Strona główna » Inteligentne systemy domowe: Integracja i wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu
Inteligentne systemy domowe

Inteligentne systemy domowe: Integracja i wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu

Współczesne domy coraz częściej korzystają z innowacyjnych urządzeń i systemów, które są zgodne z koncepcją smart-home. Rozwiązania w tym zakresie optymalizują i automatyzują różne działania, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa, większą wygodę oraz lepszą energooszczędność.

Dom inteligentny nierzadko jest tańszy w utrzymaniu, jednak uwzględnienie takich funkcjonalności zawsze wiąże się z pewnymi kosztami – zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji.

Koncepcja smart-home

Dom inteligentny jest w dużym stopniu zautomatyzowany, przez wiele procesów zachodzi w nim bez udziału domowników. Dotyczy to rozmaitych czynności, włącznie z zapalaniem i gaszeniem oświetlenia, otwieraniem okien i drzwi, obsługą instalacji grzewczej i klimatyzacji w oparciu o temperaturę wewnętrzną czy błyskawicznym reagowaniem na potencjalne zagrożenia.

Budowa domów inteligentnych bardzo często zakłada samoistne uruchamianie takich procesów, co odbywa się na podstawie zaprogramowanie ustawień. Zgodnie z koncepcją smart-home, poszczególnymi funkcjami można też sterować ręcznie – np. za pomocą komend głosowych czy aplikacji mobilnej. Wszystko to sprawia, że domy inteligentne dają użytkownikom wysoki komfort i bezpieczeństwo, a zarazem znacząco zmniejszają zużycie energii.

Elementy systemu inteligentnego

W domu inteligentnym można zastosować zarówno samodzielne urządzenia, jak i współpracujące ze sobą elementy podłączone do wspólnego panelu centralnego. Do pierwszej grupy zaliczają się np. czujniki dymu z alarmem świetlno-dźwiękowym czy zapalające konkretne światła czujniki ruchu. Komponenty te zapewniają największą efektywność wówczas, gdy stanowią dobrze zaplanowaną całość.

Panel centralny takiej instalacji sprawnie przetwarza sygnały dostarczane przez wybrane urządzenia, a następnie decyduje o zainicjowaniu konkretnych działań. Informacje tego typu przekazują różne detektory, np. wilgotności, ruchu, natężenia światła czy też gazu i dymu. Na uwagę zasługują też kontaktronowe czujniki bezpieczeństwa, które reagują na dotyk i chronią przed manipulacjami przy zamku. W systemie można również zawrzeć elementy monitoringu, włącznie z mikrofonami czy kamerami.

Korzyści z integracji

Budowa domów jednorodzinnych z elementami koncepcji smart-home zapewnia wiele wymiernych korzyści. Najważniejszą z nich jest podwyższony komfort mieszkania, ze względu na zautomatyzowaną obsługę temperatury czy oświetlenia. Poza wygodą, ważną kwestią pozostaje poprawa bezpieczeństwa. Nowoczesny dom inteligentny może posiadać systemy, które sprawnie wykrywają ryzyko pożaru, zalania czy wtargnięcia niepowołanych osób. Nie bez znaczenia pozostają również potencjalne oszczędności. Układy zdalnego starowania ogrzewaniem samodzielnie dostosowują temperaturę do potrzeb, np. obniżając ją w czasie nieobecności domowników. Istnieją też rozwiązania monitorujące sprzęt elektroniczny pod kątem zużycia energii, co pozwala na ich bardziej ekonomiczną eksploatację. Doradztwo w zakresie systemów smart-home oferuje firma budująca domy New-House, na której stronie internetowej można sprawdzić wiele projektów gotowych do realizacji.

Koszty budowy i eksploatacji

O kosztach inwestycji w dom inteligentny oraz wydatkach na jego eksploatację decydują różne czynniki. Dotyczy to zwłaszcza wielkości budynku, rodzaju systemów i stopnia ich automatyzacji, a także oczekiwań użytkowników. Koszty z oczywistych względów będą wyższe, jeżeli planowana jest budowa domu pod klucz. Taka inwestycja może jednak z nawiązką zwrócić się w perspektywie długoterminowej, a po pewnym czasie nawet przynieść zyski. Z reguły czas zwrotu sięga około 10-15 lat, uwzględniając przy tym optymalne wykorzystanie poszczególnych urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie kompleksowej wyceny, która ułatwi szacowanie kosztów. Najprostsze, podstawowe systemy generalny wykonawca domów jednorodzinnych może zintegrować już za kilkanaście tys. zł, natomiast te bardziej rozbudowane wiążą się z inwestycją sięgającą nawet 100 tys. zł.

Artykuł zewnętrzny

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Kompletny przewodnik po zestawach mebli ogrodowych

Pragniesz urządzić swoją przestrzeń zewnętrzną tak, by stała się oazą relaksu i elegancji? Czy wiesz, że odpowiednio dobrany zestaw mebli ogrodowych może całkowicie odmienić charakter Twojego ogrodu, tarasu czy balkonu?...

Praca Niemcy – jak wygląda rynek pracy dla pracowników budowlanych w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy oferuje różnorodne możliwości dla pracowników z sektora budowlanego. Z powodu stałego wzrostu i inwestycji w budownictwo, Niemcy są jednym z głównych krajów europejskich, które regularnie rekrutują pracowników...

Kontrola nadzoru budowlanego na donos

Protokoły nadzoru budowlanego służą zapewnieniu, że prace budowlane są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i zatwierdzonymi planami. Raporty te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i jakości budynków i budowli,...

Jak wykonać choinkę z drewnianej palety?

Wybór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju palety ma kluczowe znaczenie dla stworzenia solidnej i atrakcyjnej choinki. Zacznij od poszukiwania drewnianej palety, która jest w dobrym stanie, bez połamanych lub popękanych listew....