Strona główna » Czy czeka nas koniec pieców na gaz? Jakie będą zmiany?
Czy czeka nas koniec pieców na gaz

Czy czeka nas koniec pieców na gaz? Jakie będą zmiany?

W marcu 2024 roku, Parlament Europejski planuje przeprowadzić głosowanie dotyczące przyjęcia projektu tzw. dyrektywy budynkowej. W razie przyjęcia tej dyrektywy, nowe budynki w Unii Europejskiej nie będą już po 2030 roku mogły być ogrzewane za pomocą kotłów na paliwa stałe, a jedynymi dopuszczalnymi źródłami energii będą pompy ciepła i popularna fotowoltaika.

Nowa dyrektywa budynkowa – co warto o niej wiedzieć?

Podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, które odbyło się w styczniu, zostało zatwierdzone porozumienie dotyczące nowelizacji dyrektywy budynkowej, która określa charakterystykę energetyczną budynków.

Czytaj więcej: Ile kosztuje demontaż dachu? Rozbiórka dachu cennik

W marcu 2024 roku odbędzie się definitywne głosowanie w sprawie tej dyrektywy, a w przypadku jej przyjęcia, nowe budynki w całej Unii Europejskiej będą zobowiązane do osiągania zerowej emisji CO2 od 2030 roku. Planuje się również całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku, co oznacza koniec subsydiowania kotłów na węgiel czy gaz na rzecz pompy ciepła.

Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy?

Nowe przepisy są zgodne ze strategią polskiej transformacji energetycznej i renowacji budynków, co oznacza, że będą one wsparte przez rządowe programy wsparcia, takie jak Czyste powietrze czy Ciepłe mieszkanie. Wprowadzane przepisy mają na celu zniwelowanie emisji dwutlenku węgla poprzez przestawienie się na odnawialne źródła energii w budynkach.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wylewka maszynowa cena za m2 z materiałem

Od 2029 roku planuje się obligatoryjny montaż instalacji fotowoltaicznych. Warto zauważyć, że przepisy nie nakładają konieczności modernizacji starszych budynków, aczkolwiek ekonomiczne korzyści mogą skłonić do tego wielu właścicieli. Dofinansowanie z różnych programów powinno stanowić bardzo istotne wsparcie finansowe dla inwestycji w efektywne systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Jaki jest cel wprowadzanych zmian?

Społeczny Fundusz Klimatyczny ma na celu wsparcie najuboższych właścicieli domów w modernizacji, a Polska może otrzymać nawet 20 milionów euro na ten cel w latach 2026-2032. Wprowadzone zmiany mają przyczynić się chociażby do ograniczenia emisji CO2, a obowiązkowy montaż instalacji fotowoltaicznych już od 2029 roku oraz stopniowe wycofywanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku są kluczowymi elementami tej transformacji.

Zobacz również: Cennik pustaków keramzytowych w 2024 roku – Niska cena 

Należy również zauważyć, że pompy ciepła zyskują na popularności w Europie, a ich sprzedaż znacznie wzrosła, zwłaszcza w Niemczech, gdzie mają one stać się standardem w budownictwie od obecnego roku. Dofinansowanie i rozwój technologii w tej dziedzinie będą niezbędne dla skutecznego wdrożenia nowych regulacji oraz innowacji. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Nabór na dofinansowanie dokumentacji OZE 2023

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Sprawia to, że wzrasta także zainteresowanie szeroko pojętymi dofinansowaniami. Przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie rozpocznie się dokładnie 12 września. Zgodnie z przewidywaniami...

Gdzie szukać aktualnych cen i kosztów budowy domu?

AlleRemonty.pl to kompleksowa platforma internetowa służąca jako cenne źródło informacji dla osób rozpoczynających prace remontowo-budowlane. Dzięki szerokiej gamie usług i funkcjonalności AlleRemonty.pl ma na celu dostarczenie użytkownikom niezbędnych informacji i...

Kompostownik przydomowy jak zrobić?

Kompostowniki przydomowe to jeden z najskuteczniejszych patentów na produkowanie naturalnego nawozu na własną rękę. Mają one szerokie spektrum walorów, co sprawia, że ich popularność rośnie w zawrotnym tempie. Jeżeli zastanawiasz...

Ranking firm fotowoltaicznych 2024 – TOP instalatorzy fotowoltaiki w Polsce

Ranking firm fotowoltaicznych w Polsce to kompleksowy przegląd najlepszych firm w branży.