Strona główna » O czym warto pamiętać przy budowie domu?

O czym warto pamiętać przy budowie domu?

Wizja spokoju, braku głośnych sąsiadów za ścianą oraz kawy na ogrodzie czy tarasie jest niezwykle kusząca – zalet mieszkania we własnym, zaprojektowanym zgodnie z indywidualnymi potrzebami domu jest naprawdę wiele. Zanim jednak będzie możliwość, aby z tych uroków korzystać, konieczne jest przejście przez skomplikowany, czasochłonny i nierzadko stresujący etap budowy domu. O czym podczas jego trwania warto pamiętać? Podpowiadamy w artykule. 

Rozwiązania, które podczas budowy warto wziąć pod uwagę

W nowoczesnym budownictwie już w trakcie budowy domu planuje się zminimalizowanie kosztów jego utrzymania. Jednym z najpopularniejszych, ale także najbardziej opłacalnych aspektów jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Inflacja i rosnące ceny gazu oraz prądu uświadomiły wielu Polakom, jak ważne są alternatywne źródła zasilania takie jak pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne. Oprócz tego, że w dłuższej perspektywie znacznie obniżą one rachunki, to jeszcze wspierają energetyczną niezależność i są ekologicznym rozwiązaniem. Znaczenie ma tu jednak orientacja budynku, kąt nachylenia dachu, czy też jego zacienienie. Warto jednak pamiętać, aby w kwestiach zakupu i montażu instalacji zaufać godnej zaufania i doświadczonej firmie, jaką jest np. Sunergo (https://sunergo.pl/). 

Wybór projektu i układ pomieszczeń

Z reguły podczas planowania kierujemy się zasadą: najpierw zakup ziemi, potem projekt budynku, który spełnia oczekiwania inwestora i pasuje do konkretnej działki. Wybierać można spośród ogromnego wyboru projektów gotowych (ich cena to zwykle kilka tysięcy zł.), jednak dołączone do nich kosztorysy często wskazują mocno niedoszacowane wartości. Dobrym w tym przypadku pomysłem będzie wykonanie własnych wyliczeń oraz harmonogramu działań. Można zdecydować się również na projekt indywidualny. Wtedy należy liczyć się z większym wydatkiem, ale inwestycja ta zdecydowanie się opłaci, szczególnie gdy mamy dość specyficzne potrzeby lub na przykład nieregularną działkę. Łatwiej będzie nam też osiągnąć wymarzony i doskonale dopasowany do mieszkańców dom.

Zastanawiając się nad odpowiednim rozmieszczeniem pomieszczeń, warto pamiętać, że decyzja ta ma ogromny wpływ na codzienne życie domowników. Tu zdecydowanie wygodę i funkcjonalność należy stawiać na pierwszym miejscu, przed aktualnymi trendami czy efektem wizualnym. 

Wymagana dokumentacja projektowa

Wybierając projekt domu, należy też pamiętać, że musi być on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Niezwykle istotne jest przygotowanie oraz odpowiednie przechowywanie dokumentacji związanej z nieruchomością. Jest to:

  1. projekt budowlany,
  2. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  3. kopia aktualnej mapy geodezyjnej,
  4. opis sposobu wykonywania robót budowlanych,
  5. uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.
  6. pełna dokumentacja budowy – w tym także protokoły odbioru częściowego i końcowego,
  7. dokumenty przeglądów.

Budowa domu nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych czynności, jednak z czasem i wraz z kolejnymi postępami przynosi ogromną satysfakcję. Z pewnością warto się do niej odpowiednio przygotować – im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa przebiegnie bez większych niespodzianek

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Już podczas budowy należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia, które możliwie zminimalizują szansę na przydarzenie się nam przykrej niespodzianki. Pod uwagę wziąć należy między innymi:

  • odpowiednio wysokie ogrodzenie
  • zestaw zamków antywłamaniowych,
  • systemy alarmowe
  • specjalnie wzmocnione okna z roletami,
  • czujniki dymu i czadu
  • dobre oświetlenie zewnętrzne.

Warto również zaplanować układ pomieszczeń tak, aby uwzględnić przepływ powietrza i dostęp do awaryjnych dróg ewakuacyjnych.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje szalowanie i betonowanie? Cennik 2024

Według cennika szalunków i betonowania koszt wykonania ławy fundamentowej wraz ze zbrojeniem może wynosić od 150 do 300 zł za metr kwadratowy .

Murowanie ścian – cennik 2023 ścian z gazobetonu, pustaków i silikatów

Murowanie jest istotnym aspektem budowy, zapewniając solidne fundamenty dla budynków i budowli.

Jak poprawnie zamontować rynny?

Rynny są ważną częścią zewnętrznej części domu. Odprowadzają wodę deszczową z dala od domu i fundamentu, chroniąc go przed uszkodzeniem. Jednak wielu właścicieli domów nieprawidłowo instaluje rynny. Powoduje to nieefektywne...

Ile kosztują usługi dekarskie?

Dach jest najważniejszym elementem integralności strukturalnej budynku. Źle zainstalowany dach może prowadzić do poważnych uszkodzeń wnętrza budynku. Na szczęście znalezienie wykwalifikowanego wykonawcy pokryć dachowych jest stosunkowo łatwe dzięki zasobom internetowym....