Bezpieczeństwo pracowników na dachu jest priorytetem w branży budowlanej. Ryzyko upadku jest bardzo wysokie, a konsekwencje mogą być tragiczne. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest więc przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia pracowników oraz zapewnienie stosownego sprzętu i systemów asekuracyjnych, aby chronić ich możliwie jak najskuteczniej przed upadkiem z wysokości Nowoczesne systemy asekuracyjne przyczyniają się do wydatnej poprawy warunków i higieny pracy i zmniejszenia potencjalnych zagrożeń.
Czym są systemy asekuracji dachowej?
Istnieje kilka technologii asekuracyjnych, które zapewniają bezpieczeństwo przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania robót budowlanych na dachach budynków. Rodzajów tych technologii jest wiele, ale wstępnie podzielić je można na środki ochrony indywidualnej oraz środki ochrony zbiorowej. To bardzo skuteczne i praktyczne w stosowaniu systemy zabezpieczające, ale należy używać ich zgodnie z instrukcją oraz przeszkolić pracowników.
Konieczność ochrony przed upadkiem z wysokości wynika nie tylko z ostrożności i rozsądku, ale też przepisów prawa. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych przeczytać możemy, że każda osoba wykonująca prace na wysokości powyżej 1 metra od powierzchni gruntu lub podłogi zobowiązana jest do posiadania stosownych zabezpieczeń w celu ochrony przed upadkiem. Zgodnie z tym, wszystkie osoby zagrożone upadkiem z wysokości wyższej niż 1 metr powinne być wyposażone w odpowiedni system asekuracyjny.
Co warto wiedzieć w sprawie bezpieczeństwa pracowników wykonujących swoje obowiązki na wysokości? Czym są systemy asekuracji linowej, systemy pionowe i punkty asekuracyjne? Oto szczegóły, które warto znać.
Rodzaje i przykłady środków ochrony zbiorowej
Systemy asekuracji zbiorowej dla pracowników pracujących na dachach budynków obejmują różne rozwiązania i urządzenia, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo grupie pracowników, zamiast jednostkowemu zabezpieczeniu każdego pracownika z osobna. Poniżej przedstawiamy kilka typów systemów asekuracji zbiorowej stosowanych na dachach:
- barierki bezpieczeństwa – to stałe konstrukcje umieszczone wokół obszaru roboczego na dachu, aby zapobiec zejściu pracowników poza obszar bezpieczny i chronić ich przed przypadkowym upadkiem z wysokości. Mogą być montowane na krawędzi dachu jako stałe systemy asekuracyjne lub w formie tymczasowej balustrady, na dachach płaskich;
- pomosty i balustrady ochronne – balustrady i pomosty to konstrukcje zapewniające stabilne powierzchnie robocze i bariery ochronne na dachu oraz bezpieczne przemieszczanie użytkowników dachu się między dwiema powierzchniami roboczymi;
- systemy kotwiczenia zbiorowego – taki system asekuracyjny umożliwia pracownikom przytwierdzenie się do jednego centralnego punktu kotwiczenia. Może być stosowane zarówno na pochyłych, jak i płaskich dachach;
- siatki bezpieczeństwa – zabezpieczenie krawędzi dachu polega na rozłożeniu specjalnych siatek na czas wykonywania robót budowlanych. Siatki ochronne sprawdzają się w przypadku prac przeprowadzanych na dachach płaskich.
Stosowanie systemów asekuracji zbiorowej na dachach budynków ma na celu zapewnienie efektywnego zabezpieczenia grupy pracowników jednocześnie, co zwiększa ogólne bezpieczeństwo na miejscu pracy. Ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów, konserwacji i szkoleń, aby systemy te były skuteczne i spełniały odpowiednie normy bezpieczeństwa i higieny pracy (np. normę EN 795).
Środki ochrony indywidualnej – rodzaje, przykłady
Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zabezpieczenia krawędzi dachu (gdyż np. nie pozwala na to wytrzymałość konstrukcji dachu) i stosowania środków ochrony zbiorowej, stosować należy indywidualne systemy asekuracji dachowej. Systemy asekuracji indywidualnej dla pracowników pracujących na dachach budynków są projektowane w celu ochrony jednostkowego pracownika przed upadkiem i zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy na wysokościach.
Poziome systemy linowe
Składają się z całego systemu lin bezpieczeństwa, punktów asekuracyjnych, punktów kotwiczenia. Oto ich najważniejsze elementy:
- szelki bezpieczeństwa – inaczej nazywane uprzężami antyupadkowymi to elastyczne pasy, które zakłada się na ciało pracownika. Specjalne uchwyty szelek bezpieczeństwa należy następnie przypiąć do liny przymocowanej z kolei do podzespołu kotwiczącego;
- liny bezpieczeństwa – to elastyczne liny, które są zamocowane na stałe lub tymczasowo na dachu. Pracownik jest przyłączany do liny za pomocą elementów uprzęży, co pozwala mu na swobodne poruszanie się po dachu, jednocześnie będąc zabezpieczonym przed upadkiem;
- przenośne punkty kotwiczące – lub też tymczasowe punkty asekuracyjne, to zwykle zaczepy taśmowe lub pętle. Stosuje się je jako łączniki do osobistego systemu asekuracyjnego. Mobilne punkty asekuracyjne pracownik może przenosić w miarę potrzeb, umożliwiając sobie elastyczne zabezpieczanie obszaru pracy na wysokości;
- przyrządy bezpieczeństwa osobistego – oprócz uprzęży i lin, do systemów asekuracji indywidualnej mogą należeć także różne przyrządy bezpieczeństwa osobistego, takie jak pasy narzędziowe, które niwelują ryzyko upadku narzędzi na niższe poziomy.
Stosowanie środków ochrony indywidualnej jest jednym z najważniejszych warunków bezpiecznego wykonywania prac na powierzchni dachu. Nadrzędnym celem tych działań jest zabezpieczenie pracownika przed ryzykiem upadku z wysokości. Warto zawsze pamiętać również o prawnym obowiązku stosowania systemów asekuracyjnych zgodnych z normą EN 795.
Co jeszcze warto wiedzieć z zakresu ochrony przed upadkiem w czasie pracy na wysokości?
Nawet najlepiej zaprojektowane systemy asekuracji dachowej nie bedą efektywne, jeśli zostaną nieprawidłowo użyte. Dlatego też każdy pracownik musi zostać odpowiednio przeszkolony z zakresu zalecanych zasad jego użycia. Warto również pamiętać, że kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa i ochrony przed ryzykiem upadku jest dopasowanie systemu asekuracyjnego do warunków technicznych budynku i dachu.
Podsumowanie
Każdy system asekuracji ma na celu zabezpieczenie pracownika przed wypadkiem lub zabezpieczenie stanowiska pracy kilku pracowników równocześnie. Prawidłowe dobranie i użytkowanie systemu asekuracyjnego oznaczają najwyższe bezpieczeństwo pracy na wysokości.
Artykuł zewnętrzny