Strona główna » O czym warto pamiętać przy budowie domu?

O czym warto pamiętać przy budowie domu?

Wizja spokoju, braku głośnych sąsiadów za ścianą oraz kawy na ogrodzie czy tarasie jest niezwykle kusząca – zalet mieszkania we własnym, zaprojektowanym zgodnie z indywidualnymi potrzebami domu jest naprawdę wiele. Zanim jednak będzie możliwość, aby z tych uroków korzystać, konieczne jest przejście przez skomplikowany, czasochłonny i nierzadko stresujący etap budowy domu. O czym podczas jego trwania warto pamiętać? Podpowiadamy w artykule. 

Rozwiązania, które podczas budowy warto wziąć pod uwagę

W nowoczesnym budownictwie już w trakcie budowy domu planuje się zminimalizowanie kosztów jego utrzymania. Jednym z najpopularniejszych, ale także najbardziej opłacalnych aspektów jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Inflacja i rosnące ceny gazu oraz prądu uświadomiły wielu Polakom, jak ważne są alternatywne źródła zasilania takie jak pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne. Oprócz tego, że w dłuższej perspektywie znacznie obniżą one rachunki, to jeszcze wspierają energetyczną niezależność i są ekologicznym rozwiązaniem. Znaczenie ma tu jednak orientacja budynku, kąt nachylenia dachu, czy też jego zacienienie. Warto jednak pamiętać, aby w kwestiach zakupu i montażu instalacji zaufać godnej zaufania i doświadczonej firmie, jaką jest np. Sunergo (https://sunergo.pl/). 

Wybór projektu i układ pomieszczeń

Z reguły podczas planowania kierujemy się zasadą: najpierw zakup ziemi, potem projekt budynku, który spełnia oczekiwania inwestora i pasuje do konkretnej działki. Wybierać można spośród ogromnego wyboru projektów gotowych (ich cena to zwykle kilka tysięcy zł.), jednak dołączone do nich kosztorysy często wskazują mocno niedoszacowane wartości. Dobrym w tym przypadku pomysłem będzie wykonanie własnych wyliczeń oraz harmonogramu działań. Można zdecydować się również na projekt indywidualny. Wtedy należy liczyć się z większym wydatkiem, ale inwestycja ta zdecydowanie się opłaci, szczególnie gdy mamy dość specyficzne potrzeby lub na przykład nieregularną działkę. Łatwiej będzie nam też osiągnąć wymarzony i doskonale dopasowany do mieszkańców dom.

Zastanawiając się nad odpowiednim rozmieszczeniem pomieszczeń, warto pamiętać, że decyzja ta ma ogromny wpływ na codzienne życie domowników. Tu zdecydowanie wygodę i funkcjonalność należy stawiać na pierwszym miejscu, przed aktualnymi trendami czy efektem wizualnym. 

Wymagana dokumentacja projektowa

Wybierając projekt domu, należy też pamiętać, że musi być on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Niezwykle istotne jest przygotowanie oraz odpowiednie przechowywanie dokumentacji związanej z nieruchomością. Jest to:

 1. projekt budowlany,
 2. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 3. kopia aktualnej mapy geodezyjnej,
 4. opis sposobu wykonywania robót budowlanych,
 5. uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.
 6. pełna dokumentacja budowy – w tym także protokoły odbioru częściowego i końcowego,
 7. dokumenty przeglądów.

Budowa domu nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych czynności, jednak z czasem i wraz z kolejnymi postępami przynosi ogromną satysfakcję. Z pewnością warto się do niej odpowiednio przygotować – im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa przebiegnie bez większych niespodzianek

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Już podczas budowy należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia, które możliwie zminimalizują szansę na przydarzenie się nam przykrej niespodzianki. Pod uwagę wziąć należy między innymi:

 • odpowiednio wysokie ogrodzenie
 • zestaw zamków antywłamaniowych,
 • systemy alarmowe
 • specjalnie wzmocnione okna z roletami,
 • czujniki dymu i czadu
 • dobre oświetlenie zewnętrzne.

Warto również zaplanować układ pomieszczeń tak, aby uwzględnić przepływ powietrza i dostęp do awaryjnych dróg ewakuacyjnych.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje ocieplenie i tynkowanie domu?

Koszt izolacji domu może się znacznie różnić w zależności od kilku czynników. Wielkość domu, rodzaj użytego materiału izolacyjnego i metoda montażu to tylko niektóre z głównych czynników, które mogą mieć...

Beton komórkowy cena, ile na m2 – właściwości, ile kosztuje?

Beton komórkowy, jest rodzajem materiału budowlanego wykonanego z cementu, zmielonego piasku kwarcowego, wody i wapna.

Okna trzyszybowe lub okna dwuszybowe – które lepsze?

Okna trzyszybowe są uważane za najlepszy typ okien, ponieważ zapewniają najwięcej korzyści dla właściciela domu. Szyby te składają się z trzech szklanych tafli połączonych ze sobą ramą. Okna trzyszybowe blokują...

Rodzaje konstrukcji dachów – Jak wybrać konstrukcję dachu?

Wybór odpowiedniej konstrukcji dachu ma kluczowe znaczenie dla ogólnego wyglądu i trwałości budynku .