Strona główna » Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Właściciele domów, którzy decydują się na inwestycję w pompę ciepła, powinni dobrze zapoznać się z technologią oferowaną przez nowoczesny i energooszczędny system grzewczy.

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia mogą nasunąć się pytania, związane z kosztami ogrzewania i efektywnością instalacji. Często inwestorzy zastanawiają się także, ile prądu zużywa pompa ciepła? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Wybór pompy ciepła jest uzależniony od potrzeb grzewczych domowników, a także wymagań cieplnych gospodarstwa domowego. Oznacza to, że rodzaj i parametry urządzenia muszą być dostosowane indywidualnie dla każdego obiektu. Trudno więc podać jednoznaczną kwotę, która będzie trafnym odzwierciedleniem zależności między zużyciem prądu a kosztami ogrzewania. O tym, ile energii pobiera urządzenie, decydują różne czynniki, których nie można pominąć przy doborze właściwej instalacji grzewczej dla domu. Jakie elementy są szczególnie istotne?

W dużej mierze na zużycie prądu przez instalację wpływają warunki pracy urządzenia, a także rodzaj wentylacji stosowanej w gospodarstwie domowym. Dodatkowo należy uwzględnić ilość wody i jej temperaturę, o ile pompa ciepła będzie wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na zużycie prądu wpływa również liczba domowników i to, w jakim miejscu zlokalizowany jest budynek. Znaczenie ma także stosowany system ogrzewania, przy czym warto mieć na uwadze, że niższe zużycie prądu jest możliwe dzięki zamontowaniu instalacji grzewczej z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym

Informacje o tym, jak działa urządzenie i jakie jeszcze elementy składają się na jego pracę, przeczytasz na stronie: https://heatergo.pl/.

Efektywność pompy ciepła a zużycie prądu

Ocena wydajności pompy ciepła jest możliwa dzięki ustalaniu podstawowych parametrów. Ich wartość liczbowa mówi o tym, czy urządzenie działa efektywnie. Jednocześnie sposób, w jaki pracuje pompa ciepła, pomoże określić zużycie prądu. Przy wyborze instalacji grzewczej należy sugerować się wartościami następujących współczynników: SCOP i COP.

  • Współczynnik SCOP – określa średnioroczną wydajność pomp ciepła. Wyznacza ilość energii cieplnej, która jest dostarczana do budynku względem zużywanego ciepła w ujęciu rocznym. Na wartość wpływa m.in. dolne źródło ciepła lub pożądana temperatura w pomieszczeniach. Wyższy współczynnik SCOP oznacza większą oszczędność energii elektrycznej. 
  • Współczynnik COP – to współczynnik, którego wartość uzależniona jest od chwilowych i zależnych od środowiska czynników. Określa stosunek oddawanej mocy cieplnej do energii elektrycznej, która jest zużywana w czasie pracy pompy ciepła. Jego wartość nie pozwala jednak w pełni oszacować zużycia prądu przez urządzenie – pod tym względem niezbędna jest znajomość współczynnika SCOP. Jednak wyższy współczynnik COP oznacza, że instalacja zużyje mniej energii, aby dostarczyć potrzebną ilość ciepła i zadbać o komfort grzewczy domowników. 

Mniejsze zużycie prądu przez pompę ciepła – czy jest możliwe?

Jeśli urządzenie grzewcze pobiera większą ilość energii, wyższy pobór prądu przekłada się bezpośrednio na koszt ogrzewania. Chcąc zmniejszyć swoje rachunki, warto wiedzieć, jakie są sposoby na zmniejszenie zużycia prądu przez pompę ciepła. Można zadbać o efektywność instalacji i optymalne zużycie energii poprzez podniesienie standardu energetycznego budynku, czy lepszą izolację termiczną. Obniżenie kosztów ogrzewania będzie możliwe także za sprawą połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. Innym, sprawdzonym rozwiązaniem jest zmiana taryfy na energię elektryczną, co pozwoli na korzystanie z tańszego prądu w wybranym czasie w ciągu doby.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Jakiej firmy wybrać pompy ciepła?

Moc wymagana dla pompy ciepła w domu o powierzchni 120 m2 zależy od kilku czynników.

Pompy ciepła NIBE – Opinie, 6kW, 8kW, 9kW, 10kW, 12kW, 16kW

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, zwykle z powietrza zewnętrznego lub gruntu do wnętrza budynku. Proces ten odbywa się za pomocą czynnika chłodniczego, który...

Koszt pompy ciepła do domu 250m2 – Jak obliczyć koszt?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do wnętrza budynku. Głównym zadaniem pompy ciepła jest zapewnienie ogrzewania i chłodzenia budynku. Pompy ciepła to skuteczny...

Pompa ciepła co to jest i jak działa?

Uzyskana energia musi następnie zostać przekształcona w ciepło. Pompa ciepła dba o ten proces.