Strona główna » Kredyt 0 proc oraz tani najem. Program nowego rządu
Kredyt 0 proc oraz tani najem. Program nowego rządu

Kredyt 0 proc oraz tani najem. Program nowego rządu

Już od jakiegoś czasu sytuacja na rynku nie ulega poprawie. Jest źle, a kredyt 2 proc. w błyskawicznym tempie zaburzył rynek. Ceny w ciągu 3 ostatnich miesięcy wzrosły nawet ok. 5 procent. Pomimo dużego popytu, deweloperzy niechętnie inwestują w nowe realizacje. Sytuację na rynku mieszkań może zmienić nowy rząd. Wiele osób zastanawia się, co zrobi on z „kredytem 0 proc”? 

Ostatnimi czasy wiele mówiło się o programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. Niestety, przyczynił sie on do ogromnego wzrostu cen mieszkań. Warto dodać, że ceny gruntów także zaczęły rosnąć. Pomimo stale rosnących cen, zainteresowanie kupujących wcale nie maleje. W trzecim kwartale udział mieszkań z rynku pierwotnego w całej ofercie spadł do 55 procent. Jest to historycznie niskie poziom.

Czytaj więcej: Ile kosztuje przegląd pieca gazowego?

Deweloperzy ostrożnie podchodzą jednak do nowych inwestycji i zachowują zimną krew. Wielu z nich ograniczyło plany inwestycyjne. Przeszkodą w budowie jest też często brak gruntów, w przypadku których można otrzymać pozwolenie na budowę. Firmy obawiają się też o spadek popytu po zakończeniu programu rządowych dopłat.

Zwiększenie podaży mieszkań- czy jest osiągalne?

Ze zwiększeniem podaży mieszkań nie będzie wcale łatwo. Gruntów w dużych miastach brakuje. Deweloperzy coraz częściej decydują się na zakup tańszych terenów na obrzeżach aglomeracji. Sporym zainteresowaniem będą w najbliższej przyszłości cieszyć się niewielkie działki, kupowane przez inwestorów indywidualnych w celu budowy domu.

Warto wiedzieć: Zmiany w systemie rozliczeń dla właścicieli fotowoltaiki

Program rządowych dopłat pozwalał na sfinansowanie budowy „Kredytem 2 proc” o wartości do 1mln. Nie jest to jednak wystarczające. To jak, sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie wyglądała, zależy dużo od polityki rządu. KO planuje wprowadzić „Kredyt 0 proc”, a Lewica obiecała budowę 300 tys. tanich mieszkań na wynajem.

Program mieszkaniowy nowego rządu- jak będzie wyglądał?

Aby ustabilizować rynek mieszkań, niezbędne jest zwiększenie podaży. Partie mają takie postulaty w swoich programach wyborczych, aczkolwiek nie wiadomo co uda im się wprowadzić. Presja czasu wcale nie sprzyja planowaniu. Ponadto to, co będzie się dalej działo z rynkiem mieszkaniowym zależy od inflacji, która wpływa na dochodu, ale także od zmieniających się stop procentowych.

Czytaj dalej: Mokra ściana wewnętrzna co zrobić?

Przypuszcza się, iż nowy rząd odejdzie od programu bezpieczny kredyt 2 procent i zaproponuje coś innego. Ko ma kilka propozycje, jednak nie wiadomo kiedy i w jakiej formie zaczną być wdrażane w życie.

A co z Kredytem 2 proc.?

Jak narazie, niewiadomo czy kredyt 2 procent zostanie w swojej niezmienionej formie, czy może zostanie zamieniony na kredyt 0 procent. Według wcześniejszych zapowiedzi każda osoba pracująca nawet na najniższej krajowej będzie mogła go zaciągnąć. Rata do 500 tys. ma wynosić ok. 1600 zł, natomiast najwyższa wartość mieszkania to 900 tys. Inną propozycją, która być może wejdzie w życie jest program „Rentier+ ” czyli dopłata 600 zł do czynszu najmu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

W jaki sposób oszczędzać wodę w domu?

Oszczędzanie wody to często powtarzany temat. Wiele osób nie wie jednak, co zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie. W praktyce, oszczędzanie wody nie musi jednak być niczym skomplikowanym. Dzięki naszym wskazówkom...

Begonia dragon jak uprawić i pielęgnować?

Begonia Dragon, znana również jako Dragon Wing, to wyjątkowa roślina hybrydowa, która powstała ze skrzyżowania stale kwitnącej odmiany begonii z begonią bulwiastą . Powstała roślina ma duże, czerwone kwiaty zebrane...

Tabliczka adresowa na dom – gdzie kupić i jaką wybrać?

Tabliczka adresowa to inaczej tablica zawierająca informację z numerem budynku, a często też nazwą ulicy, dzielnicy lub osiedla. Tabliczka adresowa zawieszona jest często na budynku, na drzwiach, na furtce lub...

Czy opłaca się stosować żarówki LED?

Żarówki LED stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na ich energooszczędność i długą żywotność. LED oznacza Light Emitting Diode, czyli urządzenie półprzewodnikowe, które emituje światło, gdy...