Strona główna » Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania stosowane w domach pasywnych

Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania stosowane w domach pasywnych

W ostatnich latach architekci coraz częściej tworzą projekty domów pasywnych. Domy pasywne są projektowane w ten sposób, aby potrzebną energię cieplną i elektryczną produkowały same. Takie domy są więc nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale także przyjazne dla środowiska. W zależności od zastosowania konkretnych technik w domu pasywnym oraz warunków pogodowych może on zużywać nawet do 90% mniej energii niż standardowy budynek.

Czym cechuje się budynek pasywny?

Budynek, w którym zastosowano pasywne rozwiązania energetyczne, charakteryzuje się następującymi cechami:

  • hermetyczność i dobra izolacja — domy pasywne są bardzo dobrze izolowane i szczelne, aby zapobiec utracie ciepła;
  • mniejsze zapotrzebowania na energię — takie domy są zaprojektowane w ten sposób, aby miały jak najniższe zapotrzebowanie na energię;
  • wykorzystanie naturalnych źródeł energii — domy pasywne są budowane tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. W tym celu montowana są panele słoneczne i duże okna skierowane na południe;
  • rekuperacja ciepła — w domach pasywnych wykorzystywane są systemy rekuperacji ciepła, czyli takie, które za pomocą urządzeń jakimi są wymienniki ciepła odzyskują energię z powietrza wprowadzanego, jak i wyprowadzanego z budynku.

Zalety domu pasywnego

Domy pasywne posiadają wiele zalet, ważnych zarówno dla właścicieli domu oraz wszystkich osób, które w nich przebywają, jak i dla środowiska naturalnego. Wśród pozytywnych cech domu pasywnego najczęściej wymieniane są:

  • niskie zapotrzebowanie na energię- są budowane tak, aby, jak najbardziej zminimalizować pobieranie energii potrzebnej do jego ogrzewania i chłodzenia.
  • ochrona środowiska — dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, domy pasywne pomagają ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, do których dochodzi podczas produkcji energii;
  • trwałość i niezawodność — domy pasywne są zazwyczaj budowane z wysokiej jakości materiałów z uwzględnieniem najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Wszystko to ma wpływ na trwałość i ograniczenie usterek powstałych w budynku;
  • niższe rachunki  koszty budowy domów pasywnych są nieco wyższe, lecz długoterminowe oszczędności na energii i utrzymaniu powodują, że w rezultacie są one ekonomicznym rozwiązaniem.
  • Zdrowie i komfort domowników — poprzez zapewnienie przepływu świeżego powietrza i poprawienie jego jakości w budynku oraz utrzymywanie stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności domy pasywne mają dobry wpływ na zdrowie domowników. Ponadto dzięki izolacji w takim domu panuje cisza, jak również odgłosy w nim powstające, nie są słyszalne na zewnątrz.

Podsumowując domy pasywne to ten rodzaj budynku, który jest projektowany w ten sposób, by zminimalizować potrzebę korzystania z aktywnych (pobierających energię systemów). Zamiast nich, budynek wykorzystuje pasywne metody utrzymania stabilnej temperatury wewnątrz, a także wykorzystanie energii słonecznej i odzysku ciepła. W celu osiągnięcia ekonomicznych i ekologicznych korzyści dom pasywny musi być odpowiednio zaprojektowany, zbudowany i utrzymywany. Dlatego stosuje się w nim takieekologiczne rozwiązania jak panele słoneczne, rekuperatory ipompy ciepła.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cennik domów góralskich z bali – jakie ceny w Polsce

Góralskie domy z bali zyskują w Polsce na popularności ze względu na swój niepowtarzalny urok i praktyczność.

Zacieranie betonu – po co i jak to się robi?

Urządzenia zacierające, dokładnie wyrównując i zagęszczając mieszankę betonową, zwiększają odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne i wydłużają jego żywotność . Osiąga się to poprzez ruch ugniatający narzędzia po powierzchni betonu, co...

Pompa ciepła czy pellet do ogrzewania?

Pompy ciepła są droższe niż inne źródła ogrzewania i mogą wymagać dodatkowego wyposażenia w Twoim domu.

Rodzaje podjazdów garażowych i cena wykonania

Przy wyborze podjazdu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym rodzaj materiału, koszt, trwałość i wymagania konserwacyjne.