Wizja spokoju, braku głośnych sąsiadów za ścianą oraz kawy na ogrodzie czy tarasie jest niezwykle kusząca – zalet mieszkania we własnym, zaprojektowanym zgodnie z indywidualnymi potrzebami domu jest naprawdę wiele. Zanim jednak będzie możliwość, aby z tych uroków korzystać, konieczne jest przejście przez skomplikowany, czasochłonny i nierzadko stresujący etap budowy domu. O czym podczas jego trwania warto pamiętać? Podpowiadamy w artykule.
Rozwiązania, które podczas budowy warto wziąć pod uwagę
W nowoczesnym budownictwie już w trakcie budowy domu planuje się zminimalizowanie kosztów jego utrzymania. Jednym z najpopularniejszych, ale także najbardziej opłacalnych aspektów jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Inflacja i rosnące ceny gazu oraz prądu uświadomiły wielu Polakom, jak ważne są alternatywne źródła zasilania takie jak pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne. Oprócz tego, że w dłuższej perspektywie znacznie obniżą one rachunki, to jeszcze wspierają energetyczną niezależność i są ekologicznym rozwiązaniem. Znaczenie ma tu jednak orientacja budynku, kąt nachylenia dachu, czy też jego zacienienie. Warto jednak pamiętać, aby w kwestiach zakupu i montażu instalacji zaufać godnej zaufania i doświadczonej firmie, jaką jest np. Sunergo (https://sunergo.pl/).
Wybór projektu i układ pomieszczeń
Z reguły podczas planowania kierujemy się zasadą: najpierw zakup ziemi, potem projekt budynku, który spełnia oczekiwania inwestora i pasuje do konkretnej działki. Wybierać można spośród ogromnego wyboru projektów gotowych (ich cena to zwykle kilka tysięcy zł.), jednak dołączone do nich kosztorysy często wskazują mocno niedoszacowane wartości. Dobrym w tym przypadku pomysłem będzie wykonanie własnych wyliczeń oraz harmonogramu działań. Można zdecydować się również na projekt indywidualny. Wtedy należy liczyć się z większym wydatkiem, ale inwestycja ta zdecydowanie się opłaci, szczególnie gdy mamy dość specyficzne potrzeby lub na przykład nieregularną działkę. Łatwiej będzie nam też osiągnąć wymarzony i doskonale dopasowany do mieszkańców dom.
Zastanawiając się nad odpowiednim rozmieszczeniem pomieszczeń, warto pamiętać, że decyzja ta ma ogromny wpływ na codzienne życie domowników. Tu zdecydowanie wygodę i funkcjonalność należy stawiać na pierwszym miejscu, przed aktualnymi trendami czy efektem wizualnym.
Wymagana dokumentacja projektowa
Wybierając projekt domu, należy też pamiętać, że musi być on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Niezwykle istotne jest przygotowanie oraz odpowiednie przechowywanie dokumentacji związanej z nieruchomością. Jest to:
- projekt budowlany,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- kopia aktualnej mapy geodezyjnej,
- opis sposobu wykonywania robót budowlanych,
- uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.
- pełna dokumentacja budowy – w tym także protokoły odbioru częściowego i końcowego,
- dokumenty przeglądów.
Budowa domu nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych czynności, jednak z czasem i wraz z kolejnymi postępami przynosi ogromną satysfakcję. Z pewnością warto się do niej odpowiednio przygotować – im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa przebiegnie bez większych niespodzianek.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Już podczas budowy należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia, które możliwie zminimalizują szansę na przydarzenie się nam przykrej niespodzianki. Pod uwagę wziąć należy między innymi:
- odpowiednio wysokie ogrodzenie,
- zestaw zamków antywłamaniowych,
- systemy alarmowe,
- specjalnie wzmocnione okna z roletami,
- czujniki dymu i czadu,
- dobre oświetlenie zewnętrzne.
Warto również zaplanować układ pomieszczeń tak, aby uwzględnić przepływ powietrza i dostęp do awaryjnych dróg ewakuacyjnych.