Strona główna » W jakiej technologii mogą być budowane domy drewniane?
W jakiej technologii mogą być budowane domy drewniane

W jakiej technologii mogą być budowane domy drewniane?

Decydując się na budowę domu, można wybierać spośród wielu technologii. Choć najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez inwestorów są domy murowane, to na popularności nie racą też domy drewniane. Choć przez długi czas kojarzyły się one jedynie z budownictwem sezonowym, letniskowym, to coraz częściej i chętniej są wybierane jako solidne, proekologiczne i szybsze w realizacji. Warto jednak wiedzieć, że pojęcie „dom drewniany” kryje w sobie kilka technologii budowy. Jakich? Odpowiadamy poniżej.

Domy drewniane z prefabrykatu drewnianego

Dom drewniany z prefabrykatu charakteryzuje się tym, że jego poszczególne elementy konstrukcyjne – ściany, schody czy stropy – powstają w fabryce. Są one idealnie wymierzone i dopasowane do siebie, zgodnie z projektem. Takie gotowe elementy są później przywożone na plac budowy, gdzie ekipa – po wykonaniu fundamentów – zajmuje się ich montażem. Do produkcji poszczególnych modułów, z których będzie tworzony dom, wykorzystuje się drewno świerkowe o wysokiej klasie wytrzymałościowej, trwałe i twarde. Odporność materiału podnosi też specjalna obróbka – komorowe suszenie i czterostronne struganie i fazowanie. Suszenie ma na celu przede wszystkim zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. Zapewnia też wykorzystywanemu w budowie elementów drewnu odpowiednią wilgotność. Struganie i fazowanie z kolei przyczyniają się do tego, że dom drewniany prefabrykowany jest odporny na działanie ognia.

Dużą zaletą tego typu technologii budowy jest przede wszystkim znaczne skrócenie czasu budowy. Stan deweloperki można osiągnąć już nawet w 3 miesiące, z czego montaż elementów na placu budowy to niekiedy nawet jedynie kilka godzin!

Dom drewniany z bali

Dom z bali to inaczej dom budowany w technologii zrębowej. Drewno, które najlepiej nadaje się do budowy domów w tej technologii, to świerk lub sosna. Wykorzystać można także modrzew. Zostaje ono później okorowane i oczyszczone, tak by zachować swój pierwotny kształt. Warto wspomnieć, że zdecydować można się na bale w różnym kształcie – do wyboru są nie tylko okrągłe, lecz także owalne lub kwadratowe. Technologia budowy domu drewnianego z bali polega na układaniu ich warstwowo na całej długości ściany. Oczywiście najpierw trzeba wykonać fundamenty, by cała konstrukcja była stabilna i trwała. Często wybiera się w tym przypadku płytę fundamentową. Na takiej podstawie umieszczana jest prawidłowo wypoziomowana pierwsza warstwa belek. Pomiędzy kolejnymi warstwami belek umieszcza się materiał uszczelniający. Wykonuje się także otwory na okna drzwi, a także pod instalację elektryczną. Całą konstrukcję zabezpiecza się stalowymi prętami. Kolejnym etapem jest wykonanie ścian działowych i dachu.

Dom drewniany w technologii szkieletowej

Drewniany dom całoroczny może powstać także w technologii szkieletowej. To, co łączy wszystkie budynki powstające w ten sposób, jest drewniany szkielet. Wykonuje się go ze słupów, które następnie opiera się na poziomej belce umiejscowionej w fundamencie. Konieczne jest też wypełnienie materiałem izolacyjnym powstałych przestrzeni, który od strony zewnętrznej musi być osłonięty folia wiatroizolacyjną, a od wewnętrznej – paroizaolacyjną. 

Ściany w szkielecie najczęściej powstają z płyt gipsowo-kartonowych. Zabudowa taka może być wykończona w różnorodny sposób, dzięki czemu można otrzymać zupełnie inny efekt. Jeśli ściany zewnętrzne zostaną otynkowane, dom taki będzie przypominał z wyglądu murowany.

Oczywiście taki szkielet takiego domu drewnianego musi być przygotowany z najwyższej jakości drewna, najlepiej sosnowego. Trzeba pamiętać, że wszystkie ewentualne defekty drewna, jak chociażby pęknięcia, będą osłabiać konstrukcję całego szkieletu.

Na którą technologię najlepiej postawić, decydując się na dom drewniany?

Domy drewniane, niezależnie od tego, w jakiej technologii powstaną, mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Takie budynki będą doskonałą opcję dla wszystkich osób, które cenią ekologiczne rozwiązania. Zarówno dom prefabrykowany, jak i z bali czy w konstrukcji szkieletowej, jest trwały – drewno użyte do budowy jest odpowiednio obrabiane, tak by posiadało odpowiednią wilgotność, a także było zabezpieczone przed mogącymi rozwijać się procesami gnilnymi. Budynki drewniane charakteryzuje tez to, że są one energooszczędne i spełniają standardy domów pasywnych. 

Jeśli chodzi o dom drewniany z bali, wadą jest chociażby to, że na rynku jest niewiele ekip wyspecjalizowanych we wznoszeniu tego typu budynków. Taka technologia charakteryzuje się także specyficzną estetyką, która niekoniecznie będzie dobrze wpisywać się między innymi w miejskie, nowoczesne osiedla. Z kolei budowa domu w technologii szkieletowej może wiązać się z ryzykiem popełnienia błędu w czasie powstawania całej konstrukcji. Do najczęstszych zalicza się między innymi zastosowanie nieodpowiednich folii lub niewłaściwy montaż płyt.

Spośród trzech omówionych technologii to domy drewniane prefabrykowane mają najwięcej zalet. Poza tym, że powstają w krótkim czasie, nie powodują bałaganu na placu budowy, są ekologiczne i energooszczędne, to dodatkowo można wznosić je o każdej porze roku. Domy takie są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i ognia. Wykorzystanie elementów powstałych na halach produkcyjnych daje też gwarancję ich idealnego dopasowania, a także precyzji i dokładności. Dla inwestora nie bez znaczenia będzie również komfort, jaki zapewniają firmy zajmujące się wznoszeniem takich budynków – przed rozpoczęciem budowy znane są koszty inwestycji, a firmy zazwyczaj udzielają długoletniej gwarancji na konstrukcję.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej w 2024?

Budowanie domów w technologii szkieletowej to rosnący trend, który może sprawić, że mieszkania będą bardziej przystępne cenowo. Ramy do budowy domów mogą być wykonane ze stali, drewna lub innych materiałów....

Jakie kupić okna w domu szkieletowym?

Okna dwuskrzydłowe są popularnym wyborem do domów szkieletowych, ponieważ zapewniają klasyczny wygląd i są łatwe w obsłudze.

Ile drewna na dom szkieletowy 35m2

Dokładne obliczenia są kluczowe przy ustalaniu ilości drewna potrzebnego do budowy domu szkieletowego. Dzieje się tak, ponieważ koszt i ilość materiałów drewnianych potrzebnych do budowy domu szkieletowego zależy od różnych...

Jakie ogrzewanie wybrać do domu szkieletowego?

Ogrzewanie domu to jeden z najważniejszych aspektów komfortu w pomieszczeniach. Systemy grzewcze służą do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, takich jak sypialnie, salony i kuchnie. Istnieją dwie główne formy ogrzewania; ciepła woda...