Strona główna » W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła
W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

Jeszcze w 2023 roku mają rozpocząć się kontrole źródeł ciepła jakie zostały zadeklarowane we wnioskach CEEB. Chodzi o deklaracje z 2021 oku, w których każdy Polak musiał zadeklarować w jakiej formie ogrzewane jest jego domostwo. Ponadto deklaracje były konieczne podczas ubiegania się o dodatek do ogrzewania w czwartym kwartale 2023 roku.

Urzędnicy będą kontrolować czy podane źródła ciepła są adekwatne do złożonych informacji w deklaracji. Jednak warto wiedzieć, że każdy obywatel ma możliwość sprawdzenia swojej deklaracji, także online oraz istnieje możliwość naniesienia poprawek.

Jak będą przebiegały kontrole źródeł ciepła?

Kontrola będzie prowadzona przez urzędników i dotyczy zbierania danych do Centralnej Ewidencji emisyjności budynków. Taki program miał swój start w lipcu 2021 roku, kiedy to Polacy musieli złożyć deklaracje, w których informowali o tym w jaki sposób ogrzewane jest jego domostwo. Wszystkie szczegóły dotyczące kontroli znajdują się na stronie rządowej gunb.gov.pl.

Czytaj więcej: Jak spółdzielnie oszukują na ogrzewaniu?

Jak się okazuje kontrola będzie przebiegała w sposób naturalny i obowiązek sprawdzenia źródeł ogrzewania będą mieli do tego uprawnieni pracownicy inspekcji środowiska, a także kominiarze. Podczas kontroli będą także sprawdzane dodatkowe elementy związane z emisyjnością budynków takie jak rodzaj ocieplenia czy roczne zużycie paliwa, które jest wykorzystywane do ogrzewania, a także grubość ocieplenia.

Czy każdy zostanie poddany kontroli i czy jest ona obowiązkowa?

Warto nadmienić, że kontrola deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie jest obowiązkowa, tak jak obowiązkowe było złożenie deklaracji CEEB, co oznacza, że uprawnione osoby wejdą do naszego domu tylko w sytuacji kiedy na to wyrazimy zgodę, a przekazanie wspomnianych informacji dotyczących emisyjności budynku będzie dobrowolne.

Zobacz również: Temperatura pokojowa – ile wynosi optymalna temperatura w domu?

Warto mieć na uwadze, że Polacy będą mogli dobrowolnie zgłosić się do urzędnika i umówić wizytę w swoim domu w dowolnym terminie.

W jaki sposób złożyć deklarację CEEB?

Deklaracje CEEB można złożyć online, a także osobiście, bądź drogą pocztową. Bardzo wygodną formą jest złożenie deklaracji poprzez stronę internetową ceeb.gov.pl poprzez profil zaufany lub e-dowód. Wystarczy zalogować się, wprowadzić dane budynku, dla którego składana jest deklaracja, można także wybrać rodzaj deklaracji dotyczący budynku mieszkalnego, bądź niemieszkalnego, a kolejno wypełnić deklarację oraz ją wysłać.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – ile prądu wyprodukuje?

We wniosku trzeba zamieścić informacje dotyczące adresu nieruchomości, rodzaju zainstalowanego źródła ciepła, funkcji źródła ciepła. Jeżeli źródłem ciepła jest kocioł na paliwo trzeba podać informację dotyczącą jego klasy oraz rodzaju paliwa. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile waży metr sześcienny 1m3 betonu?

Ciężar betonu jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w budownictwie, ponieważ może mieć znaczący wpływ na ponoszone koszty. Na masę betonu wpływają różne czynniki, w tym rodzaj i...

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe. Różnice

Mieszkania spółdzielcze zajmowane przez właścicieli i mieszkania zajmowane przez właścicieli to dwie różne formy własności mieszkalnej. Mieszkanie spółdzielcze zajmowane przez właściciela jest formą własności, w której mieszkańcy posiadają udziały w...

Jak i czym usunąć piankę montażową z rąk?

Pianka montażowa jest popularnym materiałem budowlanym służącym do uszczelniania szczelin i wypełniania ubytków. Wykonany jest z poliuretanu i rozszerza się pod wpływem powietrza, tworząc mocne i trwałe uszczelnienie. Chociaż pianka...

Kompletny przewodnik po zestawach mebli ogrodowych

Pragniesz urządzić swoją przestrzeń zewnętrzną tak, by stała się oazą relaksu i elegancji? Czy wiesz, że odpowiednio dobrany zestaw mebli ogrodowych może całkowicie odmienić charakter Twojego ogrodu, tarasu czy balkonu?...