Strona główna » W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła
W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

Jeszcze w 2023 roku mają rozpocząć się kontrole źródeł ciepła jakie zostały zadeklarowane we wnioskach CEEB. Chodzi o deklaracje z 2021 oku, w których każdy Polak musiał zadeklarować w jakiej formie ogrzewane jest jego domostwo. Ponadto deklaracje były konieczne podczas ubiegania się o dodatek do ogrzewania w czwartym kwartale 2023 roku.

Urzędnicy będą kontrolować czy podane źródła ciepła są adekwatne do złożonych informacji w deklaracji. Jednak warto wiedzieć, że każdy obywatel ma możliwość sprawdzenia swojej deklaracji, także online oraz istnieje możliwość naniesienia poprawek.

Jak będą przebiegały kontrole źródeł ciepła?

Kontrola będzie prowadzona przez urzędników i dotyczy zbierania danych do Centralnej Ewidencji emisyjności budynków. Taki program miał swój start w lipcu 2021 roku, kiedy to Polacy musieli złożyć deklaracje, w których informowali o tym w jaki sposób ogrzewane jest jego domostwo. Wszystkie szczegóły dotyczące kontroli znajdują się na stronie rządowej gunb.gov.pl.

Czytaj więcej: Jak spółdzielnie oszukują na ogrzewaniu?

Jak się okazuje kontrola będzie przebiegała w sposób naturalny i obowiązek sprawdzenia źródeł ogrzewania będą mieli do tego uprawnieni pracownicy inspekcji środowiska, a także kominiarze. Podczas kontroli będą także sprawdzane dodatkowe elementy związane z emisyjnością budynków takie jak rodzaj ocieplenia czy roczne zużycie paliwa, które jest wykorzystywane do ogrzewania, a także grubość ocieplenia.

Czy każdy zostanie poddany kontroli i czy jest ona obowiązkowa?

Warto nadmienić, że kontrola deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie jest obowiązkowa, tak jak obowiązkowe było złożenie deklaracji CEEB, co oznacza, że uprawnione osoby wejdą do naszego domu tylko w sytuacji kiedy na to wyrazimy zgodę, a przekazanie wspomnianych informacji dotyczących emisyjności budynku będzie dobrowolne.

Czytaj więcej:  Czym jest mieszkanie TBS i czy można je wykupić?

Zobacz również: Temperatura pokojowa – ile wynosi optymalna temperatura w domu?

Warto mieć na uwadze, że Polacy będą mogli dobrowolnie zgłosić się do urzędnika i umówić wizytę w swoim domu w dowolnym terminie.

W jaki sposób złożyć deklarację CEEB?

Deklaracje CEEB można złożyć online, a także osobiście, bądź drogą pocztową. Bardzo wygodną formą jest złożenie deklaracji poprzez stronę internetową ceeb.gov.pl poprzez profil zaufany lub e-dowód. Wystarczy zalogować się, wprowadzić dane budynku, dla którego składana jest deklaracja, można także wybrać rodzaj deklaracji dotyczący budynku mieszkalnego, bądź niemieszkalnego, a kolejno wypełnić deklarację oraz ją wysłać.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – ile prądu wyprodukuje?

We wniosku trzeba zamieścić informacje dotyczące adresu nieruchomości, rodzaju zainstalowanego źródła ciepła, funkcji źródła ciepła. Jeżeli źródłem ciepła jest kocioł na paliwo trzeba podać informację dotyczącą jego klasy oraz rodzaju paliwa. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jakie choinki są modne na nadchodzące Boże Narodzenie 2023?

W większości domów każdego roku choinka wygląda podobnie. Wygląda to w ten sposób, że wyciągamy każdego roku te same ozdoby z piwnicy i wieszamy na swoim świątecznym drzewku. Jak ubrać...

Cennik opłat notarialnych 2024 nieruchomości – zobacz stawki notariuszy

Usługi notarialne są istotną częścią obrotu nieruchomościami, zapewniając ochronę prawną zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Kompostownik przydomowy jak zrobić?

Kompostowniki przydomowe to jeden z najskuteczniejszych patentów na produkowanie naturalnego nawozu na własną rękę. Mają one szerokie spektrum walorów, co sprawia, że ich popularność rośnie w zawrotnym tempie. Jeżeli zastanawiasz...

Brak zdolności kredytowej, a marzysz o własnym mieszkaniu?

Brak zdolności kredytowej nie musi oznaczać rezygnacji z marzenia o własnym mieszkaniu. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK), akceptacja wniosków kredytowych mieści się w przedziale od 73,5% do 82,6%....