Strona główna » Jak urządzić ogród na balkonie?

Jak urządzić ogród na balkonie?

Własny ogród to marzenie wielu osób. Na szczęście współcześnie jest to możliwe – nawet, jeśli mieszkamy w bloku i mamy do dyspozycji jedynie balkon. Stworzenie oazy zieleni w takim miejscu to sztuka, która łączy w sobie ogrodnicze wyzwania z twórczą ekspresją. W zamian otrzymujemy miejsce pomagające nam się wyciszyć i napełnić pozytywną energią.

Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Ogrody balkonowe pozwalają wykorzystać nawet niewielką przestrzeń i zadbać o to, by nasz balkon wyglądał zjawiskowo. Ale stanowią także doskonałą okazję do kontaktu z naturą na co dzień. Będzie to bezcenne dla osób, które większość dnia spędzają w miejskim zgiełku lub mieszkają w ruchliwej części miasta. Dlatego w tym artykule odkryjemy tajniki tego, jak urządzić ogród na balkonie, zaczynając od planowania, przez wybór roślin, aż po pielęgnację.

Planowanie i przygotowanie

Przed przystąpieniem do aranżacji naszego ogrodu balkonowego zastanówmy się, jaki efekt pragniemy osiągnąć. Czy to ma być miejsce w stylu rustykalnym, minimalistycznym czy może tropikalnym? Wybór ułatwi nam zachować później spójność i odpowiednio dobierać elementy od roślin po meble.

Oczywiście kluczowe są też warunki, jakie panują na balkonie. Nie chodzi tylko o jego wymiary, ale także poziom nasłonecznienia. To istotne dla tego, na jakie gatunki roślin się zdecydujemy. Tu warto wziąć również pod uwagę nasze nawyki oraz to, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu na balkonie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Nie bez znaczenia są kwestie prawne. Warto wiedzieć, jak zrobić to zgodnie z wymaganiami, a co za tym idzie – bezpiecznie dla nas i naszych sąsiadów. Jeśli chodzi o aktualne normy dotyczące ciężaru, nośność w przypadku nowych balkonów wynosi 500 kg/m2. Taka sama jest dla mieszkań na parterze. Pamiętajmy jednak, że każdy budynek to zupełnie inna specyfika i warto doprecyzować tę kwestię. Informacje możemy uzyskać od administratora budynku. Sprawdźmy też regulamin spółdzielni. Jeśli planujemy urządzać ogród z prawdziwego zdarzenia, zadbajmy koniecznie o kwestie takie jak szczelność konstrukcji. Zwłaszcza jeśli zamierzamy korzystać także z kompostownika. Kupmy donice odpowiedniej jakości i dobrze zabezpieczamy cały ogródek. W przypadku uchybień, które mogą przeszkadzać sąsiadom, narażamy się na zgłoszenie tego jako zachowanie uciążliwe i mandat w kwocie 500 zł.

Wybór roślin

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, warto postawić na rośliny doniczkowe lub pnące się. Najlepszym momentem na założenie ogródka balkonowego to pierwsze dni wiosny. Zacznijmy od ustalenia poziomu nasłonecznienia. Jeśli w pobliżu naszego balkonu nie ma innych wyższych konstrukcji, które mają na to wpływ, najwięcej słońca dociera do balkonów, które wychodzą na południe. To znakomite warunki dla roślin, które lubią dużo słońca i dobrze znoszą wysokie temperatury. Możemy wybierać zarówno spośród roślin ozdobnych jak pelargonie, szałwia, begonia czy heliotrop peruwiański, jak też warzyw. Tu najlepiej postawić na pomidory lub paprykę. Pamiętajmy, że rośliny na takim balkonie muszą radzić sobie z przesuszeniem.

W przypadku tarasów wychodzących na zachód, dobrym pomysłem będzie zasadzenie sałaty lub fasoli. W pozostałych przypadkach, gdzie światło dociera bardziej rozproszone i przez większość dnia panuje półcień, możemy hodować zioła, a z warzyw na przykład cebulę czy seler.

Niezależnie od wyboru roślin, które tworzą nasz ogródek, najlepiej podlewać je wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Jeśli zależy nam głównie na stronie wizualnej, ciekawy efekt można osiągnąć, tworząc kaskadową kompozycję roślin o różnych wysokościach. Wyższe rośliny, jak pnącza czy trawy ozdobne, mogą pięknie wypełnić przestrzeń wertykalną.

Elementy dekoracyjne

Ogrodowy zestaw mebli na balkonie może stać się oazą relaksu. Stolik i krzesła w lekkim stylu dodadzą uroku, a jeśli mamy na to miejsce, możemy wstawić hamak albo leżak. Zapewni nam to dostęp do wygodnego i niebanalnego miejsca do odpoczynku.

