Strona główna » Jak monitorować produkcję energii w instalacjach fotowoltaicznych?
Jak monitorować produkcję energii w instalacjach fotowoltaicznych

Jak monitorować produkcję energii w instalacjach fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Ich działanie opiera się przede wszystkim na ogniwach i falowniku, które są głównymi komponentami tworzącymi cały układ. Co ciekawe, istnieją sposoby umożliwiające monitorowanie ilości wyprodukowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną. 

Co umożliwia monitorowanie instalacji fotowoltaicznej?

Osoby posiadające własną instalację fotowoltaiczną powinny dbać o to, aby regularnie ją monitorować. Umożliwia to nie tylko optymalizowanie wykorzystania energii słonecznej, ale także szybkie identyfikowanie potencjalnych awarii. Monitorowanie instalacji pozwala przede wszystkim ocenić jej efektywność.

Czytaj więcej: Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Dzięki niemu da się ocenić, czy instalacja generuje oczekiwaną ilość energii. Co więcej, regularne sprawdzanie kondycji instalacji fotowoltaicznej pozwala sprawdzić, czy nie ma w niej żadnych niechcianych problemów. Monitorowanie instalacji umożliwia też dostosowanie zużycia energii w domu bądź firmie do preferencji danych osób. 

Jak monitorować fotowoltaikę?

Osoby korzystające z fotowoltaiki mają kilka możliwości jej kontrolowania, jednak szczególnie popularne są aplikacje mobilne. Dzięki nim właściciele paneli fotowoltaicznych mogą śledzić ich pracę w czasie rzeczywistym na własnych smartfonach. W efekcie można kontrolować pracę instalacji w każdym miejscu na Ziemi. Często spotykanym sposobem monitorowania instalacji fotowoltaicznej są też platformy internetowe.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki? Koszt i opłacalność

Wiele firm oferuje specjalne strony, na których po zalogowaniu da się monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej. Nierzadko platformy te oferują profesjonalne analizy i raporty, przez co są powszechnie rekomendowane. Dość popularną metodą są też specjalne systemy do monitoringu. Są one doceniane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na bardzo szczegółowych danych. 

Jak sprawdzić, ile prądu wyprodukowała fotowoltaika?

Aby sprawdzić, ile prądy wyprodukowała fotowoltaika, należy przede wszystkim prawidłowo odczytać licznik dwukierunkowy. Po zapisaniu aktualnych wskazań trzeba skorzystać z aplikacji bądź platformy internetowej oraz przeanalizować dane z falownika. Następnym krokiem jest sprawdzenie i porównanie danych w różnych okresach - dzięki temu ocena wydajności fotowoltaiki będzie znacznie prostsza.

Warto wiedzieć: Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej?

Osoby chcące kontrolować produkcję prądu mogą generować raporty. Z ich pomocą kontrola pracy instalacji fotowoltaicznej stanie się banalnie prosta. Regularne sprawdzanie pracy paneli jest bardzo ważne, aby mieć pewność, że instalacja działa w należyty sposób.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejsze, ale wielu właścicieli wciąż zastanawia się, co zrobić, gdy przykryje je warstwa białego puchu. Czy konieczne jest odśnieżanie całego systemu, a jeśli tak, to,...

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje?

średnia cena ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej w ramach polisy mieszkaniowej wynosi od 225 do 550 zł .

Za wysokie napięcie w sieci co zrobić?

Przepięcie to zjawisko, które występuje, gdy napięcie w sieci elektrycznej przekracza normalny zakres roboczy. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym chwilowymi skokami napięcia, burzami, wyładowaniami atmosferycznymi i wahaniami...

Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej 100 kW – ile wyprodukuje prądu?

Wszyscy wiedzą, że energia słoneczna jest najbardziej wydajnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to również najbardziej opłacalny sposób wytwarzania energii. Dzieje się...