Strona główna » Ile prądu zużywa pompa ciepła? Oblicz, znając cenę prądu
Ile prądu zużywa pompa ciepła Oblicz, znając cenę prądu

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Oblicz, znając cenę prądu

Pompa ciepła jest urządzeniem zaliczanym do grupy OZE. I rzeczywiście, około 70-80% energii potrzebnych do jej pracy jest czerpane z naturalnych, odnawialnych źródeł – ciepła powietrza, gruntu lub wody. Potrzebne jest jeszcze jednak „paliwo” napędzające sam mechanizm sprężania. Jest nim prąd. Zastanawiasz się, ile kilowatogodzin zużyje pompa ciepła? Oto najważniejsze informacje.

Co wpływa na zużycie prądu przez pompę ciepła?

Trudno jest wskazać, jaki będzie pobór prądu przez pompę w ogólnym ujęciu. Jej zapotrzebowanie na energię elektryczną jest determinowane wieloma czynnikami. Dlatego, gdy podejmuje się próbę obliczania kosztów, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Oto te najważniejsze.

  • Podstawowe parametry pompy ciepła – kluczową kwestią jest oczywiście jej moc grzewcza, ale równie ważna jest energooszczędność. Te właściwości przekładają się na poziom zużycia prądu przez pompę.
  • Zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz panujące w nim warunki – im lepiej zaizolowany termicznie dom i im niższe straty ciepła, tym mniej energii potrzebuje pompa ciepła do utrzymania zadanej temperatury wewnątrz.
  • Prawidłowe zwymiarowanie urządzenia – pompa o zbyt małej lub zbyt dużej mocy będzie pracować w krótkich cyklach i znacznie mniej efektywnie niż jest to oczekiwane. W efekcie można się spodziewać wyższych rachunków za prąd, a także wyższej awaryjności poszczególnych komponentów systemu.
  • Sposób użytkowania ogrzewania w budynku – a zatem np. to, jaka zostanie ustawiona temperatura na termostacie i czy będzie się poszukiwać oszczędności, np. obniżając poziom ciepła na noc lub gdy jest się poza domem.
  • Typ samej pompy i jej funkcjonalność – a zatem np. to, czy jest ona wykorzystywana wyłącznie do ogrzewania wnętrz, czy także do podgrzewu c.w.u.

Ważnym parametrem, który może się przydać przy obliczaniu poziomu zużycia prądu przez urządzenie jest współczynnik SCOP (z ang. Seasonal Coefficient of Performance). To wskaźnik mówiący o tym, jaki jest stosunek energii cieplnej wytworzonej przez pompę w ciągu roku do zużytego w tym samym czasie prądu. Określa on zatem wydajność sezonową urządzenia.

Jak wyliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła, znając jej moc?

Przy doborze odpowiedniego modelu pompy ciepła należy określić jej moc – a zatem to, ile kWh energii będzie ona w stanie wytworzyć na przestrzeni roku. Ta wartość powinna być dopasowana do parametrów budynku (powierzchni i zapotrzebowania energetycznego) oraz liczby zamieszkujących go osób.

Wiedząc, jaka moc pompy jest potrzebna oraz jaki jest SCOP wybranego urządzenia, można policzyć orientacyjny koszt ogrzewania przy pomocy danego urządzenia. Jak? Przyjrzyjmy się przykładowi.

Załóżmy, że korzystasz z pompy ciepła o mocy 10 kW, która ma wskaźnik wydajności sezonowej na poziomie 4. Aby obliczyć to, ile prądu pobierze urządzenie w ciągu roku, skorzystaj z prostego wzoru:

moc pompy (w watach)/SCOP = liczba kWh prądu zużytego rocznie

W praktyce wyliczenie będzie wyglądać następująco: 10 000 / 4 = 2 500 kWh.

