Strona główna » Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – jak sobie z nimi poradzić?
Zanieczyszczenia w instalacji c.o. - jak sobie z nimi poradzić

Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – jak sobie z nimi poradzić?

Zanieczyszczenia gromadzące się w instalacjach grzewczych i chłodniczych mają negatywny wpływ na pracę całego systemu. Jakie kroki należy podjąć, aby uchronić przed nimi instalację? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Zapraszamy do lektury!

Zanieczyszczenia w instalacji c.o. – poznaj ich przyczyny i formy

Główną przyczyną wpływającą na obecność zanieczyszczeń w układzie to ich wcześniejsza obecność w wodzie instalacyjnej – np. wtedy, gdy system jest niepoprawnie dobrany lub zanieczyszczenia nie zostały dokładnie usunięte podczas prac instalacyjnych czy konserwacyjnych. Kolejną przyczyną jest woda, którą doprowadzamy do układu. Pochodzi prosto z wodociągu, więc może zawierać w sobie wapń, żelazo, magnez i wiele innych zanieczyszczeń, które następnie trafiają i osadzają się w instalacji.

Jakie formy mogą przybierać zanieczyszczenia, które gromadzą się w instalacji?

 • cząstki zawieszone – m.in. piasek, cząsteczki metalu;
 • kamień kotłowy, który tworzą osady pochodzenia mineralnego wytrącające się z wody;
 • cząstki zawieszone pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej montażu czy konserwacji,
 • tlenki – czyli efekt korozji tlenowej;
 • szlamy – ciągnąca się substancja o ciemnym zabarwieniu, złożona z tlenków, tłuszczy i minerałów.

Wszystkie wyżej wymienione zanieczyszczenia niosą za sobą groźne skutki dla systemu z pompą ciepła, o których przeczytasz niżej.

Jakie skutki powodują zanieczyszczenia w instalacji grzewczej i chłodniczej?

Ochrona instalacji przed zanieczyszczeniami jest priorytetem jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania systemu oraz utrzymanie wysokiej wydajność i sprawności układu.

Do najczęstszych skutków zanieczyszczonych instalacji należą:

 • wzmożony hałas podczas pracy instalacji. Powodują go pęknięcia warstw nagromadzonych osadów, które występują na skutek nagłej styczności wody z powierzchnią wymiennika z oderwanym fragmentem kamienia;
 • zablokowanie przepływu w wymiennikach ciepła. Zanieczyszczenia skutecznie ograniczają dostępną powierzchnię wymiany ciepła, co przekłada się na mniejszą wydajność pracy systemu;
 • nieprawidłowe działanie zaworów, które często prowadzą m.in. do przecieków.
 • korozja elektrochemiczna elementów metalowych instalacji;
 • zanieczyszczone filtry.

To jednak nie wszystkie zagrożenia dla instalacji, które wynikają z obecności zanieczyszczeń w układzie. Możemy również wymienić wzrost kosztów eksploatacji systemu, a w niektórych przypadkach poważne ryzyko awarii instalacji. Oczywiście, skutkiem mogą być również rosnące koszty za ogrzewanie – spadek wydajności systemu jest równoznaczny z obniżeniem się temperatury wody, przy tym samym zużyciu energii.

Więcej informacji na temat ochrony instalacji grzewczych i chłodniczych znajdziesz w artykule przygotowanym przez ekspertów z Caleffi, pt.: Jak chronić instalacje grzewcze i chłodnicze przed zanieczyszczeniami?

Jak widać, obecność zanieczyszczeń to poważny problem. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możemy sobie z nim poradzić.

Jak wyeliminować zanieczyszczenia w instalacji c.o.?

Przez ostatnie lata na rynku pojawiło się wiele urządzeń przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń. Część z nich ma jednak pewne ograniczenia, które umożliwiają ich zastosowanie jedynie w wybranych układach. Aby skutecznie przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń w instalacjach, należy zastosować rozwiązanie oparte na połączeniu procesu filtracji z separacją zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się bliżej filtrom skośnym oraz separatorom zanieczyszczeń – zasadzie ich działania oraz charakterystyce, bazując na urządzeniach do eliminacji zanieczyszczeń od marki Caleffi.

