Strona główna » Mała łazienka z prysznicem i pralką – jak to urządzić?
Mała łazienka z prysznicem i pralką - ustawienie pralki pod blatem szafki zapewni komfortowe użytkowanie wnętrza o niewielkim metrażu. Fot. Domni.pl

Mała łazienka z prysznicem i pralką – jak to urządzić?

Aranżacja małych łazienek należy do największych wyzwań projektowych w naszych domach. Ten niewielki metraż musi spełnić wiele funkcji, a przy tym pozostać wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Często, oprócz sprzętów sanitarnych i miejsca do przechowywania, musi zmieścić się tu też pralka. Sprawdź, jak wygląda aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w praktyce!

Wyzwanie aranżacyjne, czy szansa na funkcjonalną przestrzeń?

Projekt małej łazienki dla jednych będzie wyzwaniem, dla innych optymalizacją dostępnej przestrzeni. Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w bloku wymaga kreatywności i funkcjonalnego podejścia do projektowania wnętrz. Do projektowania małej łazienki z prysznicem i pralką można podejść na wiele sposobów. Urządzić małą łazienkę to wyzwanie, które wymaga praktycznych porad dotyczących stylowego i funkcjonalnego zorganizowania przestrzeni. Do każdego warto odpowiednio się przygotować.

Najpierw dokładnie zmierzmy pomieszczenie. Można wykonać prosty rysunek poglądowy z wymiarami na kartce, aby dokładnie przemyśleć ustawienie sprzętów i umieszczenie pralki w łazience. Wybierzmy też odpowiedni model urządzenia do małej łazienki, ładowany z góry lub z przodu. Warto zwrócić uwagę na wąskie pralki typu slim o głębokości 40 cm. Musimy także pamiętać, że większość pralek dostępnych na rynku ma drzwiczki otwierane w lewo.

Jak zaplanować układ łazienki?

Po wykonaniu rysunku poglądowego podzielmy łazienkę na strefy: sanitarną z WC, kąpielową z prysznicem, umywalkę oraz strefę pralni. Układ funkcjonalny małej łazienki najlepiej zaplanować zgodnie z jej kształtem. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, w której możemy swobodnie się obrócić, można wykorzystać ją na prysznic. Mniejsza wnęka może stać się wygodną bazą do stworzenia w tym miejscu zabudowy do ukrycia pralki. W małych łazienkach o regularnym kształcie możemy umieścić pralkę pod blatem przy umywalce lub przy zabudowie stelaża WC. Montaż podwieszanych urządzeń sanitarnych pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń. W wybranym miejscu musimy wykonać przyłącze wody oraz gniazdko elektryczne do podłączenia pralki, co pozwoli stworzyć uporządkowaną przestrzeń.

Wybór odpowiedniego prysznica do małej łazienki

Jakie kabiny prysznicowe najlepiej sprawdzą się z małej łazience? Wyglądać aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką może być prosta, jeśli zastosujemy kilka praktycznych porad i trików. Praktycznym rozwiązaniem w małych wnętrzach są przesuwne drzwi wnękowe lub prysznic typu walk in z odpływem liniowym. Są estetyczne i świetnie sprawdzą się do małej łazienki. Funkcjonalna strefa kąpielowa w mikroskopijnych wnętrzach może także być wyposażona w niski, wpuszczany w posadzkę brodzik. Aby aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką była komfortowa, najwięcej wolnego miejsca musi pozostać na środku pomieszczenia a urządzenia sanitarne i meble rozmieszczamy na ścianach.

Pralka w małej łazience – jak ją ukryć?

Świetnie sprawdzi się wcześniej wspomniana szafka. Na rynku dostępne są już specjalne pralki przeznaczone do zabudowy — niższe i węższe od pralek wolnostojących, wyposażone w system wentylacji do pracy w zamkniętej przestrzeni. Pralki wolnostojącej nie możemy zabudować „na styk.” Pralka w czasie wirowania wibruje, co może skutkować podskokami lub przesuwaniem się urządzenia. Zabudowa musi mieć odpowiedni zapas przestrzeni między płytą a pralką: po co najmniej 3 cm po bokach i z góry urządzenia oraz 10 cm z przodu pralki. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie otwartego frontu szafki lub wykonanie dużych otworów wentylacyjnych, które odprowadzą parę wodną z zabudowy. W małej łazience możemy oszczędzić cenne miejsce, montując drzwiczki składane lub przesuwne.

