Strona główna » Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – jak sobie z nimi poradzić?
Zanieczyszczenia w instalacji c.o. - jak sobie z nimi poradzić

Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – jak sobie z nimi poradzić?

Zanieczyszczenia gromadzące się w instalacjach grzewczych i chłodniczych mają negatywny wpływ na pracę całego systemu. Jakie kroki należy podjąć, aby uchronić przed nimi instalację? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Zapraszamy do lektury!

Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – poznaj ich przyczyny i formy

Główną przyczyną wpływającą na obecność zanieczyszczeń w układzie to ich wcześniejsza obecność w wodzie instalacyjnej – np. wtedy, gdy system jest niepoprawnie dobrany lub zanieczyszczenia nie zostały dokładnie usunięte podczas prac instalacyjnych czy konserwacyjnych. Kolejną przyczyną jest woda, którą doprowadzamy do układu. Pochodzi prosto z wodociągu, więc może zawierać w sobie wapń, żelazo, magnez i wiele innych zanieczyszczeń, które następnie trafiają i osadzają się w instalacji.

Jakie formy mogą przybierać zanieczyszczenia, które gromadzą się w instalacji?

  • cząstki zawieszone – m.in. piasek, cząsteczki metalu;
  • kamień kotłowy, który tworzą osady pochodzenia mineralnego wytrącające się z wody;
  • cząstki zawieszone pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej montażu czy konserwacji,
  • tlenki – czyli efekt korozji tlenowej;
  • szlamy – ciągnąca się substancja o ciemnym zabarwieniu, złożona z tlenków, tłuszczy i minerałów.

Wszystkie wyżej wymienione zanieczyszczenia niosą za sobą groźne skutki dla systemu z pompą ciepła, o których przeczytasz niżej.

Jakie skutki powodują zanieczyszczenia w instalacji grzewczej i chłodniczej?

Ochrona instalacji przed zanieczyszczeniami jest priorytetem jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania systemu oraz utrzymanie wysokiej wydajność i sprawności układu.

Do najczęstszych skutków zanieczyszczonych instalacji należą:

  • wzmożony hałas podczas pracy instalacji. Powodują go pęknięcia warstw nagromadzonych osadów, które występują na skutek nagłej styczności wody z powierzchnią wymiennika z oderwanym fragmentem kamienia;
  • zablokowanie przepływu w wymiennikach ciepła. Zanieczyszczenia skutecznie ograniczają dostępną powierzchnię wymiany ciepła, co przekłada się na mniejszą wydajność pracy systemu;
  • nieprawidłowe działanie zaworów, które często prowadzą m.in. do przecieków.
  • korozja elektrochemiczna elementów metalowych instalacji;
  • zanieczyszczone filtry.

To jednak nie wszystkie zagrożenia dla instalacji, które wynikają z obecności zanieczyszczeń w układzie. Możemy również wymienić wzrost kosztów eksploatacji systemu, a w niektórych przypadkach poważne ryzyko awarii instalacji. Oczywiście, skutkiem mogą być również rosnące koszty za ogrzewanie – spadek wydajności systemu jest równoznaczny z obniżeniem się temperatury wody, przy tym samym zużyciu energii.

Więcej informacji na temat ochrony instalacji grzewczych i chłodniczych znajdziesz w artykule przygotowanym przez ekspertów z Caleffi, pt.: Jak chronić instalacje grzewcze i chłodnicze przed zanieczyszczeniami?

Jak widać, obecność zanieczyszczeń to poważny problem. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możemy sobie z nim poradzić.

Jak wyeliminować zanieczyszczenia w instalacji c.o.?

Przez ostatnie lata na rynku pojawiło się wiele urządzeń przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń. Część z nich ma jednak pewne ograniczenia, które umożliwiają ich zastosowanie jedynie w wybranych układach. Aby skutecznie przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń w instalacjach, należy zastosować rozwiązanie oparte na połączeniu procesu filtracji z separacją zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się bliżej filtrom skośnym oraz separatorom zanieczyszczeń – zasadzie ich działania oraz charakterystyce, bazując na urządzeniach do eliminacji zanieczyszczeń od marki Caleffi.

Separatory zanieczyszczeń – wysoka sprawność i niezawodność w usuwaniu zanieczyszczeń

Odpowiednio dobrany separator do naszego system jest w stanie całkowicie rozwiązać problem z gromadzącymi się zanieczyszczeniami. Ich usuwanie może być przeprowadzane w sposób ciągły, podczas normalnej pracy instalacji. Separatory zanieczyszczeń oddzielają zanieczyszczenia o wielkości do 5 μm występujące w zamkniętych układach grzewczych i chłodniczych. Tak wysoka wydajność urządzeń jest możliwa dzięki zastosowaniu elementu wewnętrznego, zbudowanego z siatkowych powierzchni.

