Strona główna » Ile kosztuje wycinka drzew i krzewów z prywatnej posesji 
Ile kosztuje wycinka drzew i krzewów z prywatnej posesji

Ile kosztuje wycinka drzew i krzewów z prywatnej posesji 

Mogłoby się wydawać, że z roślinami porastającymi teren własnej działki, każdy może robić, co chce i kiedy najdzie go taka ochota lub potrzeba. Nic bardziej mylnego. O ile w przypadku kwiatków i małych roślinek faktycznie panuje pełna dowolność działania, o tyle chęć wycięcia większego krzewu lub drzewa należy zgłosić do odpowiednich organów.

Zależnie od miejsca zamieszkania odpowiedni wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Formularz jest udostępniany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Po uzyskaniu zgody na wycinkę może przystąpić do działania, pod warunkiem że uiściło się właściwą opłatę. Jak wysoką? Na ostateczny koszt wpływa kilka czynników, o których więcej w dalszej części artykułu. 

Zasady ustalania kosztu wycinki drzewa z prywatnej posesji

Według obowiązującego w 2023 roku Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3.07.2017 r. cena usunięcia z posesji drzew i krzewów jest uzależniona od konkretnego gatunku i obwodu pnia danego egzemplarza. Przepisy dość precyzyjnie określają warunki pomiarów, które mogą zostać uznane za prawidłowe i tym samym szczegółowo regulują wysokości opłat. 

Czytaj więcej: Do kiedy można wycinać drzewa 2023 na własnej posesji?

Wycinka drzew 

Dla przykładu jednym z ważniejszych detali, o których trzeba pamiętać podczas mierzenia drzewa, jest to, aby uchwycić obwód na wysokości 130 cm pnia. Często zdarza się, że na takiej wysokości drzewo już się rozgałęzia. Wtedy należy obliczyć obwody wszystkich konarów. 

Kolejnym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na cenę wycinki jest konkretny gatunek danego drzewa. Najtańszymi pod tym względem są np. kasztanowiec zwyczajny, klon, platan, topola i wierzba. Cena za centymetr obwodu wynoszącego maksymalnie 100 cm to 12 zł. Powyżej tego progu stawka rośnie o 3 grosze. Dwukrotności tej sumy trzeba wyłożyć, wycinając brzozę, dąb czerwony, jesion, jodłę, lipę czy świerki.

Za pozbycie się takich gatunków jak buk pospolity, dąb, magnolia, miłorząb japoński czy grab pospolity należy już zapłacić co najmniej 55 zł za centymetr obwodu pnia. Najdroższą grupę stanowią jednak takie drzewa jak cis, cyprysik, głóg, jałowiec czy jodła koreańska. W ich przypadku cena waha się między 170 a 210 zł za centymetr obwodu.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wycinka drzew?

Koszty wycinki krzewów

O cenie wycinki krzewów decyduje inny czynnik. Mianowicie liczony w metrach kwadratowych obszar, jaki zajmuje dane skupisko. Dobrą informacją jest to, że próg cenowy za metr kwadratowy nie zmienia się w zależności od wielkości całkowitej powierzchni. Wynosi on średnio 10 zł za metr kwadratowy. 

Wyjątki, których nie trzeba zgłaszać do urzędu

W niektórych wypadkach zgłoszenie wycinki do urzędu nie jest obowiązkowe. Dzieje się tak na przykład przy wycinaniu drzew owocowych lub roślin, które są chore lub obumarły. Wiek drzewa niższy niż 5 lat również niweluje potrzebę składania wniosku do władz miasta lub gminy. Bez specjalnych zezwoleń można również prowadzić wycinkę drzew i krzewów na plantacjach. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje układanie płytek w łazience?

Układanie płytek 60×60 lub w innych nieco większych rozmiarach kosztuje 100-130 zł/m2.

Hybrydowa pompa ciepła – jak działa ile kosztuje montaż Opinie

Hybrydowe pompy ciepła to rodzaj systemu grzewczego, który łączy wiele technologii w celu zapewnienia wydajnego ogrzewania domów i firm. System hybrydowy zazwyczaj składa się z pompy ciepła powietrze-woda i kondensacyjnego...

Ile kosztuje układanie styropianu pod wylewkę?

Stosowanie styropianu do izolacji podczas układania jastrychu betonowego może zapewnić liczne korzyści, w tym lepszą izolację termiczną i obniżone koszty energii. Styropian jest doskonałym materiałem izolacyjnym ze względu na niską...

Ile kosztuje adaptacja poddasza na mieszkanie?

Adaptacja poddasza to złożony proces, który polega na przekształceniu poddasza w powierzchnię użytkową. Proces ten obejmuje wykonanie prac, które umożliwią zmianę sposobu użytkowania poddasza w domu, umożliwiając przekształcenie go w...