Strona główna » Okna drewniane czy plastikowe – porównanie, wady i zalety
Okna drewniane czy plastikowe - porównanie, wady i zalety

Okna drewniane czy plastikowe – porównanie, wady i zalety

Wymiana okien w domu to poważny krok, który wymaga starannego planowania oraz gruntownej analizy, szczególnie w kontekście wyboru między oknami drewnianymi a plastikowymi. Obydwa rodzaje okien posiadają swoje unikalne cechy, zalety i ograniczenia, co sprawia, że wybór staje się istotną decyzją, mającą wpływ zarówno na estetykę, jak i efektywność energetyczną naszego domu.

Zrozumienie tych różnic pomoże przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, by w rezultacie podjąć dobrze przemyślaną decyzję dotyczącą zakupu nowych okien.

Drewniane czy plastikowe okna: porównanie parametrów technicznych 

Okna drewniane od dawna były normą w polskich domach. Korzystano z nich ze względu na dostępność i dobre właściwości izolacyjne naturalnego materiału. Pojawienie się na rynku  okien plastikowych związane było z obietnicą lepszej ceny i krótszym czasem realizacji. Ale jak wygląda porównanie techniczne tych dwóch rozwiązań?

Podstawowe parametry, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okien, to przede wszystkim ich izolacyjność termiczna i akustyczna. W tym aspekcie okna drewniane prezentują się nieco lepiej, ponieważ drewno jako naturalny materiał ma zdolność dźwiękochłonną. A izolacyjność cieplna, zależna w dużej mierze od skrzydła i szyby, prezentuje się podobnie zarówno w oknach drewnianych, jak i plastikowych.

Kolejnym parametrem jest estetyka. Choć okna PVC można wykonać w różnych wzorach, w tym imitujących drewno, to okna drewniane mają swój niepowtarzalny, naturalny urok. Co więcej, są one często wymagane przez konserwatora zabytków przy renowacji zabytkowych budynków.

Okna plastikowe

Zalety i wady okien drewnianych: kiedy warto się na nie zdecydować?

Drewno jako materiał konstrukcyjny ma nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale także posiada szereg praktycznych zalet. Przede wszystkim, jest materiałem naturalnym. Drewno, jako materiał o niskim przewodnictwie cieplnym, jest doskonałym izolatorem.

Okna drewniane mają jednak swoje wady. Przede wszystkim są droższe od okien plastikowych. Zarówno sama produkcja, jak i montaż okien drewnianych jest bardziej czasochłonny i wymaga większych nakładów pracy.

Pamiętajmy, że jednym z kluczowych aspektów związanych z oknami drewnianymi jest konieczność systematycznej konserwacji, obejmującej malowanie, olejowanie czy woskowanie. To zadanie, choć czasochłonne, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu trwałości i estetyki okien drewnianych. Regularna pielęgnacja jest kluczowa, ponieważ niezadbane okna drewniane mogą zacząć ulegać negatywnym zmianom w krótkim czasie. Dlatego też konserwacja stanowi nieodłączny element dbałości o okna drewniane, przyczyniając się do ich długotrwałego i niezmiennie atrakcyjnego stanu. Tą usługę można zamówić w każdym z salonów sprzedażowych u doradcy VIDOK. https://vidok.com/a-26-gwarancja/

Plastikowe okna – dlaczego są tak popularne?

Pierwszą zaletą okien plastikowych, która przemawia do wielu osób, jest ich cena. Są tańsze od okien drewnianych, zarówno pod względem kosztów produkcji, jak i montażu.

Kolejną zaletą okien plastikowych jest łatwość utrzymania ich w dobrym stanie. Praktycznie nie wymagają one żadnej konserwacji, a wystarczy je regularnie czyścić i sprawdzać stan uszczelek oraz zawiasów.

Warto zauważyć, że okna plastikowe, pomimo licznych zalet, nie są pozbawione wad. Przede wszystkim, wielu ludzi uważa je za mniej estetyczne niż ich drewniane odpowiedniki. Plastik, choć trwały i praktyczny, nie zawsze spełnia oczekiwania pod względem walorów wizualnych, co jest aspektem kluczowym dla niektórych inwestorów czy miłośników tradycyjnego designu. Ponadto, z biegiem lat, nawet najwyższej jakości okna plastikowe mogą ulec zużyciu, co prowadzi do utraty ich pierwotnych właściwości izolacyjnych. To zjawisko, choć nieuniknione, stanowi ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju okien do naszego domu czy mieszkania.

Które okna wybrać dla siebie — podsumowanie i porównanie drewnianych i plastikowych

Oba rodzaje okien mają swoje zalety i wady. Wybór pomiędzy nimi powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji, jak również od budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup nowych okien.

Okna drewniane to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalne materiały i dobry klimat w pomieszczeniach. Jednak wymagają one regularnej konserwacji oraz początkowo są droższe w wykonaniu.

Okna plastikowe to popularny, tańszy wybór, który nie wymaga niemal żadnej konserwacji. Mogą one jednak stracić niektóre ze swoich właściwości po latach użytkowania.

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element procesu budowlanego czy modernizacyjnego. Firma VIDOK z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji okien i drzwi z drewna, PVC oraz aluminium, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jej rozwój od małego biura do światowej marki świadczy o solidności, zaufaniu klientów i nieustannym dążeniu do doskonałości. Polski producent VIDOK oferuje nie tylko bogatą ofertę, z którą można zapoznać się na ich stronie internetowej https://vidok.com/okna-drewniane/ , ale także innowacyjne rozwiązania, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Artykuł zewnętrzny

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Żaluzje i rolety antywłamaniowe cena 2023 z montażem

Rolety antywłamaniowe to rodzaj rolet, które zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa w domach i firmach.

Wewnętrzne rolety na okna dachowe a styl wnętrza: jak dopasować rolety do dekoracji domu?

Aranżacja wnętrza może przysporzyć wielu trudności. Jaki kolor wybrać? Na jakie dodatki postawić? I jak do tego wszystkiego dopasować rolety okienne? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak okiełznać wiele pomysłów pojawiających się...

Czy lepsze są okna PCV czy aluminiowe?

Porównując okna PCV i aluminiowe, jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest skład i struktura materiału. Okna PCV są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu, natomiast...

Prawidłowy montaż okien – na co zwrócić uwagę?

W zmaganiach z budową lub remontem domu, moment kiedy przystępujemy do montażu okien jest często oczekiwany z niecierpliwością. W końcu nadszedł czas, by zapełnić te puste przestrzenie w ścianach, które...