Strona główna » Od 31 sierpnia 2023 – brak podatku PCC

Od 31 sierpnia 2023 – brak podatku PCC

Obecnie polskie prawo podatkowe zmienia się, dzięki czemu można kupić swoje pierwsze mieszkanie taniej mniej więcej o jedną czwartą, gdyż kończy się podatek PCC. Dobrze jest  jednak wiedzieć, za co należy nadal płacić i od kiedy znika podatek PCC przy kupnie pierwszego mieszkania.

Za co trzeba nadal płacić przy kupnie pierwszego mieszkania?

Przede wszystkim zostają opłaty związane z notariuszem, pośrednikiem oraz należy także wnieść wszelkie opłaty sądowe czy też te opłaty związane ze wzięciem kredytu hipotecznego. Warto jednak wspomnieć, że współczesne prawo sprowadza się do tego, iż za kupno mieszkania dwupokojowego w mieście wojewódzkim da się zaoszczędzić od 6 do 12 tysięcy złotych, co sugerują specjaliści z HREIT.

Przed zakupem mieszkania należy zwrócić uwagę na koszty, które trzeba jednak uiścić, gdyż płaci się nie tylko wyżej wymienionemu notariuszowi, czy osobie sprzedającej, ale również trzeba pamiętać o spłatach kredytu bankowi. Dlatego też dobrze jest mieć więcej wolnej gotówki, którą można przeznaczyć na dodatkowe opłaty. Co ważne, to przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy mieć odłożone przynajmniej  8% od ceny za mieszkanie, a przy rynku pierwotnym około 3%, dzięki czemu może starczyć gotówki na wszystkie koszty związane z pozostałymi dokumentami.

31 sierpnia 2023 – brak podatku PCC

Dla osób kupujących nowe mieszkanie data ta powinna wnieść wiele korzystnych ofert, dlatego dobrze jest wstrzymać się z zakupem mieszkania do tej daty. Zgodnie z ustawą, która wchodzi w życie od 31 sierpnia 2023, ma zostać zniesiony podatek w wysokości 2% dla kupujących. Co ważne, to ulga ta dotyczy nie tylko osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie w bloku, ale również dotyczy osób, które kupują swój pierwszy dom.

Czytaj więcej: Co można odliczyć od podatku remont mieszkania w 2023?

Należy mieć na uwadze, że musi być to rynek wtórny, bo tylko tam był pobierany wcześniej podatek PCC. Nowe prawo podatkowe, które zostaje zmienione z końcem sierpnia, wprowadzi również wyjątek w przypadku osób, które mają udział w nieruchomościach, ale nie większy niż 50% i do tego musi być on nabyty w drodze dziedziczenia. 

Brak ukrytych kosztów przy zakupie pierwszego mieszkania

Co ważne to prawo, które będzie obowiązywało od końca sierpnia, sprawia, iż kupujący nie będzie musiał obawiać się żadnych ukrytych kosztów. Wiele osób, które po raz pierwszy kupują mieszkanie, nie wiedziały o podatku PCC, co powodowało wiele dodatkowych kosztów, na które osoby kupujące mogły nie być przygotowane. Dlatego też, gdy wcześniej chciano kupić zwykłą kawalerkę w mieście wojewódzkim, to przy podatku PCC trzeba było doliczyć koszty około 5,7 tysięcy złotych, co stanowiło ogromną kwotę dodatkową. W miastach wojewódzkich takich jak:

  • Kielce,
  • Bydgoszcz,
  • Łódź,
  • Katowice,
  • Olsztyn,
  • Zielona Góra

Zobacz również: Kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy 2023

Podatek wynosiłby około 4 – 5 tysięcy złotych, a w Krakowie czy w Gdańsku kwota ta mogłaby zwiększyć się nawet do 8  tysięcy złotych – co potwierdzają eksperci finansowi z HREIT. 

Na jakie jeszcze ulgi można liczyć przy kupnie pierwszego mieszkania lub domu?

Warto wspomnieć, że oprócz zwolnienia z podatku PCC można także liczyć na różnego rodzaju nowoczesne programy, które pomagają w tym, by zakup pierwszego mieszkania był jak najbardziej dopasowany do możliwości kupującego.

Więcej informacji: Mieszkanie w spadku po rodzicach co dalej? Jaki podatek?

Dlatego też można skorzystać między innymi z programów takich jak: Bezpieczny Kredyt 2% oraz da się to połączyć z programem: Kredyt bez wkładu własnego, co sprawia, że kupno mieszkania staje się o wiele prostsze.

Czy inwestorzy i samorządy będą stratni?

Należy pamiętać, że tam, gdzie są chętne osoby na kupno swojego pierwszego i jednego domu lub mieszkania przy nowym prawie podatkowym, które ma wiele obniżek dla nich, finansowo mogą stracić osoby, które chcą kupić wiele mieszkań na jednej działce. Dlatego też inwestorzy, którzy chcą kupić więcej niż 5 mieszkań, muszą mieć na uwadze, że przy zakupie 6 domu muszą nadal zapłacić podatek PCC.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje kilo miedzi?

Miedź jest niezbędnym surowcem stosowanym w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, elektronice i transporcie. Ze względu na wysoką przewodność, trwałość i plastyczność miedź jest popularnym wyborem do okablowania i...

Dom energooszczędny – co to znaczy i z czego się składa?

Efektywność energetyczna w domach odnosi się do stosowania materiałów i rozwiązań, które pomagają ograniczyć straty energii do minimum

Jak negocjować zakup działki budowlanej?

Negocjacje prowadzi się w celu osiągnięcia porozumienia satysfakcjonującego wszystkie strony.

Program „Moja woda”- nowa rekrutacja w 2023 roku

Program „Moja woda” to akcja, w ramach której gromadzona jest deszczówka. Resort klimatu i środowiska ostatnio wydał informacje, w ramach której poinformowano o nowej edycji i kolejnym naborze do cieszącego...