Strona główna » Formalności przy budowie domu w 2023 roku
Formalności przy budowie domu w 2023 roku

Formalności przy budowie domu w 2023 roku

Od czego zacząć budowę domu? Co muszę zrobić, aby uzyskać pozwolenie na budowę? Jakie dokumenty budowlane są potrzebne do oficjalnego rozpoczęcia i zakończenia budowy budynku?

Budowa domu to wieloetapowy proces, który wymaga wielu formalności. Przed przystąpieniem do budowy konieczna jest znajomość obowiązujących przepisów i skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów – od sprawdzenia stanu działki budowlanej po złożenie kompletu dokumentów do odpowiedniego urzędu, zatrudnienie kierownika budowy i założenie dziennika budowy. Wszelkie niedociągnięcia formalne i wszelkie braki mogą opóźnić budowę, dlatego warto profesjonalnie przygotować całą inwestycję.

Jakie formalności przy budowie domu w 2023 roku?

Niestety nie da się wybudować domu bez dopełnienia wszystkich formalności. Najlepiej zacząć wcześniej niż planowana budowa, ponieważ urząd zazwyczaj ma 30 dni na odpowiedź, a na pozwolenie na budowę możemy czekać nawet 65 dni. Uzbrójmy się więc w cierpliwość - to dopiero początek naszych logistycznych zmagań. Pamiętajmy jednak, że ciężka praca się opłaca, a nagrodą jest nowy dom naszych marzeń.

Budowa domu krok po kroku:

Przed przystąpieniem do budowy należy zaopatrzyć się w następujące dokumenty budowlane:

  • Wypisy i rysunki planów miejscowych (jeśli dotyczą danego terenu);
  • Podstawowe wykorzystanie mapy i projektu;
  • Oświadczenia o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci lub warunkach przyłączenia;
  • Ustalenie warunków zabudowy (w przypadku braku miejscowego planu);
  • Decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (jeżeli wcześniej były tak użytkowane);
  • Opinia geotechniczna (w trudnych warunkach gruntowych lub gdy projektant zaleci badania gruntu);

Kupiłem działkę budowlaną, co dalej?

Po zakupie działki czas na podjęcie kolejnej ważnej decyzji. Jest to projekt budowlano-budowlany. Tutaj inwestorzy mają pełną dowolność (o ile nie jest to ograniczone miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy).

Istnieją dwa sposoby zakupu przedmiotów. Pierwszym jest zlecenie architektowi przygotowania osobnego projektu. Pojedynczy projekt budowlany daje możliwość realizacji wszystkich pomysłów. W ten sposób możesz zaprojektować każdy szczegół, od obszarów po układy pomieszczeń. W przypadku takich projektów łatwiej też oszacować i skorygować koszt budowy domu. Zwykle, przygotowując taki projekt, architekt opracowuje zagospodarowanie działki.

Obejmuje to na przykład lokalizację budynków, instalację systemów kanalizacyjnych lub aranżację małej architektury. Niestety, komfort związany z możliwością dyktowania każdego szczegółu domu wiąże się z wysokimi kosztami. Jest to znacznie droższe niż wybór drugiego rozwiązania, czyli zakup gotowego projektu budowlano-budowlanego.

Tutaj również należy pamiętać, że takie przedsięwzięcie musi być zgodne z warunkami zabudowy lub wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku jest to trudne, ponieważ nie da się trochę poprawić projektu i dostosować go do wytycznych. W tym przypadku dodatkowym kosztem jest konieczność dostosowania projektu do działki. Pokazuje wszystkie szczegóły planu (lokalizację istniejących i planowanych obiektów, określone granice, układ infrastruktury i odległości do sąsiednich obiektów).

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego wymaga dopełnienia szeregu procedur formalnych, począwszy od zgłoszenia zamiaru realizacji takiej inwestycji, aż po złożenie wniosku o pozwolenie na budowę do starosty. Wnioski dotyczą domów jednorodzinnych, które w całości znajdują się na działce inwestora.


Dotyczy to większości tego typu inwestycji, jednak konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, jeśli np. budynek znajduje się w odległości mniejszej niż 3 m od granicy sąsiada.

Wszystkie formalności niezbędne do rozpoczęcia budowy domu

Wymóg ten obowiązuje również np. w przypadku, gdy kanalizacja prowadzona jest na działce oddalonej od granicy o mniej niż 30 m lub w garażu położonym na linii granicznej. W praktyce nie ma dużej różnicy między tymi dwiema formami procedur „rozruchu” dla inwestorów – tyle tylko, że w przypadku pozwoleń na budowę nastąpi dłuższe oczekiwanie na decyzję i ewentualne problemy przy rezerwacji Właściciel nieruchomości objętej według strefy wpływów.

W obu wariantach wymagany komplet dokumentów towarzyszących ogłoszeniu/zezwoleniu będzie podobny i powinien zawierać:

  • 4 kopie projektu architektoniczno-budowlanego i planów zagospodarowania działki,
  • Zaczerpnięte z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub opublikowanych WZiZT,
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • W zależności od warunków lokalnych: opinia geotechniczna, środowiskowa oraz inne wymagane przez urząd dokumenty.

Po złożeniu zawiadomienia i dokumentów o przystąpieniu do pracy, jeżeli urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi sprzeciwu w postaci decyzji, uważa się, że prace można rozpocząć. W przypadku wniosku o pozwolenie na budowę urząd ma 65 dni na podjęcie decyzji, a po dwóch tygodniach weryfikacji można przejść do kolejnego etapu przygotowań.


Jednak faktyczne rozpoczęcie robót budowlanych wymaga zawiadomienia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) o rozpoczęciu budowy oraz wykupienia dziennika budowy, który należy ostemplować w urzędzie przyjmującym zgłoszenie lub wydającym pozwolenie na budowę.

Firmy zajmujące się budową domów w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszt ogrzewania podłogowego – 100 m² – Ile kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie grzewcze, które zyskało na popularności w ostatnich latach. Ten system ogrzewania polega na ułożeniu pod powierzchnią podłogi sieci rur lub mat elektrycznych, które następnie wypromieniowują...

Projekt domu parterowego ile kosztuje? Z garażem do 100m2, 120m2, 150m2

Projekt domu parterowego jest popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów ze względu na swoją prostotę i praktyczność.

Ile kosztuje dom szkieletowy do 100m2 pod klucz?

Domy pod klucz to domy budowane w fabryce i gotowe do zamieszkania. Domy te są prefabrykowane, co oznacza, że ​​są wykonane z fabrycznych części, które można szybko i łatwo złożyć....

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku?

Gromadzenie się powietrza w systemach ogrzewania podłogowego jest częstym problemem, który może wystąpić z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn gromadzenia się powietrza jest zła instalacja, która może prowadzić do...