Można się spodziewać, że taka pompa zużyje 2 500 kWh rocznie. Teraz tę wartość wystarczy przemnożyć przez koszt energii, aby uzyskać szacunkowy koszt użytkowania urządzenia. Przyjmując że średni koszt 1 kWh energii z sieci to 0,77 zł (stan na grudzień 2023 r. dla gospodarstw domowych, w taryfie G11, z zachowaniem limitu objętego zamrożeniem cen), można oczekiwać, że wydatki na utrzymanie pompy ciepła wyniosą 1 925 zł. Oczywiście jest to wartość orientacyjna. Rzeczywista kwota będzie uzależniona choćby od zmian stawek za prąd czy realnego zużycia energii.

Przykładowe wyliczenia zużycia prądu przez pompę ciepła

Jak powyższe wyliczenia będą miały przełożenie na wydatki na pompę ciepła w budynkach o różnej powierzchni. Co do zasady – im większy dom, tym wyższa moc urządzenia jest potrzebna. Warto przyjrzeć się jednak nieco konkretniejszym wyliczeniom, pamiętając, że są one orientacyjne. Na potrzeby poniższych symulacji zakładamy, że w każdym przypadku:

  • jest wykorzystywana pompa o SCOP 4,5,
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło utrzymuje się na poziomie 60-100 kWh/m2/rok;
  • w domu jest użytkowane ogrzewanie podłogowe, niskotemperaturowe.

Zużycie prądu przez pompę ciepła w domu 70 m2

Przy domu o powierzchni ok. 70m2 o opisanych powyżej parametrach odpowiednia może być pompa o mocy 9 kW. Ile zużyje prądu?

9000/4,5 = 2000 kWh.

Przy aktualnych uśrednionych stawkach prądu roczny koszt użytkowania może wynieść ok. 1 540 zł.

Zużycie prądu przez pompę ciepła w domu 100 m2

Do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 najczęściej są wybierane pompy o mocy od 8 do 12 kW. Na potrzeby tej kalkulacji załóżmy moc 10 kWh.

10000/4,5 = 2 222 kWh

Przy stawce 0,77 zł koszt pracy pompy ciepła wyniósłby 1 711 zł.

Zużycie prądu przez pompę ciepła w domu 150 m2

Do budynku o powierzchni 150 m2 może być potrzebna pompa o mocy 12 kW.

12000/4,5 = 2667 kWh

Przy takim zużyciu energii koszt roczny eksploatacji mógłby wynieść 2 053 zł.

Zużycie prądu przez pompę ciepła w domu 200 m2

Dom o powierzchni 200 m2 może potrzebować pompy o mocy ok. 18kW.

18000/4,5 = 4000 kWh

Przy założeniu kosztu 1 kWh na poziomie 0,77 zł roczny koszt ogrzewania wyniesie 3 080 zł.

Warto pamiętać, że powyższe szacunki zakładają z jednej strony korzystanie z preferencyjnych stawek prądu, a z drugiej – nie uwzględniają oszczędności, które mogłaby przynieść produkcja darmowego prądu z fotowoltaiki. Dlatego szczegółowe kalkulacje zawsze warto wykonać z ekspertami.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła czy warto?

Jeśli chodzi o koszty, roczne koszty ogrzewania 150-metrowego budynku o średnim dociepleniu w I kwartale 2023 roku wynosiły około 5700 zł dla kotła gazowego kondensacyjnego i około 5210 zł dla pompy ciepła typu powietrze-woda. Różnica w kosztach eksploatacji wynosiła około 500 zł na korzyść pompy ciepła.

Alternatywa do ogrzewania pompą ciepła? Co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie z pompą ciepła stało się w ostatnich latach popularną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Negatywne opinie o pompach ciepła w 2024 roku – jakie są ich największe wady?

Jedną z największych wad pomp ciepła są ich początkowe koszty instalacji, które są na ogół wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów HVAC.

Dotacje na pompy ciepła – nie daj się oszukać

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Zwłaszcza że na instalację pompy można otrzymać dotację. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych...