Pelety to rodzaj biomasy ze źródła roślinnego. Produkowany z odpadów drzewnych pellet dostarcza energii dla Twojego domu lub firmy. Pelety są odnawialnym źródłem energii, które zmniejsza ilość odpadów, tworzy miejsca pracy i pomaga środowisku.
Jednak pellet może również powodować zanieczyszczenie powietrza i wody oraz szkodzić środowisku. Niektórzy uważają, że produkcja pelletu szkodzi środowisku. Pelety przynoszą jednak wiele korzyści dla środowiska i gospodarki.
Czym właściwie jest pellet?
Zasadniczo pelet to wióry drzewne pozostałe po przetarciu kłód. Te wióry można następnie spalić w celu wytworzenia ciepła i produkcji energii elektrycznej. Produkując pelety, możesz zamienić bezużyteczne drewno w czyste, zrównoważone źródło energii. Proces ten jest korzystny, ponieważ eliminuje konieczność pozyskiwania i przetwarzania zasobów leśnych przez elektrownie.
Czytaj również: Pompa ciepła czy pellet do ogrzewania?
Zamiast tego rośliny te mają teraz drugie życie w zasilaniu Twojego domu lub firmy. Ponadto produkty odpadowe, takie jak trociny, można teraz wykorzystywać do tworzenia nowych produktów, takich jak pelet, które tworzą więcej miejsc pracy i wspierają gospodarkę.
Pellet – z czego i jak powstaje?
Energia z biomasy jest przyjaznym dla środowiska źródłem energii, które pomaga zmniejszyć ilość odpadów i emisję dwutlenku węgla. Kiedy lasy są pozyskiwane z drewna, drzewa tracą pierwotną zawartość węgla, ale podczas spalania wytwarzają również duże ilości gazów cieplarnianych. Aby złagodzić ten problem, producenci pelletu gotują drewno w kotłach o obiegu zamkniętym, zanim zmielą je na pelety, które mają zostać wysłane. Ten proces neutralizuje emisje gazów cieplarnianych, jednocześnie przekształcając odpady w czyste źródło energii do zasilania domu lub firmy.
Pellet drzewny – alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania
Pelety nie emitują dwutlenku węgla podczas spalania; zamiast tego pochłaniają go z powietrza i wysyłają z powrotem do ziemi w ramach ich naturalnego cyklu. Sposób, w jaki te peletki działają, zapewnia, że podczas spalania tych peletów w urządzeniu lub kotle nie wydziela się CO2. Prosty fakt, że te pelety pochłaniają CO2, oznacza, że skutecznie zmniejszają emisję dwutlenku węgla bez żadnych negatywnych skutków ubocznych dla jakości powietrza w pomieszczeniach lub otaczającego obszaru.
Jak zrobić pellet w domu?
Chociaż producenci peletów z łatwością przekształcają odpady drzewne w czyste źródło paliwa, krytycy uważają, że ten proces niszczy lasy i powoduje więcej zanieczyszczeń niż tradycyjne źródła energii. Elektrownie Biomabs wymagają dużo ziemi, co niszczy naturalne siedliska i dziką przyrodę. Jednak niektóre kraje wytwarzają znacznie więcej odpadów drzewnych, niż są w stanie wykorzystać do produkcji peletów, co oznacza, że niektórzy uważają, że tworzenie peletów niszczy więcej lasów niż ich chroni.
Energia z biomasy wytwarza również więcej gazów cieplarnianych niż tradycyjne źródła energii, takie jak paliwa kopalne, takie jak węgiel czy gaz ziemny. Elektrownie na biomasę uwalniają metan oraz inne szkodliwe gazy cieplarniane do atmosfery podczas produkcji. Podczas produkcji i używania peletów można lepsze dla środowiska niż tradycyjne paliwa, nie zawsze jest lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniach lub zmian klimatu.
Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnego pelletu?
Niektórzy uważają, że wytwarzanie pelletu szkodzi środowisku, ponieważ nie wykorzystuje efektywnie zasobów naturalnych w porównaniu z innymi źródłami energii, takimi jak wydobycie węgla lub odwierty ropa naftowa.. Wytwarzanie peletów wymaga znacznie mniej ziemi i zasobów niż tradycyjne źródła, takie jak wydobycie węgla lub odwierty gazu ziemnego.
Ile kosztuje pellet w 2023?
Ponad wszyscy producenci pelletu wytwarzają produkty z biomasy z materiałów, które w przeciwnym razie byłyby marnowane, aby stworzyć odnawialne źródła energii dla domów i firm. Jednak producenci pelletu mogą również szkodzić środowisku, jeśli nie są odpowiednio monitorowani. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja peletu jest korzystna zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska, ponieważ łączy odpady drzewne z innymi materiałami, tworząc wydajne źródło energii.
Do każdej osoby należy monitorowanie produkcji w lokalnej elektrowni przy zakupie pelletu, aby nie szkodzić lokalnemu środowisku ani gospodarce przy zakupie tego ekologicznego źródła paliwa!