Strona główna » Regulacja okien na zimę, czyli sposób na oszczędzanie
Regulacja okien na zimę, czyli sposób na oszczędzanie

Regulacja okien na zimę, czyli sposób na oszczędzanie

Nieszczelna stolarka okienna może przyczynić się do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Doprowadza też do zmniejszonego komfortu termicznego mieszkańców. Według szacunków źle przygotowane do zimy okna mogą odpowiadać nawet za 30 procent strat ciepła w domu. W jaki sposób wyregulować okna przed zimą, aby zredukować rachunki za ogrzewanie i zadbać o swój komfort?

Tryb zimowy i tryb letni w oknach- co warto wiedzieć?

W przeszłości eksperymentowano z wieloma rzeczami, które miałyby zwiększyć szczelność okien. Do tego celu używano pianki, silikony, uszczelki, gąbki, watę. Współczesne domy wyposażone są w okna plastikowe, przez co nie korzysta się już z tych sposobów. Warto jednak pamiętać, że i w ich przypadku regulacja okien jest niezbędna przed zimnymi miesiącami roku.

Diagnostyka Stanu Okien

 1. Sprawdź stan uszczelek oraz zamek okien, aby upewnić się, że są one szczelne i nie pozwalają na przepuszczanie zimnego powietrza.

Rozdział 2: Regulacja Okien

 1. W razie potrzeby skonsultuj się z fachowcem, który dokona właściwej regulacji okien, zapewniając ich szczelność i poprawną pracę.
 2. Możesz również samodzielnie dokonać regulacji okien, dostosowując zawiasy i zamek, aby okno dokładnie przylegało do ramy.

Dodatkowa Izolacja

 1. Zainstaluj dodatkowe uszczelki lub folie izolacyjne na oknach, aby zwiększyć ich szczelność termiczną.
 2. Zastosuj folie termoizolacyjne na szybach, które zatrzymają ciepło w pomieszczeniu.

Ogrzewanie i Wentylacja

 1. Unikaj blokowania kaloryferów meblami, aby ciepło mogło swobodnie rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu.
 2. Regularnie wietrz mieszkanie, ale unikaj robienia tego podczas najzimniejszych dni.

Korzyści z Regulacji Okien na Zimę

 1. Przeprowadzenie zadania „Regulacja okien na zimę, czyli sposób na oszczędzanie” nie tylko obniży Twoje rachunki za ogrzewanie, ale także zwiększy komfort termiczny w domu.

W okresie letnim nowoczesne okna zapewniają latem właściwy przepływ powietrza, natomiast zimą gwarantują nam świetną izolację. Należy jednak dostosować ich tryb do pasującej pory roku. Regulacja okien plastikowych na zimę polega na ograniczeniu powietrza między zewnętrznym środowiskiem a wnętrzem domu. Wykonuje się to poprzez ograniczenie stopnia rozszczelnienia okna. Docisk uszczelki należy poluzować wiosną czy latem, zapewniając sobie większy przepływ powietrza.

Zobacz również: Jak uszczelnić okna dachowe?

Regulacja okien do panującej pory roku- zalety

Ustawienie okna na zimę umożliwia ograniczenie utraty ciepła, przez co obniżamy wydatki na ogrzewanie i poprawiamy komfort termiczny. Zwiększenie przepływu powietrza w ciepłych miesiącach poprawia cyrkulację powietrza, przez co przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci. To natomiast pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w budynku. Prawidłowa wentylacja powietrza jest kluczowa dla naszego zdrowia. Warto też dodać, że regulacja okien wydłuża ich żywotność i podnosić wygodę ich użytkowania.

Warto wiedzieć: Okna trzyszybowe cennik z montażem

W jaki sposób wyregulować okna na zimę?

Aby wyregulować okno:

 • otwieramy je,
 • znajdujemy metalowe rolki regulujące,
 • sięgamy po klucz imbusowy,
 • sprawdzamy oznaczenie na rolce i kierunek, w jakim jest zwrócone,
 • przekręcamy każdą rolkę, a znaczek musi znajdować się jak najbliżej uszczelki.

Po zakończeniu procedury sprawdzamy, czy okno swobodnie się otwiera i zamyka. 

Czytaj dalej: Czy lepsze są okna PCV czy aluminiowe?

Przestawienie okien na tryb zimowy jest bardzo prostym zadaniem, który zajmie nam tylko chwilę. Do wykonania tego zabiegu przyda nam się klucz imbusowy czy kombinerki. Co ważne, w zależności od wielkości okna, może być ono wyposażone w 4-12 elementów regulujących na jednym skrzydle. Każda z rolek posiada znak, czyli najczęściej kropkę. Wskazuje ona aktualny tryb ustawienia okna. Kropka skierowana w stronę wnętrza oznacza tryb zimowy, natomiast bliżej zewnętrznej strony okna- tryb letni.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jakie są najważniejsze funkcje odkurzaczy Karcher?

Karcher to znana firma specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach do czyszczenia, a ich odkurzacze oferują szereg zaawansowanych możliwości. Od skutecznego odkurzania różnych powierzchni po unikatowe funkcje ergonomiczne, dowiemy się, dlaczego...

Mieszkania w Polsce coraz droższe. Jak temu zapobiec?

Po wielu miesiącach braku ruchu na rynku nieruchomości ceny mieszkań znacznie wzrosły, a to za sprawą popytu, który rośnie w bardzo szybkim tempie. Przyczyniły się też do tego dopłaty do...

Czy ogrzewanie domów węglem będzie zakazane?

Ogrzewanie budynku wiąże się ze sporymi kosztami, szczególnie przy dużym metrażu i ujemnych temperaturach na zewnątrz. Od dłuższego czasu mówi się na temat zakazu palenia węglem w domu, jednak nadal...

Inteligentne systemy domowe: Integracja i wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu

Współczesne domy coraz częściej korzystają z innowacyjnych urządzeń i systemów, które są zgodne z koncepcją smart-home. Rozwiązania w tym zakresie optymalizują i automatyzują różne działania, co przekłada się na poprawę...