrzymać się na dłuższą chwilę przy ich wyborze – zamykają one bowiem pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki: w czasie prysznica czy kąpieli robi się tam wilgotno, a nawet mokro.

W związku ze specyfiką pokoju kąpielowego drzwi łazienkowe muszą spełniać konkretne wytyczne –  jest to regulowane przez prawo budowlane. Czym powinny się charakteryzować?

  • Muszą być otwierane do zewnątrz – ułatwia to ich otwarcie, gdy osoba znajdująca się w łazience na przykład zasłabnie i będzie potrzebowała pomocy.
  • Muszą mieć odpowiednie wymiary: minimum 80 cm szerokości i 2 m wysokości.
  • Muszą mieć wentylację, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej na ścianach i meblach.

Wentylacja w drzwiach jest kluczowa – osadzanie się wilgoci na ścianach czy meblach niszczy je, a dodatkowo sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Otwór wentylacyjny w drzwiach może wyglądać bardzo różnie i mieć postać np.:

  • kratki wentylacyjnej, montowanej na dole skrzydła,
  • podcięcia wentylacyjnego na dole skrzydła,
  • tulei wentylacyjnych, czyli okrągłych otworów na dole drzwi.

Jak zamontować i wyregulować drzwi wewnętrzne?

Każdy renomowany producent powinien dołączyć do zakupionych przez klienta drzwi instrukcję montażu z konkretnymi informacjami na temat danego modelu. Jeśli kupisz drzwi marki DRE, masz pewność, że nie będziesz musiał szukać w internecie ogólnej, często średnio jasnej instrukcji. Wytyczne dotyczące montażu oraz regulacji mogą różnić się w zależności od modelu skrzydeł, dlatego należy polegać na informacjach producenta.

Stoisz przed zakupem drzwi wewnętrznych, a może to drzwi stoją już w domu i czekają na osadzenie?  Z ich montażem nie ma co się spieszyć – najlepiej jest poczekać do zakończenia wszystkich prac remontowych. Będziesz mieć wówczas pewność, że nic nie uszkodzi twoich wymarzonych skrzydeł!

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Żyrandole na sufitach podwieszanych – jak je zamontować?

Efektowne produkty oświetleniowe wykorzystuje się w wielu domowych przestrzeniach jako rozwiązania praktyczne i dekoracyjne zarazem. Wielką popularnością cieszą się choćby stylowe żyrandole, występujące w wielu odsłonach, dzięki czemu da się...

Cennik luster na wymiar z montażem w 2023 roku. Ile kosztuje?

Wybór odpowiedniego lustra do łazienki to ważna decyzja, która może znacznie poprawić ogólny wygląd i charakter przestrzeni.

Drzwi garażowe do domu. Jakie kupić?

Bramy garażowe to produkty, które kupuje się raz na wiele lat, a co za tym idzie, powinny być wygodne w użytkowaniu. Równie duże znaczenie ma ich trwałość. Jak połączyć obie...

Ile kosztuje montaż baterii zlewozmywakowej?

Koszt instalacji baterii umywalkowej może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt jest rodzaj wybranej baterii. Dostępne są różne rodzaje baterii, od podstawowych...