Polskie inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii zostaną sfinansowane przez europejskie banki, bo Europejski Bank Inwestycyjny i niemiecki NordLB podpisały umowę dotycząca projektów w OZE w UE. Zgodnie z widniejącymi w niej zapisami na ten cel ma zostać przeznaczonych aż 250 milionów euro. Usprawni to realizację założonych planów odnośnie zielonej transformacji.
Unijny projekt niezależności energetycznej kredytowany przez NordLB już niedługo w realizacji
Umowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego z NordLB została już podpisana, dzięki czemu można liczyć na przyznanie pożyczki pozwalającej na sfinansowanie realizacji projektów (zarówno małych, jak i średnich) dotyczących produkcji odnawialnej energii. Zajmie się tym Norddeutsche Landesbank Girozentrale po tym ze środków przydzielonych przez EBI. Pozwoli to na zrealizowanie projektów fotowoltaicznych i dotyczących lądowej energetyki wiatrowej.
Czytaj więcej: Negatywne opinie o pompach ciepła w 2023 roku – jakie są ich największe wady?
Sfinansowana zostanie również budowa magazynów energii na terenie Unii Europejskiej, z naciskiem na Polskę, Szwecję i Danię. W pierwszej kolejności Europejski Bank Inwestycyjny ma na celu przetransformowanie sektora energetycznego w państwach należących do UE. Z kolei NordLB stanowi wsparcie dla projektów OZE, aby pomóc w dywersyfikacji źródeł energii, zrównoważonym rozwoju i uzyskaniu niezależności energetycznej w Unii Europejskiej.
Kolejne inwestycje w zieloną energię w Polsce w celu wsparcia zielonej transformacji
Europejski Bank Inwestycyjny zainwestował już ponad 100 miliardów euro na rozwój sektora energetycznego w państwach należących do Unii Europejskiej na przestrzeni dziesięciu lat. Spore wsparcie, bo liczące przeszło 20 miliardów euro. udzielono w roku 2022, na czym skorzystała także Polska. Za pieniądze od EBI zrealizowano wiele projektów, na łączną kwotę miliarda euro. Polska otrzymała zdecydowanie więcej niż Szwecja i Dania, co wpłynęło pozytywnie na dywersyfikację odnawialnych źródeł energii.
Warto wiedzieć: Alternatywa do ogrzewania pompą ciepła? Co jest bardziej opłacalne?
To właśnie dzięki współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym możliwe stało się poszerzenie bazy finansowej, zaciąganie kredytów na atrakcyjnych warunkach. NordLB stał się jednym z czołowych banków działających w sektorze OZE, a dzięki współpracy z EBI może efektywniej wspierać transformację obejmującą zieloną energię.
Zobacz również: Ranking firm instalatorów pomp ciepła 2023 – TOP firmy w Polsce
Dobrą wiadomością jest także to, że przedstawiciele EBI ogłosili zwiększenie wsparcia unijnego w ramach programu REPowerEU, aby móc uniezależnić się od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. Na kolejne źródła finansowania związanego z OZE można będzie liczyć już w przyszłym roku, czyli w roku 2024.