Warto pamiętać także o oświetleniu. Wieczorem stanowi ono klucz do przyjemnej atmosfery. Lampiony, lampki ledowe czy świeczki dodadzą magii każdemu ogrodowi balkonowemu. Jeśli w naszej okolicy grasują komary, możemy z nimi walczyć, stosując świece zapachowe. Jednak lepszym wyjściem będzie postawienie na rośliny, których komarzyce nie lubią. Może to być na przykład koper włoski, bodziszek korzeniasty, czy też gatunek zwany potocznie komarzycą. Dodajmy do tego kwiaty o silnym zapachu, jak żeniszek albo zioła. Dobrze sprawdzi się melisa, bazylia czy też mięta.

Dekoracje będą istotne także w sytuacji, gdy zamierzamy część donic wywiesić na zewnątrz. Całość musi dobrze wyglądać, ale też gwarantować bezpieczeństwo. Zwłaszcza, jeśli w naszej okolicy zdarzają się silne podmuchy wiatru lub intensywnie pada. Możemy wówczas pomyśleć o zadaszeniu ogródka. Dobrym rozwiązaniem będą też osłony, które z łatwością kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.

Pielęgnacja i utrzymanie

Regularne podlewanie i okresowe nawożenie to podstawa zdrowego i efektywnego ogródka. To pierwsze jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie rośliny mogą szybko odwodnić się. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do chorób roślin. Na tę kwestię będzie miał też wpływ dobór doniczek. W przypadku warzyw lub roślin, które mają obfite systemy korzeniowe, należy zapewnić więcej miejsca i gleby. W takiej sytuacji możemy pomyśleć o wykorzystaniu skrzyń i większych pojemników. Zanim umieścimy tam ziemię, przygotujmy też odpowiednią warstwę drenażową. Jej zadaniem będzie odprowadzanie nadmiaru wody i dbanie o to, by korzenie nie przegniły.

Odpowiednie nawożenie pomoże z kolei zachować zdrowy wzrost i zapewnia obfite kwitnienie. Wybór nawozów dostosowanych do konkretnych gatunków roślin jest kluczowy i warto poświęcić dłuższą chwilę, by zrobić to właściwie. Ważnym elementem pielęgnacji jest także regularne przycinanie. Sprawi, że rośliny będą się rozwijać zdrowo i zachowają kształt, na jakim nam zależy. Usuwanie suchych liści i kwiatów pozwoli utrzymać estetyczny wygląd ogrodu i pozwoli na lepszy dostęp do powietrza.

Stworzenie pięknego ogrodu na balkonie to spore wyzwanie, ale i fascynująca przygoda. Codzienna obserwacja wzrastających roślin jest ciekawa i kojąca zarazem. Efektem naszej pracy mogą być też własne zioła czy warzywa. Dlatego tak istotne jest przygotowanie wszystkiego we właściwy sposób. Pamiętajmy o odpowiednim planowaniu, wybierzmy rośliny i codziennie dbajmy o ich dobrostan. W zamian odpłacą się tym, co w naturze najlepsze – pięknem lub soczystymi owocami ziemi. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów i elementów dekoracyjnych doda charakteru twojemu ogrodowi balkonowemu. 

Niezależnie od wielkości przestrzeni, tworzenie prywatnego zielonego raju tuż za balkonowymi drzwiami jest osiągalne dla każdego, kto poświęci czas i uwagę potrzebną na rozpoczęcie tej pasjonującej przygody z ogrodnictwem bez względu na jego skalę. Jeżeli szukasz więcej inspiracji do urządzania balkonu i mieszkania, to koniecznie sprawdź bloga https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/budowa-remont/ .  

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Roboty do czyszczenia basenu: komfort i oszczędność czasu

Czy marzysz o basenie, który zawsze będzie czysty i gotowy do użycia? Jeśli tak, to rozwiązanie, o jakim mówimy, z pewnością Cię zainteresuje. Roboty do czyszczenia basenu to innowacyjne urządzenia,...

Mostek do działki – aktualne przepisy

Zjazd z drogi publicznej na prywatną działkę nie tylko ułatwia dostęp do posesji, ale również jest niezbędnym elementem infrastruktury każdej nieruchomości. Przy planowaniu inwestycji na działce, konieczne jest zrozumienie i...

Jak ułożyć kostkę brukową?

Kostka brukowa to świetny sposób na ułożenie płaskiej powierzchni, ale nie zawsze jest łatwa w użyciu. Ponadto wiele osób nie ma pewności, jak układać kostkę brukową. Wynika to z faktu,...

Ile kosztuje cięcie żywopłotu?

Koszt usługi cięcia żywopłotu może się różnić w zależności od różnych czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na cenę za metr przyciętego żywopłotu jest wysokość żywopłotu. Profesjonalne przycięcie żywopłotu do...