Strona główna » Membrany EPDM do dachów i tarasów

Membrany EPDM do dachów i tarasów

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo budynku, uchronić się przed częstymi naprawami, warto zainwestować w membrany EPDM. Dzięki nim konstrukcja dachu czy tarasu będzie mocniejsza i bardziej odporna na ewentualne zniszczenia. 

Membrana EPDM, czyli co?

Membrana dachowa EPDM jest syntetycznym kauczukiem z domieszkami, który został poddany procesowi wulkanizacji. W ten sposób membrana hydroizolacyjna EPDM zyskała właściwości wodoszczelne, ale nie tylko. Jest też o wiele mocniejsza, a przez to bardziej trwała i o wiele bardziej rozciągliwa. Dzięki temu, można je dowolnie rozciągać i bez większych trudności dopasowują się do każdej powierzchni. Większa elastyczność to także odporność na ewentualne zniszczenia i uszkodzenia. Jest też o wiele bardziej odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. To szczególnie istotne w polskich warunkach klimatycznych.

Możliwości zastosowania membrany EPDM 

Membrany EPDM doskonale sprawdzą się przy wykonywaniu pokrycia dachowego przy konstrukcji dachów płaskich. Dzięki swoim właściwościom zapewniają doskonałą hydroizolację. Wykazują się także ponadprzeciętną żywotnością, przez co wykonane w ten sposób uszczelnienie dachu przetrwa wiele lat, bez konieczności wykonywania poważniejszych napraw, czy też bez znacznych awarii utrudniających bezpieczne użytkowanie budynku. Dodatkowo również membrana sprawdzi się także jako materiał przeznaczony do wykonania dachów zielonych. Właściwości membrany sprawią, że na zielonym dachu można hodować bardziej wymagające rośliny. Ich pielęgnacja czy zatrzymywanie wody opadowej nie będzie przyczyniać się do osłabienia konstrukcji. Membrana EPDM będzie doskonale chronić dach przed wilgocią, a tym samym w domu nie rozwinie się pleśń. Dlatego też, chcąc mieć atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku, warto zainwestować właśnie w wykończenie dachu płaskiego przy pomocy membrany EPDM. 

Membrana idealnie sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w halach produkcyjnych, handlowych czy magazynowych. Niezależnie bowiem od przeznaczenia budynku, ochrona przed wilgocią powinna być priorytetem dla właściciela budynku. Dzięki membranie EPDM tę ochronę można zapewnić na lata.

Bez konserwacji i dodatkowych obowiązków 

Jedną z ważniejszych zalet membran EPDM jest brak konieczności ich regularnej konserwacji. Oznacza to, że właściciel budynku, w którym wykorzystano do pokrycia dachu membranę EPDM nie musi regularnie inwestować w odpowiednie zabezpieczenie jej powierzchni. Mimo to jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i na szkodliwe działanie skrajnych temperatur (dotyczy to zarówno gorących dni, jaki tych mroźnych w okresie jesiennym i zimowym). Membrana EPDM może przetrwać nawet kilkanaście lat, choć producent zapewnia o trwałości na dziesiątki lat. Dlatego też jest to inwestycja kosztowna, ale opłacalna z dłuższej perspektywy czasu.

Izolacja dachu jest jednym z tych działań, bez których nie można mówić o trwałości konstrukcji. Jeśli nie wybierze się wysokiej jakości materiału, za kilka lat w budynku pojawi się wilgoć, a wraz z nią pleśń szkodliwa dla zdrowia. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje deskowanie dachu?

Na koszt deskowania dachowego może mieć wpływ kilka czynników. Jednym z takich czynników jest wielkość i złożoność konstrukcji dachu. Większe i bardziej złożone projekty dachów mogą wymagać więcej materiałów szalunkowych...

Ile kosztuje blacha na dach? Trapezowa, płaska, falista

Blachy płaskie są często stosowane w budynkach mieszkalnych i są bardziej ekonomiczną opcją .

Ceny materiałów pokrycia dachowego w 2023 – Wzrost od 2017

Według raportu ze stycznia 2023 roku w porównaniu ze styczniem 2022 roku ceny pokryć dachowych wzrosły średnio o 17% .

Ile kosztuje montaż rynien dachowych? Cena w 2024 roku. Jaki wybrać kolor i materiał?

Koszt montażu rynien dachowych może się różnić w zależności od kilku czynników.