Strona główna » Marmurowe, drewniane czy z betonu, czyli jakie schody wybrać do domu?

Marmurowe, drewniane czy z betonu, czyli jakie schody wybrać do domu?

Jedną z ważnych decyzji, którą należy podjąć już na etapie projektowania domu, jest wybór schodów. Decyzję o tym jakie schody wybrać dobrze jest podjąć po przeanalizowaniu wielu czynników. Wybierając schody musimy zastanowić się nie tylko nad ich konstrukcją ale także nad materiałem z jakiego będą wykonane. Z tego artykułu dowiesz się jakie czynniki wpływają na wybór schodów i jakie są cechy materiałów, z których zrobione są schody.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając schody

Wybór schodów do domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ na estetykę, funkcjonalność, a nawet wartość domu. Podejmując decyzję, o tym jakie schody wybrać warto wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak:

  • Metraż domu – przestrzeń, którą można przeznaczyć na instalację schodów jest kluczowym czynnikiem. Ważne jest, bowiem to żeby schody nie były zbyt strome ani wąskie lub zbyt szerokie, a stopnie miały odpowiednią wysokość. Schody kręcone lub drabinowe mogą być stosowane w miejscach z ograniczoną przestrzenią. Natomiast schody proste i szerokie są bardziej odpowiednie dla większych domów.
  • Dostępny budżet — koszt wykonania schodów może się różnić w zależności od użytych materiałów. ich konstrukcji i sposobu instalacji. Od wysokości budżetu zależy to, na jakie schody się zdecydujemy, dlatego warto ustalić budżet na schody przed projektowaniem domu.
  • Styl domu — kształt oraz materiał schodów powinien pasować do ogólnego stylu domu, inne schody należy wybrać do domu nowoczesnego i do stylu rustykalnego.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania- bezpieczeństwo jest podczas korzystania ze schodów jest kluczowe, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi lub osobami z obniżoną sprawnością. Dlatego istotne jest, aby schody nie były śliskie i strome oraz miały poręcze i były oświetlone. Ponadto dobrze by schody były wygodne do chodzenia.

Z jakiego materiału mogą być zrobione schody

W zależności od stylu domu, budżetu i potrzeb domowników schody mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych opcji należą:

  • Schody drewniane — drewno bardzo często jest wykorzystywane do wyrobu schodów i poręczy wewnętrznych, rzadziej natomiast do schodów zewnętrznych. Do produkcji schodów najczęściej używa się drewno pochodzące z takich drzew jak: dąb, sosna, klon czy orzech lub jesion.

Zaletami drewnianych schodów jest to, że mają naturalne ciepło i nadają charakteru przytulności domu oraz mają szeroki wybór wzorów i odcieni. Do wad drewnianych schodów zalicza się to, że są śliskie i mniej odporne na uszkodzenia i wymagają konserwacji

  • Schody metalowe – są trwałe, łatwe w utrzymaniu i pasują do minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych stylów aranżacji wnętrza. Do najczęściej używanych metali, z których wykonuje się schody jest stal nierdzewna i aluminium, rzadziej produkowane są schody żeliwne. Plusem takich schodów jest odporność na uszkodzenia minusem jest to iż są głośne podczas chodzenia.
  • Schody betonowe lub żelbetowe — takie schody są bardzo trwałe i dla lepszego wyglądu mogą być pokryte innym materiałem jak drewno czy kamień. Jest to jednak bardzo ciężki materiał i jego zastosowanie może wymagać dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego budynku.
  • Schody kamienne – schody mogą być wykonane zarówno z kamienia naturalnego takiego jak marmur czy granit, jak i z tworzyw pochodzenia kamiennego takich jak konglomerat czy spiek kwarcowy. Zaletami schodów wykonanych z kamieni jest ich trwałość i elegancki wygląd. Są one jednak zazwyczaj droższe niż schody drewniane i mogą być śliskie.
  • Schody szklane- to nowoczesny trend wnętrzarski, który dodaje przestrzeni i lekkości. Szkło jest bardzo rzadko używane do produkcji schodów, ponieważ szklane schody są drogie, wymagają specjalnej instalacji i trudno je utrzymać w czystości.

Podsumowując stosowane obecnie nowoczesne rozwiązania w budownictwie pozwalają na zarówno na wybór stylu i konstrukcji schodów, jak i na szeroki wybór materiałów, z których zostaną one wykonane. Pamiętać jednak należy o tym, że od wyborów schodów zależy między innymi rozkład, jak i metraż pomieszczeń w danym budynku.

Dlatego decyzję związaną z tym, czy schody z naszego domu będą zrobione z dębu czy granitu należy podjąć już na etapie projektowania. Natomiast decyzja o tym, z jakiego materiału zostaną schody wykonane musi być podjęta w oparciu o dostępny budżet, oraz to, kto będzie z tych schodów korzystał, ponieważ najważniejsze jest by były one bezpieczne i komfortowe.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Altany ogrodowe drewniane cennik montażu w 2023 roku

Altany ogrodowe to świetny sposób na podkreślenie piękna i funkcjonalności każdej przestrzeni na zewnątrz.

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety i żaluzje to dwa rodzaje osłon okiennych, które mają sporo cech wspólnych, a jednocześnie wiele elementów, które je różni.

Posadzki anhydrytowe – co to jest? Ile kosztuje i ile schnie?

Posadzki anhydrytowe, zwane również jastrychami anhydrytowymi, to rodzaj materiału posadzkowego, który zyskuje na popularności w branży budowlanej. Jastrych anhydrytowy składa się z bezwodnego siarczanu wapnia, co nadaje mu unikalne właściwości...

Jak prawidłowo przygotować grunt pod fundamenty?

Przygotowanie fundamentów to ważny krok w budowie domu. Jednak wiele osób nie robi tego właściwie. Problem polega na tym, że proces przygotowania gruntu pod fundamenty może być czasochłonny i trudny....