Szczególną uwagę warto zwrócić na separatory grawitacyjne, które zostały wyposażone w element magnetyczny odpowiadający za usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych – np. pozostałości po spawaniu. To bardzo istotna kwestia, ponieważ tego typu zanieczyszczenia są największym zagrożeniem dla pracy instalacji.

Marka Caleffi uwzględniła różne wymagania danych instalacji i stworzyła serie separatorów, które są optymalnym rozwiązaniem dla każdego typu systemu:

  1. Separatory zanieczyszczeń DIRTMAG® z magnesem z serii 5463 oraz 5466 dla średnich i dużych instalacji.
  1. Separatory zanieczyszczeń z serii 5466 dla dużych instalacji.
  2. Separatory zanieczyszczeń z serii DIRTMAGPRO® z podwójnym magnesem dla dużych i starszych instalacji. Usuwa zanieczyszczenia ferromagnetyczne, które stanowią główne niebezpieczeństwo w przypadku instalacji modernizowanych.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pełną ochronę przed zanieczyszczeniami zapewnia połączenie procesu separacji zanieczyszczeń z filtracją. Przejdźmy więc do charakterystyki filtrów skośnych.

Filtry skośne – pełna skuteczność w wyłapywaniu większych zanieczyszczeń

Filtry swoje działanie opierają na procesie filtracji – rozproszone zanieczyszczenia w wodzie zatrzymywane są przez element filtracyjny, przez który przepływa ciecz. Element zatrzymuje przy pierwszym przejściu wszystkie zanieczyszczenia większe niż średnica oczek filtra. W systemach grzewczych najczęściej stosowane są filtry z wkładem o średnicy oczka 400÷500 μm, jednak nie jest to wysoki stopień usuwania zanieczyszczeń. Filtry nie poradzą sobie z usunięciem mniejszych cząsteczek – m.in. z zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi. Jednak skutecznie usuwają większe cząsteczki, więc będą optymalnym wsparciem dla instalacji wyposażonych w separator zanieczyszczeń.

W asortymencie marki Caleffi dostępne są:

  1. Filtry skośne dla instalacji wody użytkowej i centralnego ogrzewania z serii 577.
  2. Filtr skośny do instalacji grzewczych z serii 579.

Podsumowując, zastosowanie filtrów skośnych oraz separatorów zanieczyszczeń tworzy niezawodny proces działania w usuwaniu zanieczyszczeń z układu.

Gromadzące się zanieczyszczenia w instalacji to realne zagrożenie dla sprawności każdego układu grzewczego czy chłodniczego. Dlatego wyposażanie pompy ciepła w odpowiedni system do ich wyłapywania i usuwania jest koniecznością. Separatory zanieczyszczeń oraz filtry zadbają o odpowiednią jakość wody instalacyjnej, a tym samym zagwarantują pełną ochronę instalacji przed zanieczyszczeniami. To oczywiście wpłynie na optymalną pracę systemu, która wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak podłączyć kable w puszce pod wyłącznik światła?

Podłączenie kabli w skrzynce do włącznika światła to podstawowe zadanie dla każdego, kto chce zainstalować lub wymienić włącznik światła w swoim domu. Celem podłączenia kabli jest umożliwienie przepływu prądu do...

Czy można podłączyć różnicówkę bez uziemienia?

Podłączenie mechanizmu różnicowego bez uziemienia może mieć znaczący wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na sprzęt elektryczny. Po pierwsze, istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem, gdy mechanizm różnicowy nie jest uziemiony....

Jak podłączyć domofon krok po kroku?

Zainstalowanie domofonu to ważny krok w zapewnieniu bezpieczeństwa budynku. Domofony umożliwiają jednostkom komunikowanie się z gośćmi przed przyznaniem im dostępu, zapewniając dodatkową warstwę ochrony przed niechcianymi intruzami. Domofony są nieodłącznym...

Kto oferuje szybki montaż klimatyzacji? Czas realizacji zamówienia

Szybki montaż klimatyzacji staje się coraz bardziej popularny ze względu na wygodę, jaką oferuje. Szybka instalacja odnosi się do procesu instalacji klimatyzatora w krótkim czasie, zwykle w ciągu jednego lub...