Dość popularnym rozwiązaniem jest także pralka ukryta pod blatem z umywalką wpuszczaną. Ze względu na wysokość urządzeń piorących, nie każdemu może odpowiadać umywalka stawiana na blacie.

Sprytne rozwiązania do przechowywania

Zabudowana pralka z szafką umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wolną przestrzeń na ścianie nad urządzeniem przeznaczymy na kolejne półki, szafkę na ręczniki, kosmetyki lub domowe środki czystości. Podwieszane meble łazienkowe to dobre rozwiązanie w przestrzeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Wykorzystanie słupków i zabudowy na wymiar to doskonały sposób wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Optymalizacja oświetlenia

Na oświetlenie łazienki z pralką najlepiej wybrać małe, punktowe lampy, które dają jasne i chłodne światło. W aranżacji małej łazienki światło jest niezwykle istotne – dobrze zaplanowane oświetlenie optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że łazienka wydaje się bardziej przestronna. Jasne płytki w połysku dodatkowo odbijają światło. Unikajmy za to szerokich i wiszących lamp, które mogą zbytnio przytłoczyć wnętrze.

Przykłady aranżacji – inspiracje z życia wzięte

Jak może wyglądać aranżacja małej łazienki? Każde wnętrze jest inne, jednak podczas projektowania łazienki z pralką i prysznicem można wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Niezbędne sprzęty znajdą swoje miejsce, jeśli aranżacja małej łazienki będzie dobrze przemyślana.

Nowoczesna łazienka z prysznicem i pralką we wnęce z wiszącą szafką to ciekawy pomysł na więcej przestrzeni do przechowywania. Fot. Domni.pl

Mała łazienka z pralką pod blatem w aranżacji nowoczesnej, z prysznicem walk-in wyposażonym w odpływ liniowy. Fot. Domni.pl

Wysoka, zabudowana wnęka na pralkę i suszarkę pomieści też ręczniki i chemię domową. Fot. Domni.pl

Prawidłowo zaprojektowana mała łazienka z pralką i prysznicem to przestrzeń funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Niezbędne sprzęty w zasięgu ręki ułatwią prowadzenie gospodarstwa domowego i utrzymanie porządku. Stworzenie strefy pralni w łazience jest doskonałym sposobem na maksymalne wykorzystanie powierzchni w kawalerkach i małych mieszkaniach.

Artykuł Sponsorowany

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Zalane mieszkanie w bloku co robić?

Zakręć dopływ wody W przypadku wycieku pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest odcięcie dopływu wody. Główny zawór zwykle znajduje się w kuchni lub łazience. Wyłączenie go spowoduje natychmiastowe odcięcie dopływu...

Rów melioracyjny na działce prywatnej

Przed przystąpieniem do budowy rowu melioracyjnego na prywatnej działce konieczne jest uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i zgód. Przepisy i wymagania dotyczące uzyskania tych zezwoleń mogą się różnić w zależności od...

Remontujemy mieszkanie. Gdzie szukać oszczędności?

Planując remont, ważne jest, aby określić zakres projektu i odpowiednio stworzyć budżet. Wiąże się to z określeniem, które obszary mieszkania wymagają remontu i zakresu koniecznych zmian. Na przykład odświeżenie koloru...

Wcześniejsza spłata i nadpłata Bezpiecznego Kredytu 2 procent

Wcześniejsza spłata odnosi się do spłacenia pożyczki lub kredytu przed planowanym terminem spłaty. W przypadku Bezpiecznego Kredytu wcześniejsza spłata jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami . Niektóre banki mogą pobierać...