Separatory zanieczyszczeń – wysoka sprawność i niezawodność w usuwaniu zanieczyszczeń

Odpowiednio dobrany separator do naszego system jest w stanie całkowicie rozwiązać problem z gromadzącymi się zanieczyszczeniami. Ich usuwanie może być przeprowadzane w sposób ciągły, podczas normalnej pracy instalacji. Separatory zanieczyszczeń oddzielają zanieczyszczenia o wielkości do 5 μm występujące w zamkniętych układach grzewczych i chłodniczych. Tak wysoka wydajność urządzeń jest możliwa dzięki zastosowaniu elementu wewnętrznego, zbudowanego z siatkowych powierzchni.

Szczególną uwagę warto zwrócić na separatory grawitacyjne, które zostały wyposażone w element magnetyczny odpowiadający za usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych – np. pozostałości po spawaniu. To bardzo istotna kwestia, ponieważ tego typu zanieczyszczenia są największym zagrożeniem dla pracy instalacji.

Marka Caleffi uwzględniła różne wymagania danych instalacji i stworzyła serie separatorów, które są optymalnym rozwiązaniem dla każdego typu systemu:

 1. Separatory zanieczyszczeń DIRTMAG® z magnesem z serii 5463 oraz 5466 dla średnich i dużych instalacji.
 1. Separatory zanieczyszczeń z serii 5466 dla dużych instalacji.
 2. Separatory zanieczyszczeń z serii DIRTMAGPRO® z podwójnym magnesem dla dużych i starszych instalacji. Usuwa zanieczyszczenia ferromagnetyczne, które stanowią główne niebezpieczeństwo w przypadku instalacji modernizowanych.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pełną ochronę przed zanieczyszczeniami zapewnia połączenie procesu separacji zanieczyszczeń z filtracją. Przejdźmy więc do charakterystyki filtrów skośnych.

Filtry skośne – pełna skuteczność w wyłapywaniu większych zanieczyszczeń

Filtry swoje działanie opierają na procesie filtracji – rozproszone zanieczyszczenia w wodzie zatrzymywane są przez element filtracyjny, przez który przepływa ciecz. Element zatrzymuje przy pierwszym przejściu wszystkie zanieczyszczenia większe niż średnica oczek filtra. W systemach grzewczych najczęściej stosowane są filtry z wkładem o średnicy oczka 400÷500 μm, jednak nie jest to wysoki stopień usuwania zanieczyszczeń. Filtry nie poradzą sobie z usunięciem mniejszych cząsteczek – m.in. z zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi. Jednak skutecznie usuwają większe cząsteczki, więc będą optymalnym wsparciem dla instalacji wyposażonych w separator zanieczyszczeń.

W asortymencie marki Caleffi dostępne są:

 1. Filtry skośne dla instalacji wody użytkowej i centralnego ogrzewania z serii 577.
 2. Filtr skośny do instalacji grzewczych z serii 579.

Podsumowując, zastosowanie filtrów skośnych oraz separatorów zanieczyszczeń tworzy niezawodny proces działania w usuwaniu zanieczyszczeń z układu.

Gromadzące się zanieczyszczenia w instalacji to realne zagrożenie dla sprawności każdego układu grzewczego czy chłodniczego. Dlatego wyposażanie pompy ciepła w odpowiedni system do ich wyłapywania i usuwania jest koniecznością. Separatory zanieczyszczeń oraz filtry zadbają o odpowiednią jakość wody instalacyjnej, a tym samym zagwarantują pełną ochronę instalacji przed zanieczyszczeniami. To oczywiście wpłynie na optymalną pracę systemu, która wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje montaż taśmy LED w listwie?

Koszt montażu taśmy LED w listwie może się różnić w zależności od różnych czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt jest rodzaj i jakość użytych materiałów. Taśmy LED występują...

Ile przewodów do wyłącznika schodowego pojedynczy?

Przed zainstalowaniem pojedynczego wyłącznika schodowego ważne jest zapoznanie się z niezbędnymi przewodami wymaganymi do instalacji. Trzy niezbędne przewody to przewód pod napięciem, przewód neutralny i przewód uziemiający. Przewód pod napięciem...

Jaki jest koszt instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym?

Koszt instalacji alarmu w domu jednorodzinnym może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest rodzaj wybranego systemu alarmowego. Różne systemy alarmowe mają różne cechy i...

Jak zaprogramować pilot do bramy? Instrukcja w 8 krokach

Przed zaprogramowaniem pilota do bramy ważne jest zgromadzenie niezbędnych